Moravská galerie v Brně zve na tři nové výstavy

Brno – Moravská galerie včera zahájila hned tři výstavy – dvě v Pražákově Paláci a jednu v Jurkovičově vile. První výstava v Pražákově paláci je věnovaná laureátovi Ceny Michala Ranného pro rok 2016, Marianu Pallovi. Retrospektivní výstavu multimediálního umělce doplní tvorba absolventky VUT Jany Kalinové. Jurkovičovu vilu zabydlí slovenský umělec Tomáš Džadoň.

Přidejte svůj názor

Výstava Mariana Pally (foto: Kamil Till)

Moravská galerie otevírá veřejnosti hned tři nové výstavy. První z nich s názvem Retrospektiva o 7 dějstvích se věnuje tvorbě významného multimediálního umělce a držitele Ceny Michala Ranného pro rok 2016, Marianu Pallovi. Druhá výstava, v Atriu Pražákova paláce, představí tvorbu Jany Kalinové, reflektující pocit absolutní svobody při tvorbě uměleckého díla. V Jurkovičově vile nás od příštího týdne čekají práce Tomáše Džadoně, reflektující tradice, ale také paradoxy dnešní technologicky zaměřené společnosti.

Retrospektiva o 7 dějstvích

O laureátovi Ceny Michala Ranného jsme informovali v listopadu minulého roku, kdy pro něj byl uspořádán slavnostní galavečer v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Nyní si návštěvníci mohou prohlédnout jeho tvorbu, nejedná se však o tradičně pojatou prezentaci autorových maleb, ale o rekonstrukci jeho performancí ze sedmdesátých až devadesátých let. Toto pojetí je inspirované projekty srbské umělkyně Mariny Abramović a jejím upřednostňováním procesu tvorby před samotným výsledkem.

img-responsive

Tisková konference k výstavám Moravské galerie (foto: Kamil Till) | foto: Moravská galerie

V hlavních výstavních prostorách jsou k vidění dobové i rekonstruované dokumenty, videa a fotografie, které reflektují umělecké akce. Návštěvníci si budou moct sami vyzkoušet poplatnost uměleckého díla v dnešní době a přesvědčit se o jeho pomíjivosti. Mohou také následovat autora a nechat si vytetovat modřinu jako symbol přirozené malby těla, strávit dny na obraze počítáním zrnek rýže nebo si zapůjčit obraz za kuriózní protislužbu.

Kurátor výstavy Ondřej Chrobák věří, že „formát výstavy využívající postupy re-enactmentu (rekonstrukce) dokáže aktivizovat mysl návštěvníků tak, že nebudou vnímat Pallova díla pouze jako uzavřené artefakty, ale jako návody, které mají potenciál změnit život nejen konkrétního jedince, ale možná celého společenství.“

K výstavě bude vydána i netradiční doprovodná publikace – namísto katalogu půjde o Pallovu Nečitelnou knihu. Kromě představení tvorby Mariana Pally se výstava v Pražákově paláci bude zabývat také obecnějšími otázkami spojenými s možnostmi prezentace akčního umění prostřednictvím galerijních institucí.

Na výstavu Mariana Pally můžete vzít i své ratolesti, bude totiž zajímavá i pro ty nejmenší. Děti budou moci sledovat malbu slepic, k dispozici jim bude i nově přebudovaná dětská herna, která byla uzpůsobena vesnickému domku Mariana Pally ve Střelicích, kde žije a tvoří se slepicemi a psem Brunem. V herně budou k dispozici i knihy, buď přímo od Mariana Pally nebo dle jeho doporučení.

img-responsive

Marian Palla (foto: Kamil Till) | foto: Moravská galerie

Marian Palla se narodil v roce 1953 v Košicích. Výtvarník, performer, spisovatel a recesista v roce 1977 ukonči studium v Brně na konzervatoři v oboru kontrabas. Přes patnáct let hrál v orchestru Janáčkovy opery v Brně, vedle hudební činnosti se věnoval i malbě. Působil jako asistent na Fakultě výtvarných umění v Ateliéru environment u Vladimíra Merty. Na kontě má řadu samostatných výstav u nás i v zahraničí. Jeho díla najdeme ve sbírkách Národní galerie v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích, Muzea umění v Olomouci či Moravské galerie v Brně.

Výstavu Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích můžete navštívit od 21. dubna do 6. srpna 2017Pražákově paláci v Brně.

Denní tik

Výstavu Mariana Pally v Pražákově paláci doplní expozice ve výstavním prostoru Atrium, kde najdeme tvorbu Jany Kalinové. Absolventka brněnské Fakulty výtvarných umění VUT ve své tvorbě ilustruje paradoxy lidského života, a to prostřednictvím různých médií včetně objektu, instalace, fotografie a příležitostně i malby.

V současné době se Kalinová věnuje programování, malbě, kreslení vtipů, tvorbě šperků a nejrůznějších stavebnic a psaní textů. Pro Moravskou galerii umělkyně připravila výstavu reflektující paralyzující pocit absolutní svobody a nepřeberné možnosti, které si vzájemně konkurují při vytváření jakéhokoli, nejen uměleckého díla.

Výstavu Jana Kalinová – Denní tik můžete navštívit od 21. dubna do 6. srpna 2017Atriu Pražákova paláce v Brně.

Džadoňova vila

Od příštího týdne bude dostupná i nová výstava v Jurkovičově vile, kterou zabydlí díla Tomáše Džadoně. Slovenský umělec zde vystaví svoje starší práce, reflektující téma tradice a její aktualizace. Džadoňovy malby, grafiky, sochy, objekty a videa zároveň komentují paradoxy dnešní technologicky zaměřené společnosti.

Konceptuální umělec Tomáš Džadoň má rád díla architekta Dušana Jurkoviče, a stal se tak ideálním kandidátem na nového obyvatele Jurkovičovy vily. V jeho vlastní tvorbě se mísí nostalgie, venkov s ruchem velkoměsta. Prostřednictvím svých výstavních objektů nahlédne do minulosti a sobě i divákům položí otázky týkající se naší identity.

„V bývalom východnom bloku sa objavuje pojem tradície. Pracuje sa opäť s nostalgiou ako potvrdením určitej straty vlastnej prirodzenosti. Migrujúci pracujuci a všetci emigranti, migranti to len potvrdzujú. Začínam veriť, že žiť v mieste, kde sme sa narodili nie je trest, ale luxus! Nostalgia sa vykladá ako vzťah časový, nie priestorový. Je to také ochorenie pamäti a ako hovorí Christopher Lash: „Nostalgia evokuje minulosť, len aby ju pochovala zaživa,“ komentuje výstavu Džadoň.

Součástí tvorby slovenského umělce je také humor. Ten najdeme ve stálé expozici autorových kreseb a maleb s motivem slaniny, která mu připomíná nemateriální zážitky z domu jeho babičky. Na zahradě vily se objeví tři objekty. Jedním z nich je Tradiční karavan (2006), což je reinterpretace roubenky do podoby karavanu. Tímto pojízdným skanzenem autor naznačuje, že vazba k místu není v dnešní době důležitá a člověk se stává loutkou globální společnosti.

Výstava Tomáš Džadoň: Džadoňova vila trvá od 28. dubna do 29. října 2017Jurkovičově vile. Vernisáž se koná 27. dubna v 16 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy…

13.01.2019 20:21 Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných…

Vánoce na hvězdárně? Brněnská Hvězdárna a planetárium chystá speciální…

18.12.2018 20:29 Aktualizováno Brno - V rámci vánočního programu brněnská hvězdárna pro návštěvníky chystá každodenní akce již od…

Open Art: Talentovaní lidé s postižením tvoří plakáty pro Národní divadlo…

16.12.2018 17:53 Projekt OPEN ART. Komu to co říká..? Různé názvy a formy otevřených uměleckých aktivit se…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama