Hrad připomene Marii Terezii, uplyne 300 let od narození české královny

Praha - Pražský hrad si letos bude připomínat 300. výročí narození panovnice Marie Terezie (1740 - 1780). Arcivevodkyni rakouské a královně české bude mimo jiné věnována stálá expozice v Rožmberském paláci známém jako Ústav šlechtičen.

Pražský hrad

"Téma panovnice se poprvé objeví v rámci výstavy Předjaří v Královské zahradě. Uskuteční se od 3. do 12. března," uvedl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

"Letní sezona bude letos symbolicky zahájena v sobotu 13. května, tedy přesně v den 300. výročí narození této panovnice, která prostřednictvím osvícenských reforem významně modernizovala české země," připomněl Šebek.

Marii Terezii pak bude od podzimu patřit stálá expozice v někdejším Rožmberském paláci. Právě jeho úpravami začala přestavba Pražského hradu pod vedením stavitele Nicola Pacassiho. Stavební práce vedl v letech 1753 až 1774.

Kromě připomínky narození císařovny se na Pražském hradě letos uskuteční i krátkodobé výstavy. Na podzim bude podle Šebka otevřena expozice s názvem Ohlasy impresionismu v českém výtvarném umění.

Jako prolog k oslavám vzniku Československa začne na podzim v Tereziánském křídle Starého královského paláce výstava První československé desetiletí, která představí stavební proměnu Hradu v době prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Související:

Právě se děje