Na aukci v Praze padaly rekordy. Díla Toyen, Čapka či Dalího se vydražila za miliony

Praha - Obraz české malířky Toyen nazvaný A teď, když přijde čas byl dnes na aukci v Praze vydražen za 19,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Za 9,7 milionu korun změnil majitele také obraz Koupání v Oravě od Josefa Čapka. Celkem se na dnešní aukci prodala díla za téměř 200 milionů, sdělila ČTK mluvčí pořádají Galerie Kodl Terezie Kaslová. Část výtěžku dražby jde na dobročinné účely.

Přidejte svůj názor

Obraz Úděs od malířky Toyen (1937)

Sugestivní obraz od Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové, šel do aukce s vyvolávací cenou 13 milionů korun. Plátno z roku 1957, kterému výjimečný význam přisuzovala i sama malířka, je podle galerie reprezentativní ukázkou z autorčina vrcholného pařížského období.

Hranici šesti milionů na dnešní aukci pokořil znovuobjevený a po mnoho desítek let veřejnosti nepřístupný obraz Děti v lese od Václava Brožíka. Nového majitele dnes získal za 6,2 milionu. Ještě o více než dva miliony dráž byla vydražena velkoformátová Kompozice od Františka Foltýna a s cenou 9,7 milionu korun opustil dražební sál Čapkův obraz Koupání v Oravě.

V Česku nepříliš obvyklou položkou dnešní dražby byla plastika jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealistického proudu Salvadora Dalího. Bronzová socha Mínotaurus se prodala za 8,4 milionu korun.

"Pozornost sběratelů se soustředila kromě Dalího i na tvorbu jiných zahraničních autorů a to zejména francouzských impresionistů Louise Valtata, Armanda Guillaumina a Eugena Boudina," uvedla Kaslová. Úspěchu a nových autorských rekordů dosáhla i díla českých klasiků z 19. století, například Aloise Kirniga, Maxmiliána Haushofera či Maxmiliána Pirnera. Velkému zájmu dražitelů se těšili také čeští avantgardní umělci i modernistická díla. "Autorské rekordy padaly kupříkladu u děl Magdaleny Jetelové, Vlastimila Beneše, Vladimíra Kopeckého či Jindřicha Štyrského," doplnila Kaslová.

Na aukci se dnes dražila také díla několika současných výtvarníků. Výtěžek z prodeje desítky z nich věnuje Galerie Kodl už posedmé ve prospěch Centra Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Dnešní aukce vynesla na dobročinné účely 581.000 korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel známý malíř Libor Vojkůvka

Šok v Bristolu. Noví majitelé domu omylem přemalovali slavné graffiti

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama