Detektiv našel vzácný Picassův obraz, ukraden byl před 20 lety

Nizozemský detektiv, který v minulosti vypátral několik ztracených uměleckých předmětů, dnes oznámil, že našel obraz Pabla Picassa ukradený před dvaceti lety. Podle Arthura Branda, jemuž se po vzoru filmového pátrače po pokladech přezdívá Indiana Jones uměleckého světa, koloval obraz z roku 1938 dlouhá léta v nizozemském podsvětí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Umění
doporučujeme

Obraz Buste de Femme (Dora Maar) patřil podle agentury AP bohatému saúdskoarabskému šejkovi a v roce 1999 jej neznámí pachatelé ukradli z jeho jachty, která kotvila v jihofrancouzském letovisku Antibes. Brand po uměleckém díle pátral několik let, získal jej nakonec zhruba před dvěma týdny. Podle něj má obraz, který mezitím předal pojišťovně, hodnotu zhruba 25 milionů eur (643 milionů korun).

Francouzská fotografka a malířka Dora Maarová, kterou Picasso na obraze zachytil, byla sedm let jeho milenkou. Do malířovy smrti v roce 1973 viselo dílo v jeho domě.

"Všichni se domnívali, že byl zničen - to se stane s 90 procenty ukradených uměleckých předmětů, protože se nedají prodat," řekl Brand nizozemskému listu De Volkskrant. Nakonec se ale ukázalo, že obraz putoval z ruky do ruky nizozemským podsvětím.

Picassův obraz není prvním artefaktem, který se díky Bradovi po letech pohřešování opět našel. Nizozemec se podílel mimo jiné na vypátrání dvou bronzových skulptur koní od rakousko-německého sochaře Josefa Thoraka, které měly stát před budovou Hitlerova říšského kancléřství. Loni Brand vypátral byzantskou mozaiku se svatým Markem, která byla ukradena z kostela na Kypru.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr Staněk chrlí trestní oznámení, žene k soudu dva ředitele…

25.04.2019 14:33 Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) podal trestní oznámení nejen na bývalého ředitele Národní…

loading...

Za Fajta se postavili ředitelé světových galerií, píšou Babišovi

19.04.2019 21:26 Aktualizováno Zástupci 12 zahraničních muzeí a galerií napsali dopis premiéru Andreji Babišovi (ANO), ve kterém…

Brněnská muzejní noc 2019? Letošní jubilejní už v květnu

19.04.2019 21:06 Letos si atmosféru nočního města plného kultury užijí nejen Brňané, ale i obyvatelé dalších…

Fajt opakovaně porušoval zákon, hájí Staněk jeho odvolání

19.04.2019 17:22 Odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama