Rok 2016 se ponese v duchu Karla IV., v květnu uběhne 700 let od jeho narození
Praha - 14. května to bude přesně sedm set let od narození našeho nejznámějšího panovníka Karla IV. Kulturní, akademické a vědecké instituce připravují na rok 2016 široké spektrum aktivit od tematických výstav po speciální prohlídky a akce v památkách vztahujících se k osobnosti císaře. Logo oslav vytvořilo pro Národní galerii Studio Najbrt.
doporučujeme
Tančík vz. 33 - Nejhorší vozítko československé armády, které bylo úplně k ničemu
ANO českému sportu. Babiš i Hnilička si přejí nové Nagano
Nízké daně? Zapomeňte. ODS tepe Babiše
Kolik musíte vydělávat, abyste se v důchodu měli dobře? Částku, na kterou většina nedosáhne
Hádka v přímém přenosu: Česká televize vytáhla téma spalniček, neměla to dělat
"Obírají stát, žijí ze sociálních dávek." Mají se Romové tak dobře, že nemusí pracovat?
Důchodci si příští rok polepší. Ministerstvo opět navrhne zvýšení penzí
Důchody v roce 2020: Doba blahobytu končí, seniory čekají zásadní změny
Výstavy k 700. výročí
Ve Valdštejnské jízdárně a historických prostorách Univerzity Karlovy v Karolinu se připravuje výstava s názvem Císař Karel IV.: 1316–2016, která představí památky kultury a umění doby Karla IV., velká část z nich bude v České republice vystavena vůbec poprvé.
„Cílem výstavy je ukázat portrét Karla IV. oproštěný od zkreslujících nánosů ideologických předsudků a nabídnout veřejnosti plastickou podobiznu výrazné historické osobnosti s jejími pozitivními i stinnými stránkami," řekl Jiří Fajt, autor výstavy a generální ředitel NG v Praze. Prostřednictvím exponátů budou mít návštěvníci možnost poznávat zblízka nejen osobnost Karla IV., jeho inspirace, motivace a psychologii, ale také život na císařském dvoře v Praze.
Národní technické muzeum v květnu zahájí výstavu Vita Caroli: Stavitelství doby gotické, jež ukáže stavitelské umění v době velkého stavebního rozmachu, který byl umožněn právě vládou Karla IV. Prezentována bude řada dobových stavebních prvků a stavitelských postupů, např. funkční repliku středověkého dřevěného jeřábu na lidský pohon, zkonstruovanou na základě vyobrazení v Bibli Václava IV.
Pražská informační služba spustila web karlovapraha.cz a Muzeum hlavního města Prahy v březnu otevře stálou expozici Mysterium věže Karel IV.: Mostecké věže, taktéž otevře novou expozici nazvanou Karel IV., Praha a Lucemburkové Dům U Zlatého prstenu. Po letech se dočká významné obnovy kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na pražském Karlově.
Akademie věd ČR společně se Senátem PČR vytvoří panelovou výstavu Dílo Karla IV. v běhu století, která představí mimo jiné dopad Karlova působení na současnou českou a evropskou společnost. Dalšími tématy, kterým se bude Akademie prostřednictvím výstavních projektů věnovat, budou umění a vzdělanost, architektura nebo každodennost doby Karla IV. Pro studenty vznikne interaktivní vzdělávací pomůcka v podobě aplikace, která uživatele seznámí s dobou Karla IV. prostřednictvím hry.
Ožijí i památky z doby Karla IV.
Národní památkový ústav uskuteční tzv. Lucemburský rok. Centrem projektu bude státní hrad Karlštejn, kde se na jaře otevře výstava středověkých stříbrných a zlatých předmětů, nalezených v 19. století při Mockerově rekonstrukci hradu. Karlštejnský poklad, trvale uložený ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea, se tak dočasně vrátí na své původní místo.
Univerzita Karlova v Praze, která je mimo jiné spolupořadatelem výstavy Národní galerie, chystá rekonstrukci Karlovy korunovace a výstavu Druhý život Karla IV. Ve spolupráci s Českou televizí vzniká také dokumentární cyklus o osobnosti císaře. S Arcibiskupstvím pražským připravuje univerzita tematické prohlídky klášterů a kostelů založených Karlem IV. na Novém Městě pražském, kde v roli průvodců vystoupí studenti historických oborů.
Hudební oslavy
Vedle vizuální kultury přinese výročí narození Karla IV. i kulturní zážitky na poli hudebním. „První český orchestr chce výročí připomenout koncertem ve Svatovítské katedrále. Při koncipování programu jsme se snažili postupovat tak, abychom velkého panovníka oslavili důstojně, majestátně, a přesto citlivě. Pod taktovkou šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka proto zazní skladba Petra Ebena s výmluvným názvem Pocta Karlu IV., symfonická báseň Praga Josefa Suka a Te Deum Antonína Dvořáka," řekl generální ředitel České filharmonie David Mareček.
OBRAZEM: Český legendární cestovatel Miroslav Zikmund oslavil sto let…
15.02.2019 13:50 Ve čtvrtek 14. února oslavil dnes již legendární český cestovatel Miroslav Zikmund sto let. K…
Praha půjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej, má však podmínku
12.02.2019 11:19 Praha půjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej Alfonse Muchy pouze v případě, že sežene peníze…
Hitlerovy akvarely se nepodařilo prodat. Cena vysoká, pochyby o jejich…
10.02.2019 15:08 Pět akvarelů připisovaných někdejšímu nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi se nepodařilo na…
George Michael byl sběratelem umění, cenné obrazy jdou nyní do dražby
09.02.2019 09:40 Londýnská aukční síň Christie's v dražbě nabídne obrazy ze soukromé sbírky britského zpěváka a…