Výstavu Magičtí Lucemburkové obohatil nový exponát

Praha – Výstava Magičtí Lucemburkové, o níž jsme informovali dříve, má nový exponát. K příležitosti výročí založení Karlovy univerzity zde byla poprvé vystavena kopie Lombardské koruny. Kmotrou Železné koruny lombardských králů, která váží přes pět set kilogramů, se stala Kateřina Daczická z rodinné linie šlechtice Mikuláše Dačického z Heslova.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lombardská koruna

Na výstavě Magičtí Lucemburkové byla v den výročí založení Karlovy univerzity poprvé vystavena kopie Železné koruny lombardských králů, zvané také Lombardská koruna. Kmotrou exponátu pocházejícího z Itálie 5.-9. století se stala Kateřina Daczická, která je potomkem šlechtice Mikuláše Dačického z Heslova.

Lombardská koruna váží asi 535 kilogramů a je vyrobená ze zlata a zdobena drahými kameny a zlatými rozetami na pozadí zeleného emailu. Skládá se ze šesti částí, které tvoří podobu diadému. Svatá relikvie je nejstarší dochovanou královskou korunou, a je tak vyjádřením božského původu královské moci.

Železná se nazývá proto, že ve vnitřní stěně koruny je ukryt železný pásek o deseti milimetrech, který je podle legendy vykován z hřebu, jímž byl ukřižován Ježíš Kristus. Železný pásek je obložen šesti zlatými díly, které jsou dále zdobeny drahými kameny v celkovém počtu dvaceti dvou kusů. Mezi drahokamy na koruně patří granáty, křemeny nebo safíry. Touto korunou byl v roce 1355 korunován v Miláně Karel IV.

Pokud chcete vidět originál, musíme se vypravit do Katedrály sv. Jana Křtitele v Itálii, kde je uložen. Autorem vystavené repliky, která byla vytvořena v letošním roce, je Jiří Urban. Mistr svého oboru, Jiří Urban, mimo jiné zhotovil Kříž pro papeže Jana Pavla II. v roce 1990 a granátovou soupravu pro anglickou královnu Alžbětu II. v roce 1996.

img-responsive

Kmotra koruny K. Daczická a autor výstavy JUDr. Oldřich Beneš | foto: Orca

Výstava Magičtí Lucemburkové představuje dobu vlády českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků, z něhož pochází právě Karel IV. Výstava se zabývá především českými králi včetně Jana Lucemburského, Karla IV., Václava IV. nebo Zikmunda Lucemburského.

„Rád bych pozval opravdu širokou veřejnost. Výstava je úžasná v tom, že poskytne zázemí jak velkým fandům do historie, tak úplným laikům, kteří si ji nezapomenutelně zamilují pro svou jedinečnost,“ zve na výstavu její autor, JUDr. Oldřich Beneš.

Výstava Magičtí Lucemburkové je v Praze k vidění od 23. března do 29. dubna 2017 v prostorách Křížové chodby Karolina.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy…

13.01.2019 20:21 Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných…

Vánoce na hvězdárně? Brněnská Hvězdárna a planetárium chystá speciální…

18.12.2018 20:29 Aktualizováno Brno - V rámci vánočního programu brněnská hvězdárna pro návštěvníky chystá každodenní akce již od…

Open Art: Talentovaní lidé s postižením tvoří plakáty pro Národní divadlo…

16.12.2018 17:53 Projekt OPEN ART. Komu to co říká..? Různé názvy a formy otevřených uměleckých aktivit se…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama