Charta 77 vznikla před 40 lety. Salmovský palác ji připomene výstavou

Praha – Písemné dokumenty, samizdaty, fotografie, výtvarná díla. Expozice v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí přiblíží nejen osudy chartistů, ale i jejich fotografie a výtvarná díla. Příběh Charty 77 je vyprávěn na osudech jejího signatáře, Ivana Martina Jirouse. Výstava začíná 14. března.

Přidejte svůj názor

Jaroslav Kukal: Premiéra divadelní hry "Výstup na Říp" Olgy Havlové u příležitosti jejích narozenin, Hrádeček, 1985

Národní galerie připravila výstavu nazvanou Charta Story. Příběh Charty 77 u příležitosti 40 let od jejího vzniku. Příběh Charty, v jejímž prohlášení jeho signatáři kritizovali politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv, začíná svatbou Ivana Martina Jirouse v roce 1976. Končí pak v roce 1989 amnestováním jeho osoby, Františka Stárka zvaného Čuňas a Jiřího Tichého. „Na příběhu básníka, kunsthistorika a patrona undergroundu Ivana Martina Jirouse, zvaného Magor, chceme ukázat, jak Charta začala, působila a skončila. Učeně řečeno zde fylogenezi Charty do určité, naprosto funkční míry, reprezentuje ontogeneze jejího stěžejního signatáře,“ říkají autoři výstavy Eugen a Zuzana Brikciusovi.

 

Jan Šafránek: Sběrač starého papíru, 1986 (zdroj: Národní galerie v Praze)

V Salmovském paláci budou vystaveny jak písemné dokumenty a samizdaty, tak i fotografie a výtvarná díla umělců Charty. Fotografie Jiřího Bednáře, Jaroslava Brabce, Michaela Duse, Bohdana Holomíčka, Ivana Kyncla, Heleny Wilsonové a dalších připomenou dobovou atmosféru a dění v takzvané neoficiální kultuře. „Fotografický portrét Charty nezobrazuje úzkost z budoucnosti, jak by malověrní mohli čekat, ale naopak z něj vyzařuje potěšení fotografovaných z odpovědného odhodlání. Vyskytují se zde dokonce prvky radostného tvůrčího dada,“ říkají autoři výstavy. Z výtvarných děl umělců Charty budou zastoupena ta od Jiřího Koláře, Otakara Slavíka, Jana Šafránka nebo Olgy Karlíkové.

Včetně příběhu Ivana Martina Jirouse budou vzpomenuti i Václav Havel, Jan Patočka či Jaroslav Seifert. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Libri Prohibiti, Knihovnou Václava Havla a Archivem Jana Patočky, bude probíhat až do 19. ledna 2019.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy…

13.01.2019 20:21 Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných…

Vánoce na hvězdárně? Brněnská Hvězdárna a planetárium chystá speciální…

18.12.2018 20:29 Aktualizováno Brno - V rámci vánočního programu brněnská hvězdárna pro návštěvníky chystá každodenní akce již od…

Open Art: Talentovaní lidé s postižením tvoří plakáty pro Národní divadlo…

16.12.2018 17:53 Projekt OPEN ART. Komu to co říká..? Různé názvy a formy otevřených uměleckých aktivit se…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama