Ve Florencii vystavují Kodex Leicester, fascinující dílo Leonarda da Vinci

Ve florentské Galerii Uffizi v pondělí otevřeli výstavu, která představí jeden z kodexů Leonarda da Vinci. Jde o jednu z akcí, které vyústí příští rok v oslavy 500. výročí Leonardova úmrtí. Kodex Leicester bude k vidění do 20. ledna příštího roku a vystavit ho bylo možné díky zápůjčce od jeho majitele, jímž je Bill Gates.

Přidejte svůj názor

da Vinci, Leonardo

Jde o rukopis, který Leonardo psal v letech 1504 až 1508 v Miláně a ve Florencii. Skládá se ze 72 stránek a obsahuje Leonardovy zápisky a náčrty týkající se jeho bádání o vodě a astronomii. Kromě kodexu jsou na výstavě k vidění Leonardovy kresby z téhož období.

Zápisky v kodexu jsou napsány drobným písmem, jež lze číst s pomocí lupy. Kromě textu kodex obsahuje 360 náčrtů.

zdroj: YouTube

Kodex Leicester, pojmenovaný podle prvního hraběte Leicestera, který jej zakoupil v 18. století, je poslední z několika Leonardových kodexů, jenž je v soukromém vlastnictví. První hrabě Leicester, Thomas Coke, byl politik a reformátor zemědělství. Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates vzácný dokument koupil v dražbě za 30 milionů dolarů v roce 1994. V Itálii byl kodex vystaven na veřejnosti jen v roce 1995.

"Kodex Leicester dává představu o Leonardově způsobu myšlení. Když chce být vědcem, je zároveň malířem, a když si přeje být malířem, je rovněž vědcem," poznamenal ředitel galerie Eike Schmidt.

Při studiu archů uložených ve vitrínách ze silného skla a v podmínkách konstantní vlhkosti si lze uvědomit, jaké znalosti měl tento renesanční mistr, který byl zároveň architektem, malířem, sochařem, filozofem hudebníkem, spisovatelem i básníkem, uvedla agentura AFP. Poznámky napsané v italštině jsou směsicí Leonardova teoretického bádání i konkrétního pozorování.

Leonardo da Vinci zemřel 2. května 1519 ve Francii a četné akce, které toto výročí připomenou, se budou konat na obou stranách Alp. Velkou připomínku chystá Francie v zámku Clos Lucé, kam Leonarda roku 1516 pozval jeho obdivovatel král František I. V zámku je Leonardovo muzeum s kopiemi jeho obrazů a ukázkami jeho projektů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela komiksová legenda Stan Lee. Zakladatel Marvelu vytvořil Spider…

12.11.2018 22:07 Aktualizováno Legendární komiksový autor Stan Lee ve věku 95 let zemřel. Spoluzakladatel značky Marvel byl otcem…

RECENZE: Jak prodat sochu z plastelíny za milion dolarů? To ve své nové…

01.11.2018 12:50 RECENZE – Nedávno světem umění zatřásla situace, kdy se dílo záhadného umělce Banskyho skartovalo…

Muzeum pro nudisty? Návštěvníci si nemohli lechtivý počin vynachválit

30.10.2018 07:21 Kolumbijské muzeum místního umělce, který se vedle nástěnných maleb proslavil zejména akty, o…

Petr Brandl: Geniální umělec, ale také nezodpovědný dlužník a sukničkář

21.10.2018 07:05 Dne 24. října roku 1668, tedy před 350 lety, se narodil Petr Brandl. Byl to bezpochyby geniální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama