Brno potvrzuje pozici kulturního centra. Město ovládla letní festivalová sezóna

Brno - Pro své návštěvníky a místní obyvatele město připravuje velké množství kulturních událostí, jejichž zahájení připadá právě na letní sezónu. Podle organizátorů je tento čas nejnavštěvovanějším obdobím, kdy na Moravu míří tisíce turistů z České republiky a Evropy. Letošní letní sezónu zahájí světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis a již běžící festival RE:PUBLIKA. Slavit se bude především stoleté výročí od vzniku Československa.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Výstava Avant Garde - Tomáš G. Masaryk

Brno slaví Republiku. V rámci oslav se veřejnost může těšit na různé vzdělávací akce, ohňostroje, výstavy, vernisáže a filmy. Na přelomu května a června v Brně začínají dva velké festivaly, o kterých mluví celá republika i zahraničí. Legendární Slovanská epopej od Alfonse Muchy bude až do 31. prosince umístěná na brněnském výstavišti. Výstava probíhá spolu s dalšími akcemi jako součást festivalu RE:PUBLIKA.„Festival jsme pojali jako interaktivní prostor, kde se mohou potkat, diskutovat, odpočívat, vzdělávat i bavit všichni,” komentoval festival primátor Brna Petr Vokřál.


Kromě slavných obrazů Alfonse Muchy veřejnost na výstavišti uvidí i práce současného českého designu. Jedním z nejpopulárnějších exponátů je obrovská skulptura hlavy Tomáše G. Masaryka, kterou svými rukami vytvořil Maxim Velčovský. Na výstavišti se mimo jiné promítají filmy, konají se workshopy a běží každodenní komentované procházky celým areálem brněnského výstaviště, který je příkladem moderní české architektury.

img-responsive

Meeting Brno 2017, Moravské náměstí v Brně | foto: meetingbrno.cz

Další letní událost doplňující výroční oslavy Československa je festival Meeting Brno. Letošní ročník se kromě historické reflexe na Československo zaměří na brněnské emigranty, kteří budou klíčovými body diskusních fór a uměleckých pořadů. Hostem festivalu bude Rakousko, odkud do Brna přijedou různé umělecké a kulturní osobnosti, které se zapojí do diskusí k přelomovému roku 1918 a rozpadu Rakouska-Uherska. Diskutovat nad uplynulým stoletím se bude i z perspektivy žen, které letos slaví sto let od získání volebního práva. Veřejnost se může těšit na pestrou nabídku témat. Proč v ulicích Brna stojí vedle řady soch mužům, zvířatům či věcem pouze jeden památník ženské osobnosti? - upozorňují účastníci diskuzí.

Brněnské ohňostroje letos zahájí jedenadvacátý ročník Ignis Brunensis. Světové soutěže pyromuzikálových přehlídek se zúčastní představitelé čtyř zemí, mezi které patří Česko, Rumunsko, Polsko a Francie. Ohňostrojová přehlídka je neoficiálním symbolem Brna. Na brněnskou přehrabu míří tisíce lidí, pro které město připravuje speciální program oslavující stoleté výročí od založení Československa.

Na letní festivaly se očekávají velká množství návštěvníků, pro které bude fungovat posílená doprava a policejní jednotky. Město se na letní sezónu začalo chystat již dřív, a to tím, že muselo dokonale promyslet dopravní a logistické aspekty. Vedení Brna také upozorňuje, že na přehlídku ohňostrojů pro diváky bude komfortnější využit hromadní dopravu - parkovací místa kvůli velkému veřejnému zájmu budou skoro nepřístupná.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Český legendární cestovatel Miroslav Zikmund oslavil sto let…

15.02.2019 13:50 Ve čtvrtek 14. února oslavil dnes již legendární český cestovatel Miroslav Zikmund sto let. K…

Praha půjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej, má však podmínku

12.02.2019 11:19 Praha půjčí Moravskému Krumlovu Slovanskou epopej Alfonse Muchy pouze v případě, že sežene peníze…

Hitlerovy akvarely se nepodařilo prodat. Cena vysoká, pochyby o jejich…

10.02.2019 15:08 Pět akvarelů připisovaných někdejšímu nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi se nepodařilo na…

George Michael byl sběratelem umění, cenné obrazy jdou nyní do dražby

09.02.2019 09:40 Londýnská aukční síň Christie's v dražbě nabídne obrazy ze soukromé sbírky britského zpěváka a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama