Ilona Németh prostřednictvím galerie Artwall shrnuje dlouhodobou krizi solidarity

Praha - Galerie Artwall, tedy opěrná zeď Letenských sadů, již od 10. března představuje projekt slovenské umělkyně Ilony Németh. S názvem „Když…“ je zde tematizována krize solidarity v době ohrožení, která se týká nás všech. Výstava potrvá do 31. května.

Galerie Artwall se nachází na opěrné zdi Letenských sadů v Praze.

Ilona Németh, jejíž tvorba zahrnuje rozsáhlou škálu médií od sochy a instalace až po video, aktuálně vystavuje svůj projekt „Když...". Vychází přitom z výroku německého duchovního Martina Niemöllera, který parafrázuje. Jde o reakci na události v nacistickém Německu před druhou světovou válkou, kterou je výpověď o ničivých důsledcích lhostejnosti. Ty se totiž nakonec obrací proti těm, kteří nečinně přihlíželi bezpráví. Németh tuto výzvu v podstatě aktualizuje v rámci českého prostředí a pojmenovává současnou atmosféru společenské rezignace.

„V devadesátých letech jsme o Střední Evropě tvrdili, že je otevřená a kulturně a národnostně rozmanitá. Teď v době krize se uzavíráme do sebe a snažíme se být tak sobeckými, jak jen můžeme. V zemích Visegrádské čtyřky sílí populistická a autokratická politika. Politici tvrdí, že chrání „evropské hodnoty", ale o jakých hodnotách tu vlastně mluvíme? O křesťanských hodnotách? O solidaritě?," vysvětluje umělkyně svůj záměr.

Prostor vyplňuje žluté pole s černě psanými texty, tedy barevná kombinace symbolizující varování před nebezpečím, které podle Németh přichází zevnitř, nikoliv zvenku. Každé sdělení uvozené slovem „když" je doplněné opakujícím se „mlčel jsem", které se z rozostřeného ztvárnění postupně zostřuje až na konečné „už všichni mlčeli". Rozostřená forma těchto dvou slov, jež se zde vztahuje k historickým událostem, vyvolává zapomínání a slábnoucí hlas svědomí. Postupné zostřování pak odkazuje k událostem aktuálnějším až zcela současným. Spíše než k událostem by se ovšem možná více hodilo označení problematika. Kurátorka výstavy Zuzana Štefková totiž dodává: „Ve chvíli, kdy mlčíme tváří v tvář utrpení druhých, bychom si měli uvědomit, že společně neseme zodpovědnost za to, co se děje kolem nás, a že i nás ovlivní naše vlastní nečinnost."

Galerie Artwall je mimogalerijním prostorem podporujícím současné umění, který je umístěn na opěrné zdi Letenských sadů na Nábřeží kapitána Jaroše a Edvarda Beneše. Díky svému umístění je galerie jednou z nejnavštěvovanějších českých galerií, protože zde každý den projede mnoho řidičů a cestujících. Tato zeď byla díky nápadu americké umělkyně Barbary Benish představovat zde současné umění oživena na konci 90. let a nelze ji přehlédnout. Ten byl ovšem zrealizován až v roce 2005 a včetně tříletého přerušení fungování mezi lety 2008 a 2011 úspěšně funguje dodnes.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama