Kolonialismus je součástí německé kolektivní paměti, připomíná výstava

Berlín - Podle odborníků je německý kolonialismus zapomenutý příběh a citlivé téma, které se do povědomí veřejnosti dostává až v posledních letech. Historii německých kolonií v Africe a Oceánii připomíná unikátní výstava, která je až do 14. května k vidění v prostorách Německého historického muzea v Berlíně.

Výstava Německý kolonialismus - Fragmenty z minulosti a současnosti
doporučujeme

Německo bylo od roku 1884 jedním z hlavních tvůrců evropské koloniální ideologie. O tuto roli jej připravila až versailleská smlouva, která stanovila podmínky německé kapitulace po první světové válce. Dnešní Namibie, Kamerun, Togo, Burundi, Rwanda a pevninská část Tanzanie byly od konce 19. století osidlovány německými kolonizátory. Německo se spolu s dalšími státy zúčastnilo berlínské konference o Africe roku 1885, na které účastníci s vyloučením afrických zástupcům nakreslili nové hranice afrických kolonií a dohodli se na jejich rozdělení. Německý kolonialismus se nebránil spolupráci s dalšími evropskými národy, přestože dobývání zdrojů a surovin směřovalo k čím dál větší rivalitě.

Evropan 19. století se považoval za vládce přírody a pobyt v koloniích chápal jako „civilizační misi“, kterou lze ospravedlnit i různé formy násilí proti domorodcům. Na obrazu zachycujícím trestnou výpravu proti místním vzbouřencům jsou jasně rozeznatelné postavy evropských vojáků v kontrastu s matnými siluetami prchajících divochů splývajících s přírodou. Z kultury domorodých kmenů si koloniální správcové oblíbili hlavně předměty symbolizující boj nebo lov, „ženské“ nástroje měly v jejich soukromých sbírkách druhotné postavení. I zde se potvrzuje, že kolonialismus byl vždy především mužský fenomén.

V produkci rasových stereotypů německý kolonialismus v ničem nezaostával. Poslanci Říšského sněmu horovali za zákaz smíšených manželství ve jménu zachování budoucích generací. Komoditní rasismus využíval tyto stereotypy v propagaci spotřebního zboží, typicky mýdla. Plechovky od kávy či tabáku byly zase potištěné obrázky šťastných tváří pracujících farmářů, na kterých nebylo ani stopy po drsných pracovních podmínkách v koloniích.

Porážka Německa v první světové válce znamenala vznik hnutí koloniálního revizionismu, které bojovalo proti diktátu vítězných mocností a požadovalo vrácení kolonií. Postupně však tato otázka ztrácela na významu a znovudobytí kolonií rozhodně nepatřilo k prioritám nacistů, neboť Hitlerovo heslo „Lebensraum“ – životní prostor – znamenalo především územní expanzi na Východ. Několik let po válce se pak Německo stává centrem antikoloniálního aktivismu. V NDR jde o podporu osvobozeneckých sil v koloniích, v Západním Německu je boj proti kolonialismu tématem levicových skupin a vzbouřených studentů. V polovině osmdesátých let vzniká z odkazu Martina Luthera Kinga hnutí za práva africké diaspory v Německu.

Výstava Německý kolonialismus probíhá v Německém historickém muzeu od října a potrvá do května příštího roku. Muzeum v rámci této expozice vystavuje okolo 500 artefaktů včetně dochovaných zvukových pramenů, nahrávek rozhovorů nebo dokumentárního filmu.

Témata: kolonialismus | Německo
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O víkendu lze ještě jít na výstavy, do muzeí, do divadel i do kin. V…

10.10.2020 13:46 Aktualizováno Necelý měsíc a půl od zahájení nové sezony divadla v ČR opět přestávají od pondělí hrát. Opatření…

Vláda zavře i muzea, snížila limit účastníků náboženských akcí

08.10.2020 19:37 Od pondělí jsou v Česku na 14 dní zakázány návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a…

Kvůli plánovaným opatřením se ruší kulturní akce, festival Signal nebude

07.10.2020 17:24 Organizátoři festivalu světla Signal, který měl v Praze začít 15. října, zrušili dnes jeho letošní…

Na německé hranici zadrželi pašeráka vzácného obrazu, měl namířeno do ČR

06.10.2020 13:20 Němečtí celníci při rutinní prohlídce na hranicích se Švýcarskem objevili v kufru auta s českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama