Přelomové odhalení: Leonardo da Vinci prý okopíroval jednu ze svých nejslavnějších kreseb

Řím - Jedna z nejznámějších kreseb Leonarda da Vinciho Vitruviova figura, která proslula tím, že díky svým dokonalým proporcím zapadne do kruhu i čtverce je pravděpodobně plagiát. K tomuto závěru došel po desítkách let zkoumání italský historik Claudio Sgarbi. Od koho slavný Leonardo tento nákres okopíroval?

Vitruviova figura

Původní myšlenka, že lidské tělo dokonale zapadne do kruhu i do čtverce vznikla už v 1. století před naším letopočtem, kdy jí slovně vyjádřil architekt Marcus Vitruvius Pollio. V té době byl kruh vnímán jako božský symbol a čtverec naopak jako symbol pozemského života. Spojení těchto dvou symbolů tak podle Vitruvia dokazuje to, že lidské tělo je miniaturou vesmírů a vytváří mikrokosmos.

Přenesení této myšlenky na papír je od roku 1490 připisováno Leonardu da Vincimu. Avšak italský historik Claudio Sgarbi tvrdí úplně něco jiného. V italském městě Ferrara nalezl v roce 1986 zapomenutý rukopis, ve kterém objevil zjednodušenou verzi Vitruviovy figury taktéž z roku 1490. Po dlouhém zkoumání, které si vyžádalo desítky let, došel Sgarbi k závěru, že původním autorem kresby je renesanční architekt Giacomo Andrea de Ferrara.

Sgarbi svojí teorii opírá o fakt, že se oba renesanční umělci znali a v roce 1490 se sešli a stali se z nich dokonce blízcí přátelé. Navíc Leonardova perokresba nezobrazuje žádné známky toho, že by ji nějakým tvůrčím způsobem zpracovával, naopak Ferrarův nákres je plný vylepšování a oprav. Je tedy logické, že Ferrara je první, kdo Vitruviovu postavu nakreslil, protože kdyby kresbu okopíroval od Leonarda, nebylo by úprav a korekcí potřeba.

Dalším znakem, že Leonardo není púvodním autorem je to, že Ferrara postavu nakreslil pouze v jediném postoji, zatímco Leonardo jí ztvárnil ve dvou různých postojích. Přiblížil se tak více původní myšlence samotného Vitruvia.

Přátelství Leonarda a Ferrary ukončila francouzská armáda, která v roce 1499 dobyla Miláno. Da Vincimu se z města podařilo bezpečně uprchnout, avšak Ferrara takové štěstí neměl. Umělec v Miláně setrval a nakonec byl zabit Francouzi. Ti ho nejprve oběsili a poté jeho tělo nechali vláčet ulicemi.

Leonardo da Vinci se tak dočkal celosvětové slávy takřka bez námahy. Není totiž tvůrcem původní myšlenky ani nevytvořil její první nákres. Je tedy velice pravděpodobné, že se pouze nechal Ferrarem inspirovat, avšak sám nakonec nákres dotáhl k dokonalosti.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama