Ve Florencii vystavují Kodex Leicester, fascinující dílo Leonarda da Vinci

Ve florentské Galerii Uffizi v pondělí otevřeli výstavu, která představí jeden z kodexů Leonarda da Vinci. Jde o jednu z akcí, které vyústí příští rok v oslavy 500. výročí Leonardova úmrtí. Kodex Leicester bude k vidění do 20. ledna příštího roku a vystavit ho bylo možné díky zápůjčce od jeho majitele, jímž je Bill Gates.

Přidejte svůj názor

da Vinci, Leonardo

Jde o rukopis, který Leonardo psal v letech 1504 až 1508 v Miláně a ve Florencii. Skládá se ze 72 stránek a obsahuje Leonardovy zápisky a náčrty týkající se jeho bádání o vodě a astronomii. Kromě kodexu jsou na výstavě k vidění Leonardovy kresby z téhož období.

Zápisky v kodexu jsou napsány drobným písmem, jež lze číst s pomocí lupy. Kromě textu kodex obsahuje 360 náčrtů.

zdroj: YouTube

Kodex Leicester, pojmenovaný podle prvního hraběte Leicestera, který jej zakoupil v 18. století, je poslední z několika Leonardových kodexů, jenž je v soukromém vlastnictví. První hrabě Leicester, Thomas Coke, byl politik a reformátor zemědělství. Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates vzácný dokument koupil v dražbě za 30 milionů dolarů v roce 1994. V Itálii byl kodex vystaven na veřejnosti jen v roce 1995.

"Kodex Leicester dává představu o Leonardově způsobu myšlení. Když chce být vědcem, je zároveň malířem, a když si přeje být malířem, je rovněž vědcem," poznamenal ředitel galerie Eike Schmidt.

Při studiu archů uložených ve vitrínách ze silného skla a v podmínkách konstantní vlhkosti si lze uvědomit, jaké znalosti měl tento renesanční mistr, který byl zároveň architektem, malířem, sochařem, filozofem hudebníkem, spisovatelem i básníkem, uvedla agentura AFP. Poznámky napsané v italštině jsou směsicí Leonardova teoretického bádání i konkrétního pozorování.

Leonardo da Vinci zemřel 2. května 1519 ve Francii a četné akce, které toto výročí připomenou, se budou konat na obou stranách Alp. Velkou připomínku chystá Francie v zámku Clos Lucé, kam Leonarda roku 1516 pozval jeho obdivovatel král František I. V zámku je Leonardovo muzeum s kopiemi jeho obrazů a ukázkami jeho projektů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zloději v Itálii si mysleli, že kradou vzácný obraz. Šlo o bezcennou kopii

15.03.2019 07:22 Z kostela na severu Itálie ukradli neznámí pachatelé mistrovské dílo vlámského malíře Pietera…

Jediná socha Leonarda da Vinciho objevena? Profesor vyvolal pozdvižení…

09.03.2019 19:18 Aktualizováno Socha madony se smějícím se dítětem, která patří do sbírek londýnského Muzea královny Viktorie a…

Babiš chce v Praze středoevropskou pobočku Centre Pompidou

01.03.2019 15:41 Aktualizováno Získat pro Prahu licenci jedné z nejvýznamnějších evropských galerijních institucí, pařížského…

OBRAZEM: Český legendární cestovatel Miroslav Zikmund oslavil sto let…

15.02.2019 13:50 Ve čtvrtek 14. února oslavil dnes již legendární český cestovatel Miroslav Zikmund sto let. K…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama