Praha chce vystavovat Slovanskou epopej v cizině, navzdory kritice restaurátorů

Praha – Slovanská epopej Alfonse Muchy poputuje na zahraniční výstavy. Město Praha nehodlá změnit plány - a to ani kvůli kritice restaurátorů. Ti se obávají, že by převoz mohl plátna poničit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Restaurátoři žádají ministerstvo kultury, aby nedalo souhlas k vývozu této kulturní památky do zahraničí. Dopis by měl podle informací ČTK na ministerstvo dorazit dnes. Ministerstvo ale podle své mluvčí Simony Cigánkové bude moci odpovědět až poté, co podnět posoudí jeho odborníci.

S tím ale Praha nesouhlasí. „Nechat epopej cestovat považujeme za logické, neboť jejím cílem je propagovat Českou republiku a hlavní město Prahu, která je vlastníkem obrazů," tvrdí radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Restaurátoři nesouhlasí s tím, aby unikátní dílo bylo vystaveno v Číně, Japonsku a dalších zemích. Obávají se toho, že se plátna i přes nejmodernější technologické vybavení transportních boxů poškodí.

Uvedl také, že restaurátorský dohled nad plátny epopeje je trvalý a stav všech pláten je vynikající. „Alfons Mucha těžil při jejich realizaci ze svých dlouholetých zkušeností malíře divadelních kulis a opon, které musely odolávat neustálým přesunům a manipulaci, proto volil techniku vaječné tempery, která je uzpůsobena k tomu, aby byla plátna rolována na válce," uvedl radní.

„Epopej bude transportována v klimatizovaných bednách na míru a bude vystavena v jednom z nejmodernějších muzeí, které se pyšní dokonalými technickými i klimatickými podmínkami," uvedl Wolf.

Připomněl, že díla byla rolováním na válce transportována už za Muchova života například v roce 1921 do Chicaga, později do New Yorku a v novodobé historii například do Grand Palais v Paříži, Mathildenhöhe v Darmstadtu, Musea Fridericianum v Kasselu nebo Kunsthalle v Mnichově.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam se Slovanskou epopejí? Ve hře je několik lokalit, včetně zámku Zbraslav

13.07.2019 12:39 Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje…

Itálie vyhrála bitvu o obraz ukradený německými vojáky, vrátí se do…

29.06.2019 16:37 Obraz holandského malíře Jana van Huysuma, který za druhé světové války ukradli němečtí vojáci, se…

Poutníci ve Velehradě uctí Palladium země české, má symboliku jako…

28.06.2019 12:12 Poutníci budou moci ve čtvrtek a v pátek ve Velehradě na Uherskohradišťsku při příležitosti…

IGNIS BRUNENSIS 2019: Finální ohňostroj nad Špilberkem poblahopřál k…

16.06.2019 09:52 Ohňostroj nad hradem Špilberk úspěšně uzavřel dvaadvacátý ročník ohňostrojné přehlídky Starobrno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama