Ignis Brunensis startuje tuto sobotu. Pyroshow pro diváky chystají čtyři země

Brno – Světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis se letos ponese v duchu oslav 100. výročí Československa. Každý z vystupujích bude muset zpracovat skladbu Karneval od Antonína Dvořáka. Samotnou přehlídku ohňostrojů zahájí v sobotu 2. června česká firma FLASH BARRANDOV SFX. Akce potrvá dva týdny a bude se odehrávat na dvou místech – Brněnská přehrada a Špilberk. Vítěz soutěže se účastní jubilejního 25. ročníku v roce 2022.

Soutěžní show rakouského týmu Pocta Hansi Zimmerovi...a Jaroslavu Ježkovi
doporučujeme

Na přelomu května a června započne jedenadvacátý ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis. Pro letošní ročník je připraveno dohromady pět představení – čtyři proběhnou na hladině Brňenské přehrady a závěrečný v centru Brna nad hradem Špilberk. Přehlídka ohňostrojů letos proběhne souběžně s festivalem RE:PUBLIKA, který oslavuje sto let od vzniku samostatného československého státu.
 
„Ignis Brunensis patří k nejnavštěvovanějším událostem v Brně. Řadí se po boku studentského veletrhu a Grand Prix. Pravidelně ji navštěvuje 150 – 200 tisíc diváků, což z ní dělá jednu z klíčových událostí letní sezóny,“ řekl brněnský radní Pavel Staněk.
 
Festivalu Ignis Brunensis se účastní jak vítězové evropských a světových ohňostrojových soutěží, tak i české týmy. O hlavní cenu budou bojovat týmy z Polska, Rumunska a Francie. I když se Česká republika letos do soutěže nezapojí, zajístí pro dívaký zahajující prelude show v sobotu 2. června na přehradě a záverečný epilog v sobotu 16. června nad Špilberkem.

img-responsive

Brněnská přehrada se během sobotního večera změnila v Karibik. Soutěžní část mezinárodní festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS zahájil český tým pod hlavičkou Ignis Brunensis. Show s názvem Jack Sparrow na hudbu Hanse Zimmera z Pirátů z Karibiku uchvátil 190 tisíc diváků (3.6.2017). | foto: ignisbrunensis.cz

Soutěžní klání zahájí firma Surex z Polska ve středu 6. června s ohňostrojem pod názvem „Symfonie barev“. Surex se účastnili brněnské přehlídky v roce 2013, kdy získali cenu za hudební doprovod a design. V sobotu 9. června naváže firma Pyro Events z Rumunska s ohňostrojem „RUMUNSKO 100 – pocta k 100. Výročí Velkého Rumunska“. Soutěžní část zakončí Pok 2.0 Lux Factory z Francie s poetickou podívanou „Noc pod hvězdami“.
 
Letošním ročníkem startuje nový pětiletý cyklus soutěže ohňostrojů v Brně s motivací pro týmy, které nebudou bojovat pouze o vítězství, ale i o právo startu v jubilením 25. ročníku festivalu v roce 2022. Pětadvacátá přehlídka tak bude festivalem absolutních vítězů z let 2018 až 2021. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěžní části přehlídky se uskuteční ve čtvrtek 14. června v Rytířském sále Nové radnice v Brně. Návštěvníci mají možnost prostřednictvím internetu a slosovatelných anketních lístků určit vítěze „Ceny diváka STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS – Brno 2018“.

img-responsive

Brněnská přehrada se během sobotního večera změnila v Karibik. Soutěžní část mezinárodní festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS zahájil český tým pod hlavičkou Ignis Brunensis. Show s názvem Jack Sparrow na hudbu Hanse Zimmera z Pirátů z Karibiku uchvátil 190 tisíc diváků (3.6.2017). | foto: ignisbrunensis.cz

Jelikož se festival v tomto roce prolíná se stoletým výročím Československa a dalších jiných jubileií, dostali domácí i zahraniční designéři za úkol zpracovat a zakomponovat československý motiv (cca 2 minuty) do svých ohňostrojových představení. Vybrána byla koncertní předehra od Antonína Dvořáka v nahrávce pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka, kterou pro přehlídku věnovala Česká filharmonie. Závěřečný ohňostroj nad Špilberkem s názvem „Ach synku, synku“ bude věnovaný významnému založení společného státu Čechů a Slováků.
 
Ohňostroje na hladině přehradního jezera potrvají minimálně 17 minut, epilog bude mít 12-13 minut. Všechny veřejné výhledové plochy na ohňostroje jsou pro diváky zdarma. Na Brněnské přehradě bude jako každoročně vybudována také komfortní placená zóna pro 600 diváků. Vstupenky je možné zakoupit prostřednictvím Turistického informačního centra města Brna - online na www.ticbrno.cz a v infocentru na Panenské ul. v Brně.
 
Přehlídku Ignis Brunensis doprovází řada tradičních i nových festivalových akcí. Jedním z nich je festival RE:PUBLIKA, produkční týmy obou festivalů koordinují programová a dopravní napojení pro maximální komfort diváků. Závěrečný ohňostroj nad Špilberkem mohou diváci sledovat i s doprovodem hudby z festivalu RE:PUBLIKA v areálu brněnského výstaviště.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku při převozu do galerie zmizel cenný obraz

04.08.2020 08:54 Rakouská policie vyhlásila pátrání po obraze Gerharda Richtera, jednoho z nejvýznamnějších…

Renesanční malíř Raffael zemřel na chorobu koronavirového typu, tvrdí nová…

25.07.2020 14:55 Italský malíř Raffael Santi zemřel v důsledku "choroby koronavirového typu", svým lékařům se ale za…

Ve věku 86 let zemřela historička umění Ludmila Vachtová

24.07.2020 22:29 Ve věku 86 let zemřela ve čtvrtek v Curychu teoretička a kritička umění, kurátorka výstav moderního…

Toxický kouř poničil umělecká díla v Muzeu Kampa, ministerstvo přispěje na…

20.07.2020 10:34 Ministerstvo kultury finančně pomůže Nadaci Jana a Medy Mládkových s restaurováním uměleckých děl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama