Praha chce vystavovat Slovanskou epopej v cizině, navzdory kritice restaurátorů

Praha – Slovanská epopej Alfonse Muchy poputuje na zahraniční výstavy. Město Praha nehodlá změnit plány - a to ani kvůli kritice restaurátorů. Ti se obávají, že by převoz mohl plátna poničit.

Ilustrační foto
doporučujeme

Restaurátoři žádají ministerstvo kultury, aby nedalo souhlas k vývozu této kulturní památky do zahraničí. Dopis by měl podle informací ČTK na ministerstvo dorazit dnes. Ministerstvo ale podle své mluvčí Simony Cigánkové bude moci odpovědět až poté, co podnět posoudí jeho odborníci.

S tím ale Praha nesouhlasí. „Nechat epopej cestovat považujeme za logické, neboť jejím cílem je propagovat Českou republiku a hlavní město Prahu, která je vlastníkem obrazů," tvrdí radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Restaurátoři nesouhlasí s tím, aby unikátní dílo bylo vystaveno v Číně, Japonsku a dalších zemích. Obávají se toho, že se plátna i přes nejmodernější technologické vybavení transportních boxů poškodí.

Uvedl také, že restaurátorský dohled nad plátny epopeje je trvalý a stav všech pláten je vynikající. „Alfons Mucha těžil při jejich realizaci ze svých dlouholetých zkušeností malíře divadelních kulis a opon, které musely odolávat neustálým přesunům a manipulaci, proto volil techniku vaječné tempery, která je uzpůsobena k tomu, aby byla plátna rolována na válce," uvedl radní.

„Epopej bude transportována v klimatizovaných bednách na míru a bude vystavena v jednom z nejmodernějších muzeí, které se pyšní dokonalými technickými i klimatickými podmínkami," uvedl Wolf.

Připomněl, že díla byla rolováním na válce transportována už za Muchova života například v roce 1921 do Chicaga, později do New Yorku a v novodobé historii například do Grand Palais v Paříži, Mathildenhöhe v Darmstadtu, Musea Fridericianum v Kasselu nebo Kunsthalle v Mnichově.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku při převozu do galerie zmizel cenný obraz

04.08.2020 08:54 Rakouská policie vyhlásila pátrání po obraze Gerharda Richtera, jednoho z nejvýznamnějších…

Renesanční malíř Raffael zemřel na chorobu koronavirového typu, tvrdí nová…

25.07.2020 14:55 Italský malíř Raffael Santi zemřel v důsledku "choroby koronavirového typu", svým lékařům se ale za…

Ve věku 86 let zemřela historička umění Ludmila Vachtová

24.07.2020 22:29 Ve věku 86 let zemřela ve čtvrtek v Curychu teoretička a kritička umění, kurátorka výstav moderního…

Toxický kouř poničil umělecká díla v Muzeu Kampa, ministerstvo přispěje na…

20.07.2020 10:34 Ministerstvo kultury finančně pomůže Nadaci Jana a Medy Mládkových s restaurováním uměleckých děl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama