Ignis Brunensis se blíží: Festivalové ohňostroje s hudbou Dvořáka připomenou výročí státu

Brno - Festival ohňostrojů Ignis Brunensis letos připomene 100. výročí Československa. Tvůrci musejí do ohnivých představení zapracovat povinnou dvouminutovou pasáž na skladbu Karneval od Antonína Dvořáka. "Vybrali jsme nahrávku České filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem," řekl dnes novinářům hlavní producent Jiří Morávek.

Přidejte svůj názor

Brněnská přehrada se během sobotního večera změnila v Karibik. Soutěžní část mezinárodní festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS zahájil český tým pod hlavičkou Ignis Brunensis. Show s názvem Jack Sparrow na hudbu Hanse Zimmera z Pirátů z Karibiku uchvátil 190 tisíc diváků (3.6.2017).

Festival patří k nejnavštěvovanějším akcím v Brně. Na jednotlivá představení odpalovaná z pontonu na hladině přehrady přijíždějí desetitisíce lidí. Za pěkného počasí vykazují organizátoři návštěvu kolem 150.000 až 200.000 lidí.

Festival zahájí v sobotu 2. června na Brněnské přehradě český tým Flash Barrandov SFX. Následují tři soutěžní ohňostroje tvůrců z Polska, Rumunska a Francie, všechny znovu na přehradě.

Epilog obstará v sobotu 16. června domácí Ignis Brunensis Team, který svůj ohňostroj na počest výročí Československa odpálí z hradu Špilberk v centru města. Ohňostroje na přehradě potrvají i s povinnou částí minimálně 17 minut, epilog bude mít asi 12 až 13 minut.

Na přehradu každoročně vyrážejí davy lidi, kteří se koncentrují hlavně v prostoru přístaviště. Policisté doporučují použít městskou hromadnou dopravu. "Individuální dopravu by lidé měli pečlivě zvážit, parkovací plochy jsou omezené," řekl městský policejní ředitel Martin Kotlan.

Kromě státní policie bude na každou show na přehradě dohlížet asi 80 strážníků. Jejich mluvčí Jakub Ghanem upozornil, že automobilisté musejí nejpozději půl hodiny po půlnoci opustit provizorní parkoviště na staré dálnici. Bude se totiž obnovovat provoz a zbylá auta čeká odtah.

Ohňostroje začínají vždy ve 22:30. "Dopravu budeme posilovat už od 19:00," řekla mluvčí Dopravního podniku města Brna Barbora Doležalová. Podnik nasadí desítky tramvají, autobusů i trolejbusů navíc oproti normálnímu sobotnímu provozu, zřídí posilové linky P1 z nádraží a P11 z České ulice do Bystrce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Mnichově vystavují šperky Marie Antoinetty. Půjdou do dražby, cena…

18.09.2018 08:37 Mnichov - Milovníci historie i zlatnického umění si mohou v Mnichově dnes prohlédnout šperky, které…

Šok v Bristolu. Noví majitelé domu omylem přemalovali slavné graffiti

14.09.2018 11:53 Bristol - Noví majitelé jednoho obchodu v anglickém městě Bristol nechali přemalovat roletu na…

Král rokenrolu má mít sochu v německém městě, inspirací je slavná fotka…

17.08.2018 07:31 Bad Nauheim - Král rokenrolu Elvis Presley zřejmě bude mít sochu v německém městě Bad Nauheim. Stát…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama