Moravská galerie chystá Víkend s Chalupeckým. Na konci vyhlásí vítěze prestižní ceny

Brno - Moravská galerie chystá na tento víkend dvoudenní program, který vyvrcholí vyhlášením laureáta osmadvacátého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Ceremoniál bude v přímém přenosu vysílat ČT Art.

Přidejte svůj názor

Moravská galerie

Moravská galerie vyhlásí na konci Víkendu s Chalupeckým laureáta osmadvacátého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejprestižnějšího českého ocenění pro výtvarné umělce do 35 let. Vítěz bude vyhlášen při slavnostním ceremoniálu v Univerzitním kině Scala, který bude v přímém přenosu vysílat ČT Art.

Dvoudenní víkendový program organizuje Moravská galerie společně se Společností Jindřicha Chalupeckého. Součástí programu bude komentovaná prohlídka výstavy finalistů, performativní lekce americké kurátorské dvojice Triple Candie, divadelní představení laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Romana Štětiny či prezentace zahraničních členů poroty, která vybere letošního laureáta.

Víkend s Chalupeckým zahájí v sobotu setkání se zahraničními kurátory Triple Candie, které se uskuteční v prostorách Pražákova paláce Moravské galerie. Během performativní lekce s názvem Let the Artists Die se duo amerických kurátorů, které tvoří Shelly Bancroft a Peter Nesbett, zaměří na své vlastní výstavní projekty založené na absenci umění. Triple Candie stráví v Česku tři týdny a během své rezidence uskuteční ještě několik akcí v Praze.

Dalším bodem sobotního programu bude představení Premiérareprízareprízaderniérapremiéra, které proběhne od 20 hodin v HaDivadle. V inscenaci Romana Štětiny, laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2014, ohledává autor médium divadla a zamýšlí se nad tím, z čeho herec a režisér komponují zamýšlený účinek představení na diváka.

V neděli ve 14.30 začne v Pražákově paláci komentovaná prohlídka výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2017, při které pětice finalistů představí své instalace. V 16 hodin se v téže budově v prostoru knihovny bude konat představení zahraničních porotců letošního ročníku.

Ve 20 hodin pak v Univerzitním kině Scala začne samotný slavnostní ceremoniál předávání Ceny Jindřicha Chalupeckého, po kterém bude následovat afterparty v prostorách kina. Režisérem letošního ceremoniálu je držitel Českého lva a ceny European Film Awards Tomáš Luňák, moderování se stejně jako v loňském roce ujme kunsthistorik, kurátor a publicista Tomáš Pospiszyl. Kromě Ceny Jindřicha Chalupeckého bude při slavnostním ceremoniálu předána také tradiční Divácká Cena Českých Center, jejíž výherce získá možnost rezidenčního pobytu v sídle některého z českých center v Evropě.

Pětici nominovaných na Cenu Jindřicha Chalupeckého letos tvoří Romana Drdová, Dominik Gajarský, Martin Kohout, Viktorie Langer (Valocká) a Richard Loskot. Nominované vybrala mezinárodní porota již v lednu, aby měli mladí umělci dostatek času na vytvoření svých finálových instalací, které jsou vystavovány v Pražákově paláci Moravské galerie od 22. září 2017 až do 14. ledna 2018. Laureáta letošního ročníku vybere nová sestava porotců, kteří budou tuto roli zastávat pro následující tříleté období.

V porotě zasedne ředitelka Moderní galerie v Lublani Zdenka Badovinac, ředitelka Národního muzea Černé Hory a projektu Artyčok TV Vjera Borozan, umělecký ředitel SAVVY Contemporary v Berlíně, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, umělkyně a vedoucí Ateliéru tělového designu FaVU VUT v Brně Lenka Klodová, kurátorka a výkonná ředitelka newyorské organizace Art in General Laurel Ptak a Vasif Kortun, ředitel galerie SALT v Istanbulu. Umělecký manažer Galerie PLATO Marek Pokorný letošním ročníkem končí své tříleté období porotce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Muzeum v USA odmítá vrátit slavnou sochu, navzdory rozhodnutí soudu

05.12.2018 18:33 Slavného Gettyho muzeum v Los Angeles si chce nadále ponechat významnou řeckou sochu navzdory…

Ve Vídni byl před dražbou ukraden vzácný obraz, policie pátrá po třech…

28.11.2018 16:30 Aktualizováno Z vídeňského aukčního domu Dorotheum byl ukraden obraz francouzského impresionisty Augusta Renoira …

Nález ukradeného obrazu Picassa byl nejapný žert, Nizozemci se nechali…

19.11.2018 14:58 Nález obrazu Hlava harlekýna od Pabla Picassa, ukradeného před šesti lety z galerie Kunsthal v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama