OBRAZEM: Český legendární cestovatel Miroslav Zikmund oslavil sto let výstavou. Ta přináší vzrušující pohled na Indonésii

Ve čtvrtek 14. února oslavil dnes již legendární český cestovatel Miroslav Zikmund sto let. K příležitosti tohoto obdivuhodného věku je v Brně k vidění výstava Tajemná Indonésie – Tamtamy času. Ta kromě neznámých krajů a přírody prezentuje fotografie a exponáty legendárního cestovatelského dua Zikmunda a Hanzelky.

Přidejte svůj názor

Nejrozsáhlejší a nejaktuálnější materiál ze svých výprav dodal cestovatel Rudolf Švaříček.
doporučujeme

Výstava s názvem Tajemná Indonésie – Tamtamy času nabízí divákovi pohled do tajů Nové Guiney, celé Indonésie, Pacifiku a Šalamounových ostrovů. Tyto oblasti ukrývají neznámé kouty lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Největší vymožeností pro ně je kostěný nůž, ratan na rozdělání ohně nebo luky a oštěpy k lovu a boji. Výstava vás přenese do světa, o němž jste si možná mysleli, že neexistuje.

img-responsive

Výstava vás přenese do světa, o němž jste si možná mysleli, že neexistuje. | foto: Samuel Pacek EuroZprávy.cz / INCORP images

Projekt vznikl na základě cest českých cestovatelů na zapomenutou část planety. Vůbec poprvé se zde střetávají největší legendy českého cestování dohromady – Hanzelka se Zikmundem publikují společně s Miroslavem Stinglem. Vydávají materiál z cest, který nemohl být za minulého režimu zveřejněn, a tak unikátní rukopis vychází až nyní.

img-responsive

Návštěvníci mají tak jedinečnou příležitost obdivovat obrovské rituální totemy. | foto: Samuel Pacek EuroZprávy.cz / INCORP images

Dvojice Hanzelka – Zikmund se potkali na studiích a následně se vydali na cesty po Africe a Latinské Americe. Jejich věrných společníkem byl model Tatra 87, jenž by měl být k vidění v rámci výstavy v průběhu března. Společně natočily stovky dokumentů a tisíce fotek. Po nástupu normalizace nesměli publikovat, to se však jednoho dne změnilo, kdy se v archivu zázračně zjevil cestopis, jenž se stal kostrou poslední knihy Past na rovníku.

img-responsive

Dvojice Hanzelka – Zikmund na cestách po Africe a Latinské Americe. | foto: Samuel Pacek EuroZprávy.cz / INCORP images

Nejrozsáhlejší a nejaktuálnější materiál ze svých výprav dodal Rudolf Švaříček. Známý cestovatel nové generace se vypravil do hlubin ostrova Nová Guinea ke kmenům, které bojují v rituálních válkách, komunikují s duchy a používají krevní mstu.

img-responsive

Dominantou je autentická stromová chýše kmene Kombai. | foto: Samuel Pacek EuroZprávy.cz / INCORP images

Návštěvníci mají tak jedinečnou příležitost obdivovat obrovské rituální totemy, štíty, iniciační masky, čelenky nebo dech beroucí fotografie. Dominantou je autentická stromová chýše kmene Kombai, kde si na falus nasazují zobáky zoborožce. Bonusem je horský kmen Dani s „vyuzenou mumií“.
 
Výstavu si lidé mohou prohlédnout v Paláci šlechtičen v Brně do konce května.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam se Slovanskou epopejí? Ve hře je několik lokalit, včetně zámku Zbraslav

13.07.2019 12:39 Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje…

Itálie vyhrála bitvu o obraz ukradený německými vojáky, vrátí se do…

29.06.2019 16:37 Obraz holandského malíře Jana van Huysuma, který za druhé světové války ukradli němečtí vojáci, se…

Poutníci ve Velehradě uctí Palladium země české, má symboliku jako…

28.06.2019 12:12 Poutníci budou moci ve čtvrtek a v pátek ve Velehradě na Uherskohradišťsku při příležitosti…

IGNIS BRUNENSIS 2019: Finální ohňostroj nad Špilberkem poblahopřál k…

16.06.2019 09:52 Ohňostroj nad hradem Špilberk úspěšně uzavřel dvaadvacátý ročník ohňostrojné přehlídky Starobrno…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama