Brněnská muzejní noc 2017. Vše o tom, jaká bude

Brno - Letošní Brněnská muzejní noc vypukne 20. května. Návštěvníci se mohou již tradičně těšit na otevřená muzea a galerie v pozdních večerních hodinách a především na bohatý kulturní program. Akce se koná v rámci Mezinárodního dne muzeí, jehož ústředním tématem pro rok 2017 jsou tragické dějiny 20. století.

Přidejte svůj názor

Brněnská muzejní noc
doporučujeme

Do Brněnské muzejní noci se v roce 2017 zapojí 28 kulturních institucí – kromě zakládajících muzeí a galerií přibývají také další subjekty, které chtějí poodkrýt své pro většinu lidí nedostupné prostory. Kupříkladu Krajský úřad Jihomoravského kraje ukáže návštěvníkům reprezentační místnosti a vyvede je až na střechu, Česká národní banka zase nabízí výstavu o vývoji peněz. Kromě prohlídky aktuálních výstav a expozic připravují organizátoři doprovodný program, v němž by si každý měl najít to své. V Galerii TIC budou lidé vyvolávat fotografie duchů, v Technickém muzeu zazpívá Viktor Dyk, v Pražákově paláci bude probíhat výtvarný workshop, z něhož si lidé odnesou tematickou plátěnou tašku. Noční veselí si užijí i děti, pro něž se chystají výtvarné dílny, divadelní představení nebo výstava věnovaná legendární stavebnici LEGO.

img-responsive

Brněnská muzejní noc | foto: Adam Mráček / EuroZprávy.cz / INCORP images

Téma „Jak sdělit nevyslovitelné? Muzea a tragické dějiny 20. století“ propojující kulturní instituce v rámci Mezinárodního dne muzeí, bude reflektovat kupříkladu prohlídka Káznice, kde docházelo k popravám politických vězňů, výstava v Muzeu romské kultury, politické i kulturní dění v Brně v období První republiky přiblíží zážitkový program v Jurkovičově vile.

Vizuál letošní Brněnské muzejní noci je oproti minulým ročníkům méně abstraktní, pracuje se symboly noci a usínání přecházející v typicky muzeální artefakty. Jeho autory jsou Alena Gratiasová, Tereza Bierská a Karol Lament.

Účastníci Brněnské muzejní noci 2017 / 28 institucí

1. Moravská galerie v Brně, 2. Technické muzeum v Brně, 3. Moravské zemské muzeum,
4. Muzeum romské kultury, 5. Muzeum města Brna, 6. Dům umění města Brna, 7. Muzeum Brněnska,
8. Mendlovo muzeum MU, 9. Diecézní muzeum, 10. Turistické informační centrum města Brna,
11. Knihovna Jiřího Mahena v Brně, 12. VIDA! science centrum, 13. Muzeum loutek Radosti,
14. Muzeum vlakové pošty, 15. Fait Gallery, 16. Industra Art, 17. Zetor Gallery, 18. Nová radnice,
19. Krajský úřad Jihomoravského kraje, 20. Filharmonie Brno, 21. Červený kostel,
22. Klub přátel kolejových vozidel, 23. Letohrádek Mistrovských, 24. Česká národní banka,
25. Gymnázium Brno-Řečkovice, 26. Family Fest, 27. Strom Art Gallery, 28. Galerie Pitevna

Na většině míst bude vstupné dobrovolné, některé akce a výstavy budou zpoplatněny symbolickou částkou nebo s výraznou slevou.

Brněnská muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí Asociace muzeí a galerií ČR a Evropské muzejní noci. Koná se pod záštitou primátora statutárního města Brna Petra Vokřála, hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka, starosty městské části Brno-střed Martina Landy a brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.

img-responsive

Brněnská muzejní noc, hrad Špilberk. Lidé sledovali krátery na Měsíci | foto: Adam Mráček / EuroZprávy.cz / INCORP images

Uskutečňuje se za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna. Významným způsobem se na ní podílí Dopravní podnik města Brna, který zajišťuje bezplatnou dopravu návštěvníků v rámci centra města i mimo ně.

img-responsive

Brněnská muzejní noc, hrad Špilberk | foto: Adam Mráček / EuroZprávy.cz / INCORP images

Jako praktický průvodce Brněnskou muzejní nocí bude návštěvníkům sloužit tištěná brožura, v níž lidé najdou mapku s vyznačenými pořádajícími institucemi a také jízdní řád speciální autobusové dopravy, která bude opět zdarma. Kompletní informace budou k dispozici také na webu www.brnenskamuzejninoc.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oscar pro Nabarvené ptáče? Česko posílá kontroverzní film do boje o…

16.09.2019 09:12 Aktualizováno Do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film vysílá Česká filmová a televizní akademie …

100. narozeniny Medy Mládkové slavily stovky lidí, ona sama ale dorazit…

08.09.2019 17:52 Jako o přísné a předvídavé správkyni sbírek, milovnici zvířat či mecenášce, která stála v druhé…

Namaloval Da Vinci obraz Mona Lisa dvakrát? Ve světě vrcholí spory

08.09.2019 12:33 Aktualizováno Starší sestra světoznámé malby Mony Lisy je nyní součástí sporů, které se týkají vlastnictví.…

U slavné galerie ukradli Banksyho krysu, někdo ji vyřízl z panelu

03.09.2019 16:31 Pařížská galerie Centre Pompidou dnes oznámila, že z informační tabule u vjezdu do jejího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama