Detektiv našel vzácný Picassův obraz, ukraden byl před 20 lety

Nizozemský detektiv, který v minulosti vypátral několik ztracených uměleckých předmětů, dnes oznámil, že našel obraz Pabla Picassa ukradený před dvaceti lety. Podle Arthura Branda, jemuž se po vzoru filmového pátrače po pokladech přezdívá Indiana Jones uměleckého světa, koloval obraz z roku 1938 dlouhá léta v nizozemském podsvětí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Umění
doporučujeme

Obraz Buste de Femme (Dora Maar) patřil podle agentury AP bohatému saúdskoarabskému šejkovi a v roce 1999 jej neznámí pachatelé ukradli z jeho jachty, která kotvila v jihofrancouzském letovisku Antibes. Brand po uměleckém díle pátral několik let, získal jej nakonec zhruba před dvěma týdny. Podle něj má obraz, který mezitím předal pojišťovně, hodnotu zhruba 25 milionů eur (643 milionů korun).

Francouzská fotografka a malířka Dora Maarová, kterou Picasso na obraze zachytil, byla sedm let jeho milenkou. Do malířovy smrti v roce 1973 viselo dílo v jeho domě.

"Všichni se domnívali, že byl zničen - to se stane s 90 procenty ukradených uměleckých předmětů, protože se nedají prodat," řekl Brand nizozemskému listu De Volkskrant. Nakonec se ale ukázalo, že obraz putoval z ruky do ruky nizozemským podsvětím.

Picassův obraz není prvním artefaktem, který se díky Bradovi po letech pohřešování opět našel. Nizozemec se podílel mimo jiné na vypátrání dvou bronzových skulptur koní od rakousko-německého sochaře Josefa Thoraka, které měly stát před budovou Hitlerova říšského kancléřství. Loni Brand vypátral byzantskou mozaiku se svatým Markem, která byla ukradena z kostela na Kypru.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam umístit Slovanskou epopej? Praha rozhodla šalamounsky

07.10.2019 14:52 Aktualizováno Slovanská epopej Alfonse Muchy zřejmě nejméně na pět let poputuje na zámek v Moravském Krumlově,…

Zaorálek sesadil Morávka z čela Národní galerie, dočasnou ředitelku bude…

26.09.2019 17:11 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zrušil pověření Ivana Morávka k vedení Národní galerie…

Některé budovy v Praze přes noc pokryly graffiti, novou fasádu dostala i…

23.09.2019 10:23 Aktualizováno Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském…

Českého experta na falzifikáty nenávidí. Z několika muzeí mě vyhodili,…

21.09.2019 09:39 Ve Švédsku, kde žije více než 50 let, restauroval původem český malíř a biochemik František Makeš…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama