Leonardo da Vinci podle lékařů ke konci života nemohl malovat

Renesanční umělec Leonardo da Vinci si mohl při pádu poranit nerv, což mu mohlo v pozdějším období života bránit v malování. Italští lékaři v článku otištěném v časopisu Journal of the Royal Society of Medicine uvedli, že Leonardo možná trpěl ochrnutím loketního nervu.

Přidejte svůj názor

Leonardo da Vinci
doporučujeme

Jedním ze symptomů je drápovité zahnutí prstů, které je znázorněno na dvou Leonardových portrétech. Jak uvádí server BBC, vysvětlovalo by to, proč Leonardo, který zemřel před 500 lety, některá svá díla nechal nedokončená.

Dříve se soudilo, že Leonardovy potíže mohly být následek mrtvice. Nová lékařská studie ale uvádí, že mohlo jít o poškození nervu, jež malíři znemožnilo držet paletu a štětec.

Leonardo se věnoval nejenom malířství, ale také architektuře, anatomii, technice a sochařství. Historici debatují o tom, kterou rukou maloval. Při zkoumání jeho děl se zjistily stíny mířící na plátnech od levé horní části směrem dolů doprava, což by naznačovalo leváctví. Dokumenty týkající se jiných jeho prací, ale ukazují spíš na to, že Leonardo tvořil pravou rukou.

Odborníci analyzovali dva portréty zachycující slavného Itala ve vyšším věku. Jeden z nich - křídová kresba - se připisuje lombardskému umělci Giovannimu Ambrogiu Figinovi. Leonardo na něm má pravou paži ohnutou v lokti a skrytou částečně v oděvu. Vidět je dlaň ve ztuhlé pozici. Chirurg Davide Lazzeri z Říma se domnívá, že zřejmě nejde o ztuhlost, jakou lze pozorovat u lidí po mrtvici, ale spíše o ochrnutí loketního nervu.

Pro mrtvici v případě Leonarda nesvědčí ani to, že neexistují žádné informace o jiném jeho motorickém nebo mentálním postižení. "Může to vysvětlovat, proč několik jeho maleb, včetně Mony Lisy, z posledních let jeho kariéry zůstalo nedokončených. Přitom dále vyučoval a kreslil," řekl Lazzeri.

Teorii o nervovém poškození může podpořit i zápis z deníku jednoho z kardinálových asistentů, který Leonardův dům navštívil v roce 1517. "Nelze očekávat, že vytvoří další kvalitní dílo, protože jeho pravá ruka je postižena určitým druhem paralýzy. I když už mistr Leonardo nemůže malovat, jak pro něj bylo typické, může stále kreslit a učit ostatní," zapsal si tento asistent Antonio de Beatis.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IGNIS BRUNENSIS 2019: Finální ohňostroj nad Špilberkem poblahopřál k…

16.06.2019 09:52 Ohňostroj nad hradem Špilberk úspěšně uzavřel dvaadvacátý ročník ohňostrojné přehlídky Starobrno…

IGNIS BRUNENSIS 2019: Hlavní cenu si z Brna odvážejí norští ohňostrůjci

13.06.2019 12:05 Dvaadvacátéhý ročník mezinárodní ohňostrojné přehlídky STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS 2019 je u konce.…

Kam se poděl nejdražší obraz světa? Stopy vedou na jachtu saúdského prince

11.06.2019 12:52 Nejdražší obraz světa Salvator Mundi (Spasitel světa) od Leonarda da Vinciho, který byl v roce 2017…

Pražská muzejní noc láká tisíce lidí, před budovami se tvoří fronty

08.06.2019 22:13 Pražská muzejní noc i díky hezkému počasí přilákala velké množství lidí. Před některými objekty se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama