První výstava nové sezóny v Divadle Antonína Dvořáka představí malby Hany Mikulenkové

Ostrava – Výstavy ve foyer Divadla Antonína Dvořáka pokračují i v nové sezoně. Jako první představí své malby, kresby a grafické listy Hana Mikulenková, umělkyně z Valašského Meziříčí. Na výstavu Present Continuous budete moci vyrazit již v pondělí.

Přidejte svůj názor

Hana Mikulenková

Výstavy v Galerii současné malby ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka pokračují i nové sezóně, avšak s novým kurátorem. Tím se stal Martin Mikolášek, jehož první expozice představí tvorbu Hany Mikulenkové. Umělkyně z Valašského Meziříčí zde bude prezentovat své malby, kresby a grafické listy pod názvem Present Continuous.

Hana Mikulenková vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, obor malba, IV. ateliér Ivana Csudaie, kde absolvovala v roce 2011. Výtvarným uměním se zabývá i jako kurátorka. Donedávna profilovala výstavní program ostravské Industrial Gallery. V současné době žije v Rožnově pod Radhoštěm. Její tvorba se na první pohled může zdát robustní, nervní a bezprostřední, při bližším zkoumání vystoupí ženský element.

„Smyslem tvorby Hany Mikulenkové není stálost intelektuální spekulace, ale eruptivní proměnlivost smyslově-emocionální extáze. Říká o sobě, že má srdce námořníka – nestálé, divoké, netrpělivé a toužící objevovat nepoznané. Taková je i její malba – smyslová, proměnlivá, rychlá, nezdržující se detaily, uzurpující si pozornost diváka a nekompromisní ve svém výrazu,“ uvádí kurátor Martin Mikolášek.

img-responsive

Ukázka tvorby Hany Mikulenkové | foto: Národní divadlo moravskoslezské (NDM)

„Obrazy, které malovala v době svého absolutoria, jsou typické svou explicitní afinitou ke streetové estetice – odtud sprejem stříkané barvy, jemné lazury, stékající barva, ale i časté zapojování písma a vlastně i volená symbolika charakteristická svou nehledanou jednoznačností. Další vývoj je, slovy autorky, ve znamení postupného zklidnění a vyvázání se z vazeb ke graffiti. Z obrazových ploch postupně mizí písmo a lazury jsou stále častěji doplňovány a přehlušovány pastózním nanášením a hnětením barevné hmoty. Bezprostřední prožitek a zpřítomnění silné emoce z tvorby ale nadále zůstává jedním z charakteristických poznávacích znamení její aktuální tvorby,“ pokračuje kurátor.

Častým námětem Mikulenkové je mořská hladina, lodě, vegetace a květiny, které společně s volenou barevností diváka přenesou do středu jihomořského světa s jeho bohatostí barev, vůní, smyslových prožitků a emocí. Umělkyně se totiž často vychází z vlastních vzpomínek a zážitků ze své stáže na univerzitě v Brazílii a pozdějšího rezidenčního pobytu v Lisabonu.

„Vzpomínám nebo spíše si vizuálně vybavuji nádherná exotická místa zalitá sluncem, která jsem navštívila, jejich barvy, světlo, vůně a dynamiku. Je to pro mě pocitová záležitost, nejsou to žádné fotky do zaprášených alb nebo příspěvky na sociální sítě, ale schopnost místo a moment procítit v ten daný okamžik…,“ uvádí Hana Mikulenková v rozhovoru z roku 2015.

„Uprostřed bohatství senzuálních podnětů a hojnosti prožitků se pak nutně proměňuje i zintenzivňuje její vidění barev a mění se prožitek vlastní temporality. Přítomnost jakoby uprostřed barevné férie setrvávala a stále probíhala (present continuous) a autor i divák se tak mohou stále znovu prodírat a fascinovaně se opájet bující vegetací malířských tahů podaných dynamickými expresivně rozmáchlými gesty,“ dodává Mikolášek.

Vernisáž k výstavě s názvem PRESENT CONTINUOUS se uskuteční 11. září 2017 v 18 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Výstava bude otevřena vždy hodinu před představením až do 24. října 2017.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Muzeum v USA odmítá vrátit slavnou sochu, navzdory rozhodnutí soudu

05.12.2018 18:33 Slavného Gettyho muzeum v Los Angeles si chce nadále ponechat významnou řeckou sochu navzdory…

Ve Vídni byl před dražbou ukraden vzácný obraz, policie pátrá po třech…

28.11.2018 16:30 Aktualizováno Z vídeňského aukčního domu Dorotheum byl ukraden obraz francouzského impresionisty Augusta Renoira …

Nález ukradeného obrazu Picassa byl nejapný žert, Nizozemci se nechali…

19.11.2018 14:58 Nález obrazu Hlava harlekýna od Pabla Picassa, ukradeného před šesti lety z galerie Kunsthal v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama