V Betlémské kapli máte jedinečnou příležitost nasát tu pravou vánoční atmosféru

Prošli jste již několik vánočních trhů? Shlédli vánoční strom na Staroměstském náměstí, okusili punč na Václavském náměstí a stále máte pocit, že ta pravá vánoční nálada stále nepřichází? Máte jedinečnou příležitost to změnit. Stačí se přesunout na Betlémské náměstí na Starém Městě a navštívit Betlémskou kapli.

Přidejte svůj názor

Betlémská kaple je kaple na pražském Starém Městě.
doporučujeme

K vánočnímu času neodmyslitelně patří, že si připomínáme tradice našich předků. A právě těmto tradicím je interaktivní výstava a program v Betlémské kapli.

Je zde připomínáno, že již v dobách předkřesťanských, kdy lidé koncem roku slavili zimní slunovrat, bylo pořádání „hostin“ součástí těchto oslav, a je tomu tak až do dnešních dní. I když se předmět oslav poněkud změnil, Vánoce a „hodování“ patří neodmyslitelně k sobě.

Organizátoři se zde pokusili ukázat, jak se vaření vlastně vyvíjelo. Pokud do Betlémské kaple zavítáte, zahájíte ji možná netradičně opékáním masa na otevřeném ohni a  pokračovat budete vařením pomocí kumháru, dýmnou jizbou s otevřeným ohněm a dýmníky, černou kuchyní a přes pec se dostanete až ke kachlovým sporákům. Máte navíc ojedinělou možnost nahlédnout i do vývoje vybavení kuchyní. Uvidíte nádoby na vaření i pomůcky, které usnadňovaly přípravu pokrmů. Řada z nich se nakonec neprosadila, svým vzhledem dnes působí bizardně, a co do své funkce až záhadně. O to více ale mohou být jako exponáty přitažlivé.

Určitě zajímavá je i  rozmanitost vánočních pokrmů. Návštěvníkům výstavy jsou tak představeny klasické vánoční pokrmy: černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro a pod. Možná budete mít štěstí a některý ze zmiňovaných pokrmů i ochutnáte!   Příprava těchto pokrmů je totiž organizátory naplánována.

Pozornost je zde věnována i perníkům, ať to jsou perníky na jídlo, dekorativní, nebo na hraní (tzv. „drůbežky“). Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. A samozřejmě se nezapomnělo ani na vánoční cukroví, jehož příprava je i v současnosti jedním z dominantních vánočních zvyků.

Svůj prostor na výstavě dostanou také bylinky, které jsou nedílnou součástí staré kuchyně. Prezentovány jsou poněkud netradičně, jak je dnes lidé většinou neznají.

Je nedílnou tradicí, že v Betlémské kapli samozřejmě nesmí chybět ani betlémy. Opět jsou zde vystaveny betlémy ze všech možných materiálů. Např. z různých těst: slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci), ale i betlémy z bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.

Ke kuchyním neodmyslitelně patří také pálení vonných látek, vykuřování bylinkami, dnes purpura a vánoční františci.

Na výstavě opět budou předvádět své řemeslo nejrůznější lidoví tvůrci – řezbáři, krajkářky, dráteníci, košíkáři a pod. Určitě vás zaujmou i ukázky zdobení perníků, tvorby marcipánových figurek a sněhových řetězů.

Na své si příjdou i děti. Vedle vždy velmi oblíbeného pískoviště zde najdou i další zábavné prvky – kostkoviště, kuličkopád a další překvapení.

Na závěr lze jen připomenout, že výstava se uskuteční v podzemních prostorách Betlémské kaple, Betlémské náměstí 4, Praha 1.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam se Slovanskou epopejí? Ve hře je několik lokalit, včetně zámku Zbraslav

13.07.2019 12:39 Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje…

Itálie vyhrála bitvu o obraz ukradený německými vojáky, vrátí se do…

29.06.2019 16:37 Obraz holandského malíře Jana van Huysuma, který za druhé světové války ukradli němečtí vojáci, se…

Poutníci ve Velehradě uctí Palladium země české, má symboliku jako…

28.06.2019 12:12 Poutníci budou moci ve čtvrtek a v pátek ve Velehradě na Uherskohradišťsku při příležitosti…

IGNIS BRUNENSIS 2019: Finální ohňostroj nad Špilberkem poblahopřál k…

16.06.2019 09:52 Ohňostroj nad hradem Špilberk úspěšně uzavřel dvaadvacátý ročník ohňostrojné přehlídky Starobrno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama