Pavel Tichoň představuje svůj umělecký odpad v galerii bez kurátora

Praha – Galerie bez kurátora je novým galerijním experimentem ve vysočanské Pragovce, jejíž hala E se pronajímá jako umělecké ateliéry. Původní galerijní koncept White Pearl vystřídal prostor s názvem The White Room. V rámci první výstavy, která začala 22. února a potrvá do 5. března, se představí Pavel Tichoň odkazující názvem svého projektu ke známému dílu Merda d‘artista italského umělce Piera Manzoniho. Autor bude během konání výstavy přítomen na místě.

Přidejte svůj názor

Pavel Tichoň: Archimboldův vesmír, 2016

Pavel Tichoň (1980) je absolventem Akademie výtvarných umění v ateliéru intermediální školy Milana Knížáka a nových médií Michaela Bielického. Projekt Merda d’artista je jeho sólovou výstavou po delší době. Název projektu odkazuje k dílu italského umělce Piera Manzoniho v podobě jeho zakonzervovaného exkrementu coby uměleckého gesta, které představovalo jakýsi vrchol tělesnosti a prchavosti v umění.

Pavel Tichoň: Muž se sloní hlavou, 2017 (zdroj: archiv výstavy)

Pavel Tichoň název tohoto díla přejímá a parafrázuje Manzoniho gesto po svém. Vytváří prostorovou instalaci čítající sto papírových krychlových krabic, do nichž ukládá vlastní umělecký odpad shromážděný za posledních šestnáct let. Návštěvníci výstavy si tyto krabice budou moci za malý obnos zakoupit, čímž podpoří nově vzniklý Fond ohrožených výtvarných umělců. Instalace byla vytvořena speciálně pro prostor The White Room. „Vytváří totální postapokalyptickou fúzi mezi Warholovými krabicemi Brillo, Sol Le Witovými krychlemi, Manzoniho konzervami, Hrabalovskou tombolou z filmu Slavnosti sněženek a výdejním skladem společnosti Ikea,“ říká tzv. neexistující kurátor Arnošt Goldberger.

Projekt Merda d'artista v galerii bez kurátora The White Room (zdroj: archiv výstavy)

Tvorba Pavla Tichoně se prolíná napříč různými médii a je charakteristická svou hravostí a ironičností. Velkou část výstavy tvoří jeho obrazy, přičemž pracuje v uzavřených obrazových cyklech, které se navzájem liší právě nejrůznějšími formami, jež prozkoumává. „Vše se jeví banálně a jasně, nicméně pod tímto povrchem se ukrývá celá řada výkladů, se kterými autor vědomě pracuje a nabízí k interpretaci,“ vysvětluje Goldberger. Vybraná díla, byť jsou starší, jsou stále aktuální a nadčasová.

 

Pavel Tichoň: René Magritte, 2016 (zdroj: archiv výstavy)

Coby nedělní malíř, jak se sám nazývá, je jeho vizuální projev neukotvený, ale upřímný. „Jeho pohled na současnost a umělecké dílo se projevuje střízlivě skeptickým názorem s výrazným podtextem absurdity,“ říká Goldberger. Pavel Tichoň byl nominován na cenu Henkel Art Award, NG 333 či Essel Award. Jeho díla jsou mimo jiné zastoupena ve sbírce Národní galerie a ve sbírce Galerie Klenová.

Galerijní experiment pro rezidenty Pragovky

Ve vysočanské Pragovce má Tichoň svůj ateliér od roku 2010, tedy od roku, kdy se hala E začala pronajímat jako umělecké ateliéry. Novinkou je zde galerie bez kurátora The White Room, prostor, který poslední půl rok fungoval jako galerie s názvem White Pearl. Galerijní experiment, jenž bude fungovat na základě tzv. booking systému, vznikl díky podpoře majitelů Pragovky pro umělce, kteří zde mají svůj ateliér.

Pro umělce to má své výhody, ale i jisté nevýhody. Výhodou je umělecká svoboda, které se jim tímto dostává, kdy nemusí absolvovat výběrová řízení apod. jinak nutná pro vystavování v galerii. Jistou nevýhodou může být tlak na umělce a zodpovědnost co se týče kvality výstavy, která mu vzniká při zamluvení konkrétního termínu. „Samotnou existenci galerijního prostoru bez kurátora či výběrové komise pro výstavní plán lze vnímat jako sociologicko-umělecký experiment, vědomě zkoumající otázku, nakolik bude kvalita výsledného programu srovnatelná s jinými, výběrovými prostory, pokud záměrně popírá mechanismy stávající umělecké scény,“ uvažuje Goldberger.

Dernisáž výstavy se bude konat 5. března od 15 do 20 hodin. Více informací naleznete na www.pragovka.com.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy…

13.01.2019 20:21 Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných…

Vánoce na hvězdárně? Brněnská Hvězdárna a planetárium chystá speciální…

18.12.2018 20:29 Aktualizováno Brno - V rámci vánočního programu brněnská hvězdárna pro návštěvníky chystá každodenní akce již od…

Open Art: Talentovaní lidé s postižením tvoří plakáty pro Národní divadlo…

16.12.2018 17:53 Projekt OPEN ART. Komu to co říká..? Různé názvy a formy otevřených uměleckých aktivit se…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama