White Gallery představí rozmanité podvědomí Daniela Pešty

Osík u Litomyšle – Unikátní prostory White Gallery od 12. června zaplní díla Daniela Pešty. Jedná se o projekt s názvem Záznamy noční hlavy, který tvoří okouzlující a zároveň děsivé objekty. Galerie touto výstavou reaguje na Bienále v Benátkách 2015, odkud tyto objekty přebírá a doplňuje díly dalšími, jež vznikla přímo pro tuto výstavu.

Pozvánka na výstavu Daniela Pešty ve White Gallery
doporučujeme

Bienále v italských Benátkách 2015 je největší přehlídkou umění. Díla Daniela Pešty budou z Palazzo Bembo přenesena do White Gallery v Osíku u Litomyšle, kde se představí českým návštěvníkům. Záznamy noční hlavy jsou projektem nabízejícím vhled do podvědomí autora. Ten se snaží zachycovat to, co podvědomí uvolňuje ze své mysli během spánku, kdy je organismus v útlumu. Základem je cyklus poetických asambláží semknutých v blocích transparentní pryskyřice.

„Pracuje s dobovými fotografiemi z rodinných alb, kde jednotlivé snímky dále dotváří, smotává do ruliček, vrství, ovazuje pronikavě červenou nitkou, kterou často vyšívá obličejům náhubky nebo masky, a reaguje tím na bezmoc či vášeň zachycených osob, v níž jsou uvězněni," vysvětluje kurátor výstavy Martin Janda.

Pešta navíc díla rámuje do světelných rámů, jimiž nasvětluje nejen díla samotná ale i diváka. Ten se tak stává součástí příběhu. Asambláže jsou umístěny v setmělém prostoru v podobě uměle vytvořeného „black boxu" čímž poskytují možnost pro uklidnění a přimknutí diváka k dílu. Součástí projektu jsou i velkoformátové malby, objekty z plátna a vosku či videoart. Díla tohoto multimediálního umělce ovšem nebudou vyplňovat pouze vnitřní prostory galerie. V exteriéru bude umístěn jeho konceptuální projekt Gravitation Zero II, který s vnitřní instalací propojí voskový objekt dvouhlavého zvířete Double Face, „jímž otevírá myšlenku ‚noční' snové schizofrenie".

Tato křehká avšak tajemná díla vyvolávající řadu otázek bude galerie hostit až do 30. září. White Gallery funguje od roku 2010, kdy ji otevřela výstava Stanislava Kolíbala. „Umožňuje svým návštěvníkům užívat si nevšední alternativu k velkým galerijním institucím, sídlícím v centrech metropolí, v podobě neobyčejných zážitků komorních výstav vsazených do stěn bělostně čisté architektury obklopené syrově krásnou přírodou českého venkova," říká Janda. Tento výstavní prostor, který obklopuje pouze říčka a stromy, tak dává vyniknout jednotlivým uměleckým dílům. Galerie přitom klade důraz na výběr vystavujících autorů i na kvalitní realizace expozic. Během jejího fungování se zde již představilo několik výrazných českých výtvarných klasiků 20. století ale i autoři střední generace s jasně profilovanou tvorbou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlínské muzeum vrátí na Nový Zéland dvě tetované hlavy Maorů

05.09.2020 09:46 Berlínské Etnologické muzeum vrátí Novému Zélandu dvě tetované a mumifikované hlavy maorských mužů,…

Ve Francii vystavují obraz ukradený před 76 lety, má mimořádnou…

21.08.2020 07:48 Ve středisku světového míru ve Verdunu na východě Francie vystavují malý obraz, který za nacistické…

IGNIS BRUNENSIS 2020: Nad Brnem vykvetly ohnivé sedmikrásky

20.08.2020 22:47 První ohňostrůjnou show mohli dnes večer vidět Brňané nad svým městem. Asi desetiminutové…

IGNIS BRUNENSIS 2020: Koronavirus ovlivnil i ohňostroje. Co se v Brně…

19.08.2020 11:37 Koronavirová situace poznamenala také brněnskou mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama