Letošní ročník Art Brut Film Olomouc představí fenomén Gugging

Olomouc – Již dnes se v olomouckém Arcidiecézním muzeu uskuteční pátý ročník nesoutěžní přehlídky filmů a videosnímků zaměřených na fenomén art brut či outsider art s názvem Art Brut Film Olomouc. Letošní ročník bude věnován filmům o muzeu v rakouském Guggingu a umělcích s ním spjatých.

Plakát k pátému ročníku Art Brut Film Olomouc

Festival se v minulých ročních zaměřoval například na představení tvorby z dílny jednoho dokumentaristy či představitelů uměleckého stylu z jedné země, letos se soustředí na představení světoznámého Art Brut Centra, které je součástí rozlehlého komplexu psychiatrické nemocnice v rakouské obci Maria Gugging. Zrekonstruovaná budova s úctyhodným výstavním prostorem 1300 metrů čtverečních je výsledkem unikátního experimentu, u jehož zrodu a průběhu stál rakouský psychiatr Leo Navratil. „Dokázal obrátit pozornost ke tvořivosti a představivosti pacientů nejen jako k diagnostické metodě nebo vhodnému léčebnému nástroji, ale také jako ke svébytnému uměleckému vyjádření výtvarně nadaných a originálních jedinců," uvedl pořadatel přehlídky Art Brut Film Olomouc a sběratel Pavel Konečný.

Počátky příběhu muzea a umělců z Guggingus padají do roku 1950, kdy Navratil nechal po svém studijním pobytu v Londýně své blízké, ale i pacienty záměrně vytvářet kresby pro experimentální účely. „A již v následujícím roce mezi nimi objevil ke svému překvapení prokazatelně umělecky nadané jedince," doplnil Konečný. První veřejná prezentace se uskutečnila v roce 1970 ve Vídni. „Na tuto výstavu navázala dlouhá série společných i samostatných přehlídek jeho svěřenců po celém světě," vzpomněl s tím, že počet výstav již přesahuje dvě sta. Umělci z Guggingu se dnes podle Pavla Konečného řadí mezi světoznámé a sběrateli i galeristy obdivované a vyhledávané tvůrce.

Festival Art Brut Film Olomouc představí již ve čtvrtek 31. března od 17 hodin v olomouckém Arcidiecézním muzeu bohatou činnost Art Brut Centra v Guggingu prostřednictvím čtyř dokumentárních filmů. Přehlídka se uskuteční ve spolupráci s rakouským muzeem a za přítomnosti jeho ředitele Johanna Feilachera, který rovněž celou akci zahájí úvodní přednáškou. Více o programu lze nalézt na www.olmuart.cz.


PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama