V New Yorku vydražili kresbu Nelsona Mandely, částka překonala očekávání

Pastelová kresba bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely se v New Yorku vydražila za 112.575 dolarů (přibližně 2,6 milionu Kč). Uvedla to aukční síň Bonhams na své internetové stránce. Před dražbou podle agentury AFP odhadovala, že obraz by se mohl prodat za 60.000 až 90.000 dolarů, ale výsledek vysoko předčil očekávání. Podle síně to bylo poprvé, co se na trhu prodalo nositele nositele Nobelovy ceny za mír, kterou Mandela obdržel roku 1993.

Přidejte svůj názor

Nelson Rolihlahla Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.
doporučujeme

Mandela nakreslil kus s názvem Dveře od cely podle paměti z let, kdy byl uvězněn na ostrově Robben u Kapského města. V nechvalně proslulé cele číslo pět tam strávil 18 let života.

"Když můj otec skončil v prezidentském úřadu, neměl toho moc na práci," řekla aukční síni Bonhams, kde se kresba ve čtvrtek dražila, jeho dcera Pumla Makaziwe Mandelová.

"Myslím, že díky umění se mohl vyjádřit, nebo se smířit se svou vlastní historií a se svými, neřekla bych úplně démony, ale prostě se svým životem," dodala Mandelová.

Bývalý prezident se po odchodu do penze věnoval umění jako terapii, která mu pomohla se vyjádřit a přemýšlet o svém životě. V roce 2002 vytvořil 22 kreseb, symbolických a silně emocionálních, o svém věznění trvajícím 27 let, připomněla aukční síň na svém webu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IGNIS BRUNENSIS 2019: Finální ohňostroj nad Špilberkem poblahopřál k…

16.06.2019 09:52 Ohňostroj nad hradem Špilberk úspěšně uzavřel dvaadvacátý ročník ohňostrojné přehlídky Starobrno…

IGNIS BRUNENSIS 2019: Hlavní cenu si z Brna odvážejí norští ohňostrůjci

13.06.2019 12:05 Dvaadvacátéhý ročník mezinárodní ohňostrojné přehlídky STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS 2019 je u konce.…

Kam se poděl nejdražší obraz světa? Stopy vedou na jachtu saúdského prince

11.06.2019 12:52 Nejdražší obraz světa Salvator Mundi (Spasitel světa) od Leonarda da Vinciho, který byl v roce 2017…

Pražská muzejní noc láká tisíce lidí, před budovami se tvoří fronty

08.06.2019 22:13 Pražská muzejní noc i díky hezkému počasí přilákala velké množství lidí. Před některými objekty se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama