Obraz Ajvazovského se v galerii Arthouse Hejtmánek vydražil téměř za 19 milionů

Praha - Minulý týden se v Arthouse Hejtmánek konala večerní aukce, která přinesla nové aukční rekordy. Největší pozornost přitahovala nejvýše dražená položka, obraz Bouře na moři od Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, který se nakonec vydražil za necelých devatenáct milionů.

Přidejte svůj názor

Bouře na moři Ivana Konstantinoviče Ajvazovského (foto: Arthouse Hejtmánek)
doporučujeme

Čtvrteční večerní aukce v pražské galerii Arthouse Hejtmánek přinesla nové aukční rekordy. Nejvýše draženou položkou byl rozměrný obraz Bouře na moři z roku 1889 od slavného ruského malíře, Ivana Konstantinoviče Ajvazovského. Startovací částka jedenácti milionů korun se nakonec vyšplahala na necelých devatenáct milionů, což je dosud nejvyšší cena za dílo tohoto malíře dosažená na českém trhu.

Na aukci se dražilo celkem 149 položek a celková částka vydažených děl činila 51 688 160 korun. Svého nového aukčního maxima se dočkalo i umělecké dílo Bedřicha Stefana. Jeho unikání bronzová socha auta Bugatti byla vydražena za 558 000 korun. Mezi další prodaná díla za nejvyšší ceny patří i dřevěná plastika Prostor Jiřího Seiferta za 210 000 Kč. Na svůj autorský rekord dále dosáhl Jan Jakub Hartmann dílem Alegorie Vzduchu vydraženým za 1 736 000 korun, což je u tohoto barokního malíře nejlepší výsledek na českém aukčním trhu. 

img-responsive

Tomáš Hejtmánek s Ajvazovského obrazem Bouře na moři (foto: Ivan Kahún) | foto: Arthouse Hejtmánek

Aukce nabídla i zcela ojedinělý obraz Přebíračka malíře a sochaře Jiřího Sopka, který se ze 120 000 Kč rychle vyšplhal až na konečných 620 000 korun a rovněž tak překonal autorovo tuzemské aukční maximum. Moderní malba byla zastoupena významným dílem Krajina od Josefa Šímy z roku 1964, která se z částky 1 500 000 korun dostala až na konečných 2 852 000 korun. Zaujalo také iniciační dílo Magdaleny Jetelové Das Fenster, které zrcadlí celou autorčinu budoucí tvorbu. Prodalo se v novém autorském rekordu za 682 000 korun.

Za velmi solidní cenu se vydražilo dílo Konstantina Makovského Podobizna mladé Římanky. Dílo jednoho z výrazných představitelů ruského malířství 19. století se z vyvolávací ceny 400 000 korun vyšplhalo na 1 054 000 korun. Dosáhlo tak druhé nejvyšší ceny za obraz tohoto autora na českém aukčním trhu. Zájmu dražitelů se dočkal dále Jiří Kolář a jeho chiasmáž na dřevě, kterou si nový majitel odnesl za 409 200 korun.

Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou „Večerní aukce nabídla díla cenná i překvapivá, tím pádem i sběratelsky přitažlivá. Rozhodně lze dnešní aukci zařadit mezi ty úspěšné,“ říká Tomáš Hejtmánek, jehož aukční síň Arthouse drží několik rekordů právě v prodeji starého užitého umění.

Na aukci se dražila i lákavá sochařská díla. Vůbec nejdráže prodávaným sochařským dílem v aktuálně pořádané aukci byla mramorová socha Po koupeli z 19. století od významného francouzského sochaře Jamese Pradiera, který vytvořil i náhrobek pro Napoleona Bonaparta v Paříži. Vášnivá licitace skončila částkou 2 108 000 korun. Zájem mezi sběrateli vzbudila i krásná socha pozdně gotické madony od neznámého rakouského mistra, která se vydražila za 1 178 000 korun. 

Tradičně silnou sekcí byly u Hejtmánků starožitnosti, v jejichž dražbách drží síň už řadu prvenství. Očekávaného maxima dosáhl figurální bronzový šestiramenný lustr z roku 1600 za 1 860 000 korun. Za pozornost rozhodně stojí i prodej habánské keramiky, kdy například habánský džbánek vystoupal z vyvolávacích 75 000 korun na sumu 347 200 korun.  Zaujaly i dvě kubistické židle Pavla Janáka vydražené za celkovou sumu 396 800 korun.   

img-responsive

Kubistické židle, Pavel Janák (foto: Arthouse Hejtmánek) | foto: Arthouse Hejtmánek

Galerie Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách orientuje nejen na klasickou aukční nabídku umění, ale nabízí i zajímavé a cenné kusy z oblasti uměleckého řemesla a designu. Její prostory slouží také jako showroom pro koupi a prodej uměleckých předmětů. Přestože na trhu působí pouhých pět let, její obrat ji na českém trhu vynesl mezi pět nejvýznamnějších aukčních domů u nás a je držitelem řady aukčních rekordů. Celkem se zde vydražila díla za více než 350 000 000 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam se Slovanskou epopejí? Ve hře je několik lokalit, včetně zámku Zbraslav

13.07.2019 12:39 Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje…

Itálie vyhrála bitvu o obraz ukradený německými vojáky, vrátí se do…

29.06.2019 16:37 Obraz holandského malíře Jana van Huysuma, který za druhé světové války ukradli němečtí vojáci, se…

Poutníci ve Velehradě uctí Palladium země české, má symboliku jako…

28.06.2019 12:12 Poutníci budou moci ve čtvrtek a v pátek ve Velehradě na Uherskohradišťsku při příležitosti…

IGNIS BRUNENSIS 2019: Finální ohňostroj nad Špilberkem poblahopřál k…

16.06.2019 09:52 Ohňostroj nad hradem Špilberk úspěšně uzavřel dvaadvacátý ročník ohňostrojné přehlídky Starobrno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama