Valašské Meziříčí představí Mistrovská díla nejvýznamnějších českých malířů

Valašské Meziříčí – Již zítra začíná v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí výstava Mistrovská díla ze sbírky České spořitelny, která potrvá do 5. června. K vidění budou díla nejvýznamnějších děl českých malířů z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Jmenovitě například František Ženíšek, Max Švabinský, Luděk Marold a mnoho dalších.

Sbírka České spořitelny je nejucelenější v ČR.

Výstava představí sto děl významných českých malířů, která pocházejí ze sbírky poboček České spořitelny, a.s. z území Čech, Moravy i Slezska. Jedná se o nejucelenější kolekci v České republice. Sbírka představuje reprezentativní pohled na české umění doby druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století, byť městské a profesní spořitelny kupovaly tato díla „pouze" pro výzdobu svých interiérů.

Mezi díly převažuje žánr krajinomalby, která se v daném období značně rozvíjela. Nejstarším autorem, jehož dílo představující počátky romantismu bude možné vidět, je německý malíř August Bedřich Piepenhagen, který žil nějaký čas v Čechách. Významné zastoupení zde budou mít žáci pražské Akademie, jakými jsou Adolf Kosárek nebo Antonín Waldhauser. Silný vliv měl obnovitel krajinářské školy při Akademii Julius Mařák, jehož ateliér fungoval dvanáct let a díky němuž je vystavovaná sbírka obohacena díly Otakara Lebedy, Aloise Kalvody, Františka Pečinky, Josefa Ullmanna a mnoha dalších. Významné je dílo také Antonína Slavíčka. Řada autorů a jejich ztvárnění krajin byla ovlivněna impresionismem a postimpresionismem, u jiných měl značný vliv zase expresionismus, fauvismus či kubismus a samozřejmě Paul Cézanne, „otec moderního umění". Mezi nimi vynikají osobnosti jako Václav Špála nebo Otakar Nejedlý.

Včetně bohatě zastoupených krajinomaleb bude k vidění i figurální malířství reprezentované olejomalbami Václava Brožíka, Vojtěcha Hynaise nebo Františka Ženíška či kresbami Jakuba Schikanedera, tedy malířů patřících k tzv. generaci Národního divadla. Tito autoři působili také jako pedagogové na Akademii či Uměleckoprůmyslové škole a z jejich ateliérů vzešli vynikající malíři jako Max Švabinský, Jan Presiler či Viktor Stretti, kteří byli součástí Spolku výtvarných umělců Mánes.

Muzejní a galerijní centrum je součástí Kulturního zařízení Valašského Meziříčí a funguje od roku 2014. Jeho cílem je včetně připomínání českých významných osobností a jejich děl na poli malířství ale i sochařství či architektury seznamovat i s netradičními uměleckými médii a projekty reflektujícími aktuální tamní kulturní a výtvarné počiny.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama