Slovanská epopej poletí do Tokia třemi lety, z bezpečnostních důvodů

Praha - Muchova Slovanská epopej poletí do Japonska třemi letadly. První plátna českou metropoli opustí 11. února. Následovat budou další dva lety 15. a 17. února. Trasa do Tokia je naplánována přes Frankfurt. Výstavu v Japonsku povolilo ministerstvo kultury.

Letiště Václava Havla Praha

Cyklus pláten, který je kulturní památkou, zůstane do únorového odletu uložen v přepravních boxech v klimatizovaném depozitáři Národní galerie v Praze. Třemi spoji poletí epopej z bezpečnostních důvodů. Podobně cenná díla kvůli riziku leteckého neštěstí nikdy necestují jediným spojem.

"Přepravu zajišťuje mezinárodní renomovaná firma, která se na transport velkých děl specializuje," řekl v rozhovoru s ČTK radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Doprovodí je restaurátoři, kteří budou zároveň dohlížet na instalaci výstavy v Tokiu.

Psali jsme:  

Soud s potomkem Alfonse Muchy, který zpochybnil vlastnické právo Prahy na epopej, podle radního cestu do Japonska neohrozí. "Žádost o předběžné opatření podána nebyla," uvedl Wolf.

O plánovaném přesunu do Číny by mělo ministerstvo kultury rozhodovat zřejmě v březnu. Do Česka by se měla epopej vrátit v polovině roku 2018.

Praha zatím nemá místo, kde by plátna trvale vystavila. Vedení města mluví o stavbě výstavní síně na Těšnově. Ve hře je i dočasný návrat do Moravského Krumulova.

Související:

Právě se děje