Svět trpí hlavně ztrátou paměti, říká fotograf. Jeho nejoblíbenějším modelem jsou pozůstatky z války

New York - Když vypukla Kubánská krize v roce 1962, byl Phillip Buehler ještě žákem na první stupni. Politice a studené válce příliš nerozuměl, nicméně si živě dokáže vybavit atmosféru, ve které vyrůstal. Dnes, již jako dospělý muž a povoláním fotograf, ho trápí jedna věc - svět příliš rychle zapomíná na minulost, i proto je potřeba ji lidstvu neustále připomínat. Jezdí proto po planetě a na svůj fotoaparát zachycuje zapomenuté pozůstatky studené války.

Přidejte svůj názor

Bunkry přitahují Phillipa Buehlera odjakživa, ilustrační foto.

"Vyrůstal jsem v prostředí, kde každý den mohla propuknout jaderná válka. Ale jako kluk jsem miloval stroje, měl jsem modely B-52 a chtěl jsem být astronautem a pomoc své zemi zvítězit ve vesmírném závodu," přiznává Phillip Buehler, který nedávno vydal fotoknihu s názvem "(Un)thinkable". Ta obsahuje jeho nejlepší fotografie za posledních 35 let, kde zdokumentoval opuštěné vojenské základny, nevybuchlé rakety a havarované letouny.

Buehler doufá, že pomocí své práce dokáže ovlivnit dnešní generace, aby nezapomínaly na to, jaké to bylo žít každý den pod hrozbou světového konfliktu. "Pamatuji si, že jsme ve škole měli tabulku, která ukazovala, kde se nacházejí protiatomové kryty. Škola pořád stojí, tak jse se tam šel podívat, a tabulka tam dodnes je, jenom na zemi. Je hrozné, jak lidé rychle zapomínají, dnes už ta tabulka nepředstavuje pro nikoho žádný význam," povzdechl si fotograf.

Když Buehler prázdná letadla nebo třeba opuštěné a zapomenuté kryty, pomáhá tím zdokumentovat minulost, která se z podvědomí lidí postupně ztrácí. Zchátralé objekty jsou v kontrastu s tím, jaká hrozba a destrukce lidstvu hrozila. S napětím kolem Korejského poloostrova jsou jaderné zbraně opět aktuální, Buehler proto věří, že jeho práce je nyní potřeba více, než kdy dřív.

"Myslel jsem, že studená válka skončila. Postupně jsme začali zapomínat na tyhle věci," řekl během vernisáži jeho výstavy v New Yorku. "Ale je to opět tady, když jsem myslel, že planeta a svět je na tom líp, hrozba se vrátila." Podle něj je velmi znepokojivé, kdy slyší prezidenta Trumpa mluvit a "ohni a zuřivosti", protože si to lidé už jednou prožili a nebylo to zrovna snadná kapitola lidských dějin. Zbraně dneška jsou navíc mnohem ničivější.

Buehler chce, aby jeho fotografie sloužily jako připomínka potenciální hrůzy jaderného konfliktu. Ale jako umělec také doufá, že přinesou divákům jistou estetickou úroveň. "Některé ty pozůstatky jsou podle mě prostě úžasné. Ať už si o tom myslíte cokoliv, mám pocit, že symetricky narovnané vysloužilé bombardéry mají své kouzlo," řekl fotograf.

Fotokniha "(Un)thinkable" je posledním výsledkem autorova dlouholetého snažení a fascinace opuštěnými prostory, od začátku své kariéry dokumentovával naprosto vše - od zpustošených zábavních parků po morbidní léčebny pro psychicky nemocné. Nejvíce ho fascinuje, že tato místa vypadají vlastně jako z apokalyptické vize - nicméně pravdou je, že pochází z minulosti, která by se mohla opakovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce na hvězdárně? Brněnská Hvězdárna a planetárium chystá speciální…

18.12.2018 20:29 Aktualizováno Brno - V rámci vánočního programu brněnská hvězdárna pro návštěvníky chystá každodenní akce již od…

Open Art: Talentovaní lidé s postižením tvoří plakáty pro Národní divadlo…

16.12.2018 17:53 Projekt OPEN ART. Komu to co říká..? Různé názvy a formy otevřených uměleckých aktivit se…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Muzeum v USA odmítá vrátit slavnou sochu, navzdory rozhodnutí soudu

05.12.2018 18:33 Slavného Gettyho muzeum v Los Angeles si chce nadále ponechat významnou řeckou sochu navzdory…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama