Moravská galerie v Brně má za sebou historicky nejúspěšnější rok

Brno - Moravská galerie v roce 2017 přilákala nejvíc návštěvníků ve své historii. Hlavním lákadlem byl rozhodně projekt Kmeny 90, který se stal nejnavštěvovanější výstavou instituce. Velkou pozornost přitáhl také Růžový tank Davida Černého, o němž se hojně diskutovalo na sociálních sítích.

Přidejte svůj názor

Moravská galerie
doporučujeme

Rok 2017 byl pro Moravskou galerii v Brně historicky nejúspěšnější. Instituce má za sebou mimořádně úspěšnou výstavu Kmeny 90, která se dokonce stala nejnavštěvovanějí výstavou dosud. Přilákaly také doprovodné programy pro celou rodinu a narostl zájem škol o galerijní edukační programy.

V loňském roce Moravskou galerii navštívilo celkem 139 734 osob. Svůj podíl na tom rozhodně nese mimořádně úspěšná výstava KMENY 90, která přilákala na třicet tisíc lidí a její velkolepé zahájení na Husově ulici, kterého se zúčastnilo šest tisíc lidí. Velkou pozornost přitahoval také Růžový tank Davida Černého, který se Moravské galerii povedlo dovézt z Vojenského technického muzea v Lešanech u Prahy.

img-responsive

Růžový tank Davida Černého (foto: archiv Moravské galerie v Brně) | foto: Moravská galerie

Výstavy Moravské galerie měly v loňském široké rozpětí jak co do tématu, tak i období. Staré umění – bohatou sbírku moravského rodu Salm-Reifferscheidtů – představila výstava Aristokracie vkusu v Místodržitelském paláci, se současným uměním měli návštěvníci možnost se seznámit v Pražákově paláci, kde byla uspořádána výstava brněnskému umělci Marianu Pallovi, laureátu Ceny Michala Ranného.

Přesahy mezi volným a užitým uměním galerie prezentuje v Uměleckoprůmyslovém muzeu, jak je patrné z výstav KMENY 90 nebo Paneland. Široké spektrum výstav se Moravské galerii daří pořádat také díky intenzivní komunikaci s jinými kulturními institucemi. Spolupráce se Společností Jindřicha Chalupeckého přinesla to nejaktuálnější umění do Brna – podruhé tak mohla Moravská galerie představit práce finalistů prestižní české ceny pro umělce do 35 let. Společně s Muzeem romského umění zase Moravská galerie připravila výstavu o romském umění s názvem Vesmír je černý. Rozmanitost výstav vzbuzuje větší zájem o dění v galerii ze strany škol a rodin s dětmi, kteří jsou pravidelnými návštěvníky.

img-responsive

Nová výstava v Moravské galerii připomene normalizační paneláky | foto: Moravská galerie

Moravská galerie také dokončila své další projekty, na nichž pracovala několik let. Díky spolupráci s IT experty ze Slovenské národní galerie se podařilo uvést sbírky online. Na webové stránce sbirky.moravska-galerie.cz/katalog mají lidé možnost prohlížet si více než 200 tisíc uměleckých předmětů různého charakteru (obrazy, sochy, fotografie, užité umění, kresby, grafiky, sbírku grafického designu) a získávat o nich podrobné informace. Moravská galerie se tak stala první státní příspěvkovou organizací v Česku, která prezentuje kompletně své sbírky digitální formou. Webový katalog týdně navštíví přibližně 1 200 uživatelů.

Další prvenství si galerie připsala zahájením činnosti Artotéky. Díky této „půjčovně umění“ si může kdokoliv doma či v kanceláři pověsit originální umělecké dílo. Novou službu knihovny v Pražákově paláci využilo již více než sto lidí. Sbírka Artotéky v současnosti čítá 96 děl, z nichž 41 je ke dnešnímu dni zapůjčeno. Úmyslem galerie je fond Artotéky neustále rozšiřovat. Otevření Artotéky bylo spojeno s rekonstrukcí celé knihovny, která nyní kromě příjemnějšího prostředí nově nabízí velký výběr knih o umění pro děti a mládež.

img-responsive

Artotéka Moravské galerie (foto: Kamil Till) | foto: Moravská galerie

Velký úspěch zaznamenala kniha Jak se dělá galerie, kterou Moravská galerie vydala v říjnu roku 2016. Celý náklad (3 000 kusů) byl během krátké doby vyprodán, druhé rozšířené vydání vyjde v průběhu roku 2018. Úspěšná byla kniha také v zahraničí, na prestižním veletrhu dětské knihy v Bologni byla vybrána mezi nejlepší knihy o umění pro děti. Jak se dělá galerie byla přeložena do němčiny a připravují se překlady také do dalších světových jazyků (ruština, korejština, portugalština a další).

Na akvizice získala Moravská galerie v loňském roce od Ministerstva kultury mimořádný příspěvek 600 tisíc korun, za nějž se podařilo zakoupit několik uměleckých děl. Akviziční činnost Moravské galerie je úzce napojená na výstavy, které pořádá. Z výstavy Kmeny 90 byla zakoupena díla od předních českých umělců Jiřího Černického (soubor Koktejly)
a Ivana Pinkavy (soubor sedmi fotografií). Do výstavy Paneland koupila Moravská galerie ikonické dílo Kateřiny Šedé Každej pes jiná ves. Podařilo se získat také významné dary, přínosem do sbírek jsou kupříkladu velkoformátové kresby Bohumíra Matala.

Radost z vysokého zájmu o dění v Moravské galerii má samozřejmě její ředitel Jan Press: „I přes nekompromisní přístup k počítání návštěvnosti dokázala Moravská galerie překonat její rekord. Jsem velmi rád, že se potvrzuje smysluplnost naší práce. V roce 2018 bude zavřená stálá expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu a chystáme se i na uzavření celé budovy z důvodu rekonstrukce. Proto tak vysoká čísla v budoucích dvou letech neočekáváme, naopak vysokou návštěvnost si slibujeme od výstavy Avant Garde na brněnském výstavišti, na níž se Moravská galerie podílí“, říká Press v tiskové zprávě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž dostal vysokou pokutu. Z popelnice odnesl nepovedené skici slavného…

04.12.2019 09:45 Pokutou ve výši 1200 eur (asi 30.630 korun) potrestal soud v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem muže,…

Rekordní aukce: Obraz od Karla Gotta překonal vyvolávací cenu pětinásobně

01.12.2019 16:43 Obraz surrealistické malířky Toyen nazvaný Ráj černochů koupil zájemce na aukci v Praze za 31,68…

O Věstonickou venuši je v Olomouci obrovský zájem, lidé stojí ve frontě

30.11.2019 16:05 Několik desítek metrů dlouhou frontu musí dnes v mrazivém počasí vystát lidé, kteří si ve…

Kurdská aktivistka strávila 600 dní v brutálním vězení, nakreslila turecké…

30.11.2019 08:00 Kurdská aktivistka Zehra Doganová má za sebou 600 dní strávených v tureckém vězení. Byla politický…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama