Slovanskou epopej v Praze vidělo přes 380 tisíc lidí, dílo čeká transport do Japonska

Praha - Slovanskou epopej, monumentální dílo secesního malíře Alfonse Muchy, od poloviny roku 2012 zhlédlo ve Veletržním paláci v Praze přes 380 tisíc lidí. Vedení metropole i Galerie hlavního města Prahy považují výstavu za úspěšnou.

Veletržní palác v Praze

Cyklus Muchových pláten byl v Praze k vidění do soboty. V únoru jej čeká odlet do Japonska. Zda bude turné pokračovat i do Číny, není jasné. Do Česka by měla měla epopej vrátit v polovině roku 2018.

"Návštěvnost Slovanské epopeje považujeme za velmi dobrou," konstatovala mluvčí galerie Michaela Vrchotová. Největší pozornosti se Muchovo dílo těšilo při zahájení výstavy a v roce 2013. "Později jsme ale zaznamenali spíš stagnaci. Změna nastala až v závěru letošního roku, kdy se přiblížil konec výstavy," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL).

V době, kdy měla plátna domov na Moravě, je podle něj ročně vidělo asi 20.000 lidí. "Snaha města bude, aby po návratu z turné měla epopej stálou návštěvnost, která nebude klesat," doplnil.

V Tokiu bude dílo k vidění od 8. března do 5. června. Japonsko v souvislosti s 60. výročím obnovení diplomatických vztahů s Českou republikou vyhlásilo rok 2017 Rokem české kultury v Japonsku.

Podle Národní galerie jsou plátna ve výborném stavu a na transport jsou připravena. Proti se ozývají kritické hlasy. Obávají se poškození děl. Proti vyvezení díla vznikla petice, kterou podepsal i Muchův příbuzný John Mucha a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Související:

Právě se děje