Slovanská epopej se zatím nestala kulturní památkou

Praha - Muchova Slovanská epopej se prozatím kulturní památkou nestala, Praha se proti rozhodnutí odvolala a ministerstvu kultury zaslala rozklad. Ve středu o tom informoval mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík

"Praha se prostřednictvím své právní kanceláře odvolala, respektive podala rozklad," řekl.

Poukázal na to, že metropole využila k tomuto kroku posledního možného dne, tedy pondělí. Rozklad nezaslala datovou schránkou, ale běžnou poštou. Rozklad tak ministerstvu přišel až ve středu, ovšem s pondělním razítkem, a tak ho ministerstvo musí respektovat.

Aby se epopej stala kulturní památkou, bude muset ministerstvo opět vyhlásit 15tidenní lhůtu. "Učinit tak budeme moci, jakmile Praze zašleme reakci, což bude zřejmě ještě dnes, a přijde nám vrácenka, že byl materiál převzat," vysvětlil.

Rozklad podala Praha kvůli tomu, že v textu, kterým se vyhlašuje Slovanská epopej za kulturní památku, se píše, že památka je uložena na zámku v Moravském Krumlově. "Na to jsme okamžitě zareagovali," řekl Brunclík.

Skutečnost, zda epopej bude nebo nebude památkou, podle mluvčího neovlivní podmínky nakládání a transportu díla. "Samotný přesun díla není tak úplně záležitostí ministerstva kultury," řekl.

"Zcela vítáme, že se epopej stane kulturní památkou. Nicméně požadujeme, aby toto vyhlášení bylo uděláno precizně, proto jsme požádali ministerstvo kultury o upřesnění dvou formulací," vysvětlil pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS).

Konkrétně se jedná o vynechání formulace, že epopej je umístěna v Moravském Krumlově. Není také dostatečně zdůrazněno, že epopej je unikátní proto, že se jedná o dílo rozsáhlé, které se podařilo zachovat celistvé.

"Jde v podstatě jen o technikálie," řekl Pecha. Odmítl, že by se Praha vyhýbala plnění přísnějších podmínek, které pro nakládání s kulturní památkou platí. "S epopejí jako kulturní památkou nakládáme již nyní. Ostatně pokud má být něco vyhlášeno památkou, musí se tato skutečnost brát na zřetel ihned, nikoli až k tomu dojde formálně," dodal.

O tom, že Slovanská epopej bude kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo již na začátku října. Podle původních informací mělo rozhodnutí nabýt účinnosti v úterý, ministerstvo ovšem nepočítalo s tím, že na cestě je ještě rozklad.

Témata: památky

Související:

Právě se děje