Rok 2016 se ponese v duchu Karla IV., v květnu uběhne 700 let od jeho narození

Praha - 14. května to bude přesně sedm set let od narození našeho nejznámějšího panovníka Karla IV. Kulturní, akademické a vědecké instituce připravují na rok 2016 široké spektrum aktivit od tematických výstav po speciální prohlídky a akce v památkách vztahujících se k osobnosti císaře. Logo oslav vytvořilo pro Národní galerii Studio Najbrt.

Přidejte svůj názor

Logo oslav 700. výročí narození Karla IV. vytvořilo Studio Najbrt

Výstavy k 700. výročí

Ve Valdštejnské jízdárně a historických prostorách Univerzity Karlovy v Karolinu se připravuje výstava s názvem Císař Karel IV.: 1316–2016, která představí památky kultury a umění doby Karla IV., velká část z nich bude v České republice vystavena vůbec poprvé.

„Cílem výstavy je ukázat portrét Karla IV. oproštěný od zkreslujících nánosů ideologických předsudků a nabídnout veřejnosti plastickou podobiznu výrazné historické osobnosti s jejími pozitivními i stinnými stránkami," řekl Jiří Fajt, autor výstavy a generální ředitel NG v Praze. Prostřednictvím exponátů budou mít návštěvníci možnost poznávat zblízka nejen osobnost Karla IV., jeho inspirace, motivace a psychologii, ale také život na císařském dvoře v Praze.

Národní technické muzeum v květnu zahájí výstavu Vita Caroli: Stavitelství doby gotické, jež ukáže stavitelské umění v době velkého stavebního rozmachu, který byl umožněn právě vládou Karla IV. Prezentována bude řada dobových stavebních prvků a stavitelských postupů, např. funkční repliku středověkého dřevěného jeřábu na lidský pohon, zkonstruovanou na základě vyobrazení v Bibli Václava IV.

Pražská informační služba spustila web karlovapraha.cz a Muzeum hlavního města Prahy v březnu otevře stálou expozici Mysterium věže Karel IV.: Mostecké věže, taktéž otevře novou expozici nazvanou Karel IV., Praha a Lucemburkové Dům U Zlatého prstenu. Po letech se dočká významné obnovy kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na pražském Karlově.

Akademie věd ČR společně se Senátem PČR vytvoří panelovou výstavu Dílo Karla IV. v běhu století, která představí mimo jiné dopad Karlova působení na současnou českou a evropskou společnost. Dalšími tématy, kterým se bude Akademie prostřednictvím výstavních projektů věnovat, budou umění a vzdělanost, architektura nebo každodennost doby Karla IV. Pro studenty vznikne interaktivní vzdělávací pomůcka v podobě aplikace, která uživatele seznámí s dobou Karla IV. prostřednictvím hry.

Ožijí i památky z doby Karla IV.

Národní památkový ústav uskuteční tzv. Lucemburský rok. Centrem projektu bude státní hrad Karlštejn, kde se na jaře otevře výstava středověkých stříbrných a zlatých předmětů, nalezených v 19. století při Mockerově rekonstrukci hradu. Karlštejnský poklad, trvale uložený ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea, se tak dočasně vrátí na své původní místo.

Univerzita Karlova v Praze, která je mimo jiné spolupořadatelem výstavy Národní galerie, chystá rekonstrukci Karlovy korunovace a výstavu Druhý život Karla IV. Ve spolupráci s Českou televizí vzniká také dokumentární cyklus o osobnosti císaře. S Arcibiskupstvím pražským připravuje univerzita tematické prohlídky klášterů a kostelů založených Karlem IV. na Novém Městě pražském, kde v roli průvodců vystoupí studenti historických oborů.

Hudební oslavy

Vedle vizuální kultury přinese výročí narození Karla IV. i kulturní zážitky na poli hudebním. „První český orchestr chce výročí připomenout koncertem ve Svatovítské katedrále. Při koncipování programu jsme se snažili postupovat tak, abychom velkého panovníka oslavili důstojně, majestátně, a přesto citlivě. Pod taktovkou šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka proto zazní skladba Petra Ebena s výmluvným názvem Pocta Karlu IV., symfonická báseň Praga Josefa Suka a Te Deum Antonína Dvořáka," řekl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Český legendární cestovatel Miroslav Zikmund oslavil sto let…

15.02.2019 13:50 Ve čtvrtek 14. února oslavil dnes již legendární český cestovatel Miroslav Zikmund sto let. K…

Praha půjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej, má však podmínku

12.02.2019 11:19 Praha půjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej Alfonse Muchy pouze v případě, že sežene peníze…

Hitlerovy akvarely se nepodařilo prodat. Cena vysoká, pochyby o jejich…

10.02.2019 15:08 Pět akvarelů připisovaných někdejšímu nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi se nepodařilo na…

George Michael byl sběratelem umění, cenné obrazy jdou nyní do dražby

09.02.2019 09:40 Londýnská aukční síň Christie's v dražbě nabídne obrazy ze soukromé sbírky britského zpěváka a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama