Ve Florencii vystavují Kodex Leicester, fascinující dílo Leonarda da Vinci

Ve florentské Galerii Uffizi v pondělí otevřeli výstavu, která představí jeden z kodexů Leonarda da Vinci. Jde o jednu z akcí, které vyústí příští rok v oslavy 500. výročí Leonardova úmrtí. Kodex Leicester bude k vidění do 20. ledna příštího roku a vystavit ho bylo možné díky zápůjčce od jeho majitele, jímž je Bill Gates.

Přidejte svůj názor

da Vinci, Leonardo
doporučujeme

Jde o rukopis, který Leonardo psal v letech 1504 až 1508 v Miláně a ve Florencii. Skládá se ze 72 stránek a obsahuje Leonardovy zápisky a náčrty týkající se jeho bádání o vodě a astronomii. Kromě kodexu jsou na výstavě k vidění Leonardovy kresby z téhož období.

Zápisky v kodexu jsou napsány drobným písmem, jež lze číst s pomocí lupy. Kromě textu kodex obsahuje 360 náčrtů.

zdroj: YouTube

Kodex Leicester, pojmenovaný podle prvního hraběte Leicestera, který jej zakoupil v 18. století, je poslední z několika Leonardových kodexů, jenž je v soukromém vlastnictví. První hrabě Leicester, Thomas Coke, byl politik a reformátor zemědělství. Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates vzácný dokument koupil v dražbě za 30 milionů dolarů v roce 1994. V Itálii byl kodex vystaven na veřejnosti jen v roce 1995.

"Kodex Leicester dává představu o Leonardově způsobu myšlení. Když chce být vědcem, je zároveň malířem, a když si přeje být malířem, je rovněž vědcem," poznamenal ředitel galerie Eike Schmidt.

Při studiu archů uložených ve vitrínách ze silného skla a v podmínkách konstantní vlhkosti si lze uvědomit, jaké znalosti měl tento renesanční mistr, který byl zároveň architektem, malířem, sochařem, filozofem hudebníkem, spisovatelem i básníkem, uvedla agentura AFP. Poznámky napsané v italštině jsou směsicí Leonardova teoretického bádání i konkrétního pozorování.

Leonardo da Vinci zemřel 2. května 1519 ve Francii a četné akce, které toto výročí připomenou, se budou konat na obou stranách Alp. Velkou připomínku chystá Francie v zámku Clos Lucé, kam Leonarda roku 1516 pozval jeho obdivovatel král František I. V zámku je Leonardovo muzeum s kopiemi jeho obrazů a ukázkami jeho projektů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve zdi italské galerie byl ukrytý obraz. Jde o ukradené dílo slavného…

11.12.2019 07:57 Obraz slavného rakouského malíře Gustava Klimta, který byl více než dvě desítky let považován za…

Muž dostal vysokou pokutu. Z popelnice odnesl nepovedené skici slavného…

04.12.2019 09:45 Pokutou ve výši 1200 eur (asi 30.630 korun) potrestal soud v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem muže,…

Rekordní aukce: Obraz od Karla Gotta překonal vyvolávací cenu pětinásobně

01.12.2019 16:43 Obraz surrealistické malířky Toyen nazvaný Ráj černochů koupil zájemce na aukci v Praze za 31,68…

O Věstonickou venuši je v Olomouci obrovský zájem, lidé stojí ve frontě

30.11.2019 16:05 Několik desítek metrů dlouhou frontu musí dnes v mrazivém počasí vystát lidé, kteří si ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama