V New Yorku vydražili kresbu Nelsona Mandely, částka překonala očekávání

Pastelová kresba bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely se v New Yorku vydražila za 112.575 dolarů (přibližně 2,6 milionu Kč). Uvedla to aukční síň Bonhams na své internetové stránce. Před dražbou podle agentury AFP odhadovala, že obraz by se mohl prodat za 60.000 až 90.000 dolarů, ale výsledek vysoko předčil očekávání. Podle síně to bylo poprvé, co se na trhu prodalo nositele nositele Nobelovy ceny za mír, kterou Mandela obdržel roku 1993.

Přidejte svůj názor

Nelson Rolihlahla Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.
doporučujeme

Mandela nakreslil kus s názvem Dveře od cely podle paměti z let, kdy byl uvězněn na ostrově Robben u Kapského města. V nechvalně proslulé cele číslo pět tam strávil 18 let života.

"Když můj otec skončil v prezidentském úřadu, neměl toho moc na práci," řekla aukční síni Bonhams, kde se kresba ve čtvrtek dražila, jeho dcera Pumla Makaziwe Mandelová.

"Myslím, že díky umění se mohl vyjádřit, nebo se smířit se svou vlastní historií a se svými, neřekla bych úplně démony, ale prostě se svým životem," dodala Mandelová.

Bývalý prezident se po odchodu do penze věnoval umění jako terapii, která mu pomohla se vyjádřit a přemýšlet o svém životě. V roce 2002 vytvořil 22 kreseb, symbolických a silně emocionálních, o svém věznění trvajícím 27 let, připomněla aukční síň na svém webu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovanská epopej se vrátí do Moravského Krumlova, město upraví zámek

21.10.2019 09:29 Moravský Krumlov chystá úpravy zámku, kde by měla být od léta příštího roku vystavena Slovanská…

Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do…

16.10.2019 20:09 Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být…

Kam umístit Slovanskou epopej? Praha rozhodla šalamounsky

07.10.2019 14:52 Aktualizováno Slovanská epopej Alfonse Muchy zřejmě nejméně na pět let poputuje na zámek v Moravském Krumlově,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama