White Gallery představí rozmanité podvědomí Daniela Pešty

Osík u Litomyšle – Unikátní prostory White Gallery od 12. června zaplní díla Daniela Pešty. Jedná se o projekt s názvem Záznamy noční hlavy, který tvoří okouzlující a zároveň děsivé objekty. Galerie touto výstavou reaguje na Bienále v Benátkách 2015, odkud tyto objekty přebírá a doplňuje díly dalšími, jež vznikla přímo pro tuto výstavu.

Přidejte svůj názor

Pozvánka na výstavu Daniela Pešty ve White Gallery
doporučujeme

Bienále v italských Benátkách 2015 je největší přehlídkou umění. Díla Daniela Pešty budou z Palazzo Bembo přenesena do White Gallery v Osíku u Litomyšle, kde se představí českým návštěvníkům. Záznamy noční hlavy jsou projektem nabízejícím vhled do podvědomí autora. Ten se snaží zachycovat to, co podvědomí uvolňuje ze své mysli během spánku, kdy je organismus v útlumu. Základem je cyklus poetických asambláží semknutých v blocích transparentní pryskyřice.

„Pracuje s dobovými fotografiemi z rodinných alb, kde jednotlivé snímky dále dotváří, smotává do ruliček, vrství, ovazuje pronikavě červenou nitkou, kterou často vyšívá obličejům náhubky nebo masky, a reaguje tím na bezmoc či vášeň zachycených osob, v níž jsou uvězněni," vysvětluje kurátor výstavy Martin Janda.

Pešta navíc díla rámuje do světelných rámů, jimiž nasvětluje nejen díla samotná ale i diváka. Ten se tak stává součástí příběhu. Asambláže jsou umístěny v setmělém prostoru v podobě uměle vytvořeného „black boxu" čímž poskytují možnost pro uklidnění a přimknutí diváka k dílu. Součástí projektu jsou i velkoformátové malby, objekty z plátna a vosku či videoart. Díla tohoto multimediálního umělce ovšem nebudou vyplňovat pouze vnitřní prostory galerie. V exteriéru bude umístěn jeho konceptuální projekt Gravitation Zero II, který s vnitřní instalací propojí voskový objekt dvouhlavého zvířete Double Face, „jímž otevírá myšlenku ‚noční' snové schizofrenie".

Tato křehká avšak tajemná díla vyvolávající řadu otázek bude galerie hostit až do 30. září. White Gallery funguje od roku 2010, kdy ji otevřela výstava Stanislava Kolíbala. „Umožňuje svým návštěvníkům užívat si nevšední alternativu k velkým galerijním institucím, sídlícím v centrech metropolí, v podobě neobyčejných zážitků komorních výstav vsazených do stěn bělostně čisté architektury obklopené syrově krásnou přírodou českého venkova," říká Janda. Tento výstavní prostor, který obklopuje pouze říčka a stromy, tak dává vyniknout jednotlivým uměleckým dílům. Galerie přitom klade důraz na výběr vystavujících autorů i na kvalitní realizace expozic. Během jejího fungování se zde již představilo několik výrazných českých výtvarných klasiků 20. století ale i autoři střední generace s jasně profilovanou tvorbou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovanská epopej se vrátí do Moravského Krumlova, město upraví zámek

21.10.2019 09:29 Moravský Krumlov chystá úpravy zámku, kde by měla být od léta příštího roku vystavena Slovanská…

Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do…

16.10.2019 20:09 Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být…

Kam umístit Slovanskou epopej? Praha rozhodla šalamounsky

07.10.2019 14:52 Aktualizováno Slovanská epopej Alfonse Muchy zřejmě nejméně na pět let poputuje na zámek v Moravském Krumlově,…

Zaorálek sesadil Morávka z čela Národní galerie, dočasnou ředitelku bude…

26.09.2019 17:11 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zrušil pověření Ivana Morávka k vedení Národní galerie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama