Užijte si život ve stylu Juergena Tellera, nejen módního fotografa

Praha – Rozhraní umělecké a komerční fotografie. Právě na něm se pohybuje Juergen Teller, jehož autorská výstava s názvem Enjoy Your Life! začíná již zítra v pražském Rudolfinu. Představí tak nejnovější tvorbu jednoho ze světově nejžádanějších fotografů současnosti, kde včetně fotografií naleznete i sérii videí. Nebude chybět ani doprovodný program.

Přidejte svůj názor

Juergen Teller, Plates/Teller, No. 128, 2016 © Juergen Teller

Původem německý fotograf Juergen Teller, který současně žije i pracuje v Londýně, se proslavil už na začátku 90. let portréty grungeové kapely Nirvana. Širší veřejnosti je ale známý spíše coby módní fotograf, kdy spolupracoval se jmény jako Marc Jacobs, Yves Saint Laurent či Vivienne Westwood. Na konci 80. let pracoval pro tehdejší módní a lifestylové časopisy jako The Face nebo Arena. Jeho tvorba je tvořena nejen komerčními zakázkami, ale i osobní tvorbou, módními fotografiemi či portréty celebrit, ale i obrazy své rodiny, krajinami nebo výjevy z každodenního života.

Toto pestré zaměření spojuje jeho jedinečný rukopis daný zejména štěstím v podobě kreativní svobody, a to i v případě právě komerčních zakázek. Zdánlivá nahodilost či klamná jednoduchost a bezprostřednost se zde protíná s důmyslnou promyšleností, důkladným plánováním i prací s fotografovanými nebo danými místy. Tomu napomáhá i Tellerova intuice co se týče lidí, prostředí i situací.

Spolupráce tří institucí

Výstava Enjoy Your Life! je jeho autorským projektem, který představuje včetně jeho starších prací jako například Norimberk z roku 2005 zejména tvorbu novější z posledních pár let. Jmenovitě jsou to subjektivní dokumentace jeho mládí Irene v lese, dále Kanye, Juergen a Kim nebo Léčebna. Nejnovější série fotografií jsou S Tellerem do Bonnu a Talíře/Teller, které shlukují všechna jeho dřívější témata.

Expozice v pražském Rudolfinu vznikla ve spolupráci s Bundeskunsthalle v Bonnu a Martin Gropius Bau v Berlíně. Pro každé z těchto výstavních prostor bude výstava upravena na základě jejich specifik. Zároveň byl vydán i katalog, který je společný pro všechny tři instituce, obsahující text Juergena Tellera samotného a texty předních teoretiků umění.

V rámci doprovodného programu bude možné využít nejen komentovaných prohlídek, ale i zítřejší grafický workshop s Wacomem či nedělní soutěž o dřevěnou stavebnici Kapla. Výstava potrvá do 19. března příštího roku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Český legendární cestovatel Miroslav Zikmund oslavil sto let…

15.02.2019 13:50 Ve čtvrtek 14. února oslavil dnes již legendární český cestovatel Miroslav Zikmund sto let. K…

Praha půjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej, má však podmínku

12.02.2019 11:19 Praha půjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej Alfonse Muchy pouze v případě, že sežene peníze…

Hitlerovy akvarely se nepodařilo prodat. Cena vysoká, pochyby o jejich…

10.02.2019 15:08 Pět akvarelů připisovaných někdejšímu nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi se nepodařilo na…

George Michael byl sběratelem umění, cenné obrazy jdou nyní do dražby

09.02.2019 09:40 Londýnská aukční síň Christie's v dražbě nabídne obrazy ze soukromé sbírky britského zpěváka a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama