Galerie Arthouse Hejtmánek bude dražit Kokoschku. Vyvolávací cena je 35 milionů korun

Praha – Galerie Arthouse Hejtmánek připravuje další zahradní aukci, na níž kromě kvalitních obrazů známých i teprve objevovaných umělců bude dražit i unikátní starožitnosti a nábytek. Z téměř dvou set položek je nejvýše draženým objektem obraz Praha Oskara Kokoschky – vyvolávací cena je 35 milionů korun.

Přidejte svůj názor

Tomáš Hejtmánek s Prahou Oskara Kokoschky, Madonou a Naříkající dívkou Karla Černého

Pražská galerie Arthouse Hejtmánek pořádá v pořadí již šestou aukci obrazů i unikátů z oblasti starožitností, nábytku a uměleckých řemesel, které lákají sběratele starého i současného umění. Aukce se bude konat již tradičně venku v malebné galerijní zahradě bubenečské vily. Dražit se bude 195 položek a celková vyvolávací cena přesáhne 63 milionů korun.

Největším „tahákem“ aukce a zároveň nejvýše draženou položkou je obraz Praha Oskara Kokoschky. Neobvyklý pohled na pražské panorama Kokoschka zachytil z okna svého ateliéru na jaře roku 1937. Obraz pochází z významné pražské sbírky a je autorovým druhým nejrozměrnějším plátnem z cyklu pohledů na Prahu. Vyvolávací cena je 35 milionů korun.

img-responsive

Oskar Kokoschka: Praha | foto: Arthouse Hejtmánek

„Trh s uměním prožívá konjunkturu a sběratelé i investoři stále prahnou po kvalitních dílech od známých umělců. Přesto se jako galerie dál orientujeme na hledání a objevování zajímavých děl i od zatím méně známých autorů, kteří u nás pak dosahují vynikajících výsledků. Velmi dobře dokážeme prodat i starožitnosti, plastiky, design a další krásné předměty „z denního života“. Ty budou z hlediska obratu vždy patřit k drobnějším položkám, potěší ale srdce mnoha znalců a sběratelů, k nimž se počítáme i my,“ říká galerista Tomáš Hejtmánek, který je sám vášnivým sběratelem.

Staré umění v aukci zastoupí například dřevěná plastika z druhé poloviny 15. století, Madona s Ježíškem, jejíž vyvolávací cena je 380 tisíc korun. Zájem sběratelů přitahuje také polychromované modelletto Křest Krista z okruhu slavného barokního sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brkoffa ze začátku 18. století. Vyvolávací cena je 470 tisíc korun.

img-responsive

Madona s Ježíškem | foto: Arthouse Hejtmánek

Aukce manželů Tomáše a Marie Hejtmánkových dále nabídne díla Václava Brožíka, Josefa Mařatky, Emila Filly, Josefa Šímy, Zdeňka Buriana nebo Oty Janečka. Mezi nejcennější položky patří obraz Ovce na pastvě Václava Brožíka, obraz Letní krajina Jana Honsy nebo třeba Anděl Františka Urbana.

Mezi položkami najdeme i díla z období české moderny. Je to například expresivní olej Karla Černého s názvem Naříkající dívka nebo obraz Deštníkář od Bohumíra Matala. Umění generace šedesátých let zastupuje například olej Pták Moa od populárního „pravěkého“ malíře Zdeňka Buriana.

img-responsive

Zdeněk Burian: Pták Moa | foto: Arthouse Hejtmánek

Výjimečnou položkou z oblasti užitého umění je pak třídílná ložnice navržená slavným architektem Dušanem Jurkovičem pro dívčí penzion Vesna v Brně. Soubor nábytku se zachovanými původními prvky a v perfektním stavu se bude dražit od sta tisíc korun.

Galerie Arthouse Hejtmánek je jedna z mála aukčních síní v České republice, která se neorientuje jen na klasickou auční nabídku umění, ale nabízí také zajímavé a cenné kusy z oblasti uměleckého řemesla a designu. Prostory síně slouží také jako prodejní galerie. Na trhu působí pět let a za tuto krátkou dobu se zařadila mezi pět nejvýznamnějších aukčních domů u nás a získala několik aukčních rekordů. Dosud se zde vydražila díla za více než 200 milionů korun. Galerii vedou manželé Tomáš a Marie Hejtmánkovi.

Aukce se uskuteční ve čtvrtek 1. června od 16 hodin v galerii Arthouse Hejtmánekpražské Bubenči. Předaukční výstava se koná od 15. do 31. května, otevřena bude denně od 10 do 18 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zloději v Itálii si mysleli, že kradou vzácný obraz. Šlo o bezcennou kopii

15.03.2019 07:22 Z kostela na severu Itálie ukradli neznámí pachatelé mistrovské dílo vlámského malíře Pietera…

Jediná socha Leonarda da Vinciho objevena? Profesor vyvolal pozdvižení…

09.03.2019 19:18 Aktualizováno Socha madony se smějícím se dítětem, která patří do sbírek londýnského Muzea královny Viktorie a…

Babiš chce v Praze středoevropskou pobočku Centre Pompidou

01.03.2019 15:41 Aktualizováno Získat pro Prahu licenci jedné z nejvýznamnějších evropských galerijních institucí, pařížského…

OBRAZEM: Český legendární cestovatel Miroslav Zikmund oslavil sto let…

15.02.2019 13:50 Ve čtvrtek 14. února oslavil dnes již legendární český cestovatel Miroslav Zikmund sto let. K…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama