Právník Muchovy rodiny podal trestní oznámení

Praha - Podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí byl důvod pro podání trestního oznámení právníka části Muchovy rodina Romana Kouckého. Koucký v pátek prohlásil, že požaduje zastavit balení obrazů a zajištění Slovanské epopeje v Moravském Krumlově jako důkaz.

371

"Budu trvat na tom, aby Slovanská epopej byla zajištěna jako důkaz. Pokud hrozí škoda na díle a my máme důkaz, že hrozí, tak potom, když už ji galerie svěšuje, tak by potom nemohla být prokázána," vysvětlil Koucký. Praha by tak nesměla zasahovat.

"Reakce pražského radního Ondřeje Pechy je výrazem arogance," řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Reagoval tak na páteční sdělení pražského radního Ondřeje Pechy (ODS), že Praha nebude respektovat zákaz městského úřadu v Moravském Krumlově dál manipulovat se Slovanskou epopejí.

Domnívá se, že Pecha popřel právní řád České republiky. Radní tím podle něj ignoruje právo a orgány veřejné moci. Připomněl, že rozhodnutí o zákazu manipulace vydali úředníci ve správním řízení. "Kdyby šlo jenom o soukromou ostudu pana Pechy, tak by mi to bylo srdečně jedno. Ale tady jde už o prestiž Prahy, tady už může jít o prestiž celé České republiky," dodal.

Nový vývoj situace si vyžádal dvě hodiny před polednem policejní přítomnost. "Právníci rodiny Muchovy požádali o policejní asistenci, galeristé totiž odmítli respektovat opatření místní radnice a v balení pláten pokračují," řekla agentuře Mediafax znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Policisté podle ní vyzvali představitele pražské galerie i právníky rodiny Muchovy k odchodu na místní policejní služebnu. "Jednání bude pokračovat na obvodním oddělení moravskokrumlovské policie, obě strany si tam vyjasní svá stanoviska a další postup," řekla Drahokoupilová. Policejní mluvčí zároveň zdůraznila, že žádný fyzický ani verbální střet mezi znesvářenými stranami hlídky neregistrovaly.

Magistrát hlavního města Prahy v pátek ráno obdržel v pořadí již druhé rozhodnutí úřadu v Moravském Krumlově o nestěhování Slovanské epopeje do Prahy. Vedení Prahy však za jediné platné rozhodnutí považuje verdikt znojemského soudu. "Jeho rozhodnutí je nadřazené správnímu řízení tohoto typu," uvedl Pecha.

Krajský úřad Jihomoravského kraje ve středu zrušil rozhodnutí tajemníka úřadu v Moravském Krumlově Pavla Vavřiny o nestěhování díla do Prahy. V podobném duchu rozhodl už letos na konci září Okresní soud ve Znojmě, když vydal předběžné opatření, které umožňuje stěhovat Slovanskou epopej do Prahy.

Podstatou vleklého sporu je skutečnost, že Praha měla na výslovnou žádost malíře postavit pro sbírku speciální výstavní pavilon, což ale dosud neučinila. Nesplnila tak klíčovou podmínku darovací smlouvy. Obrazy byly dosud vystavené v Moravském Krumlově. "Základní podmínkou pro nás zůstává pouze konečné umístění epopeje, bez rizikových dočasných řešení," tvrdí John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy.

Témata: Mucha, John | kultura
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje