Domov (bez) domova v hledáčku Jindřicha Štreita

Karlovy Vary – Hranice mezi domovem a jeho ztrátou je velice křehká. Své o tom ví zejména lidé, kteří domov skutečně ztratili. Pohled společnosti na lidi bez domova se prostřednictvím souboru fotografií snaží měnit Jindřich Štreit ve spolupráci s Armádou spásy. Tento významný český fotograf a pedagog soubor představí v rámci výstavy v Interaktivní Becherově vile od 9. února.

Přidejte svůj názor

Může se to stát každému...

Na výstavě s názvem Domov (bez) domova bude k vidění výběr čtyřiceti velkoformátových fotografií ze souboru, který vznikl v zimě roku 2015. Pojítkem mezi nimi je život lidí bez domova. Snímky charakterizuje jejich naléhavost a melancholická poetika. Zobrazují nevzhlednou realitu a zároveň jsou svým způsobem krásné. Popisují těžké osudy lidí, kteří se ocitli takzvaně na okraji společnosti. Samotu, bezradnost, otupělost, strádání. I přesto se ale tito lidé snaží uchovat si svou důstojnost například prostřednictvím zútulnění svých příbytků.

Jde o přechodný stav, či definitivu? (zdroj: Jindřich Štreit)

Jde o přechodný stav, či definitivu? (zdroj: Jindřich Štreit)

Fotografie vznikly ve spolupráci Jindřicha Štreita s Armádou spásy, respektive s asistencí jejích terénních pracovníků. Štreit se sice ve své tvorbě sociální tématice věnuje dlouhodobě, ale terénní pracovníci Armády spásy pohnuté osudy lidí bez domova, jejich strasti i drobné radosti nebo jejich zvyky přeci jen znají lépe. Soubor fotografií vznikal v okolí Opavy, Ostravy, Přerova, Brna a Šumperku. „Fotografování probíhalo vždy na bázi dobrovolnosti a vzájemného pochopení mezi člověkem bez domova a mnou. Nikdy nedošlo k sebemenšímu konfliktu. Naopak, díky fotografování jsem se setkal s velmi zajímavými lidmi a jejich osudy,“ říká Štreit.

„Humanistické poselství fotografa Jindřicha Štreita o životě bezdomovců je obdařeno autorovou schopností empaticky přistupovat k lidem na okraji. Jeho fotografie nás zároveň motivují k přemýšlení o vratkosti, nevyzpytatelnosti a hodnotách vlastního života,“ říká o tomto projektu sociolog a fotograf Jiří Siostrzonek. Jindřich Štreit i Armáda spásy se prostřednictvím této výstavy snaží napomoci odbourávání mýtů ohledně bezdomovectví, které ve společnosti dlouhodobě přetrvávají. Domov, který je často brán jako samozřejmost, můžeme velice lehce ztratit.

Domov, láska, přátelství jako jedny ze základních lidských potřeb (zdroj: Jindřich Štreit)

Výstava potrvá do 2. dubna.

Jindřich Štreit (1946) pochází ze Vsetína. Jako pedagog působil například na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Od roku 1991 je pedagogem na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědné fakulty Slezské univerzity v Opavě. Jako fotograf se věnuje zejména dokumentární fotografii se zaměřením na sociální tématiku. Z jeho fotografických cyklů a projektů jmenujme například Romové bez romantiky (Severní Morava), Vesnice (Bruntálsko), Ženská věznice (Pardubice), Tváře za zdí (Čína), Horníci z Petrosanu (Rumunsko) a mnoho dalších.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy…

13.01.2019 20:21 Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných…

Vánoce na hvězdárně? Brněnská Hvězdárna a planetárium chystá speciální…

18.12.2018 20:29 Aktualizováno Brno - V rámci vánočního programu brněnská hvězdárna pro návštěvníky chystá každodenní akce již od…

Open Art: Talentovaní lidé s postižením tvoří plakáty pro Národní divadlo…

16.12.2018 17:53 Projekt OPEN ART. Komu to co říká..? Různé názvy a formy otevřených uměleckých aktivit se…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama