Pražská muzejní noc láká tisíce lidí, před budovami se tvoří fronty

Pražská muzejní noc i díky hezkému počasí přilákala velké množství lidí. Před některými objekty se stály i fronty. U Národního muzea, které bylo do akce zapojeno kvůli rekonstrukci po osmi letech, se lidé začali scházet už více než hodinu před otevřením. Přes 70 objektů se otevřelo v 19:00 a přístupné budou až do nedělní 01:00. Tradice muzejních nocí vznikla před 15 lety právě v Národním muzeu. Loni do otevřených muzeí, památek, galerií a dalších objektů navzdory špatnému počasí přišlo 120.000 lidí, v roce 2008 jich bylo přes 200.000.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Smyslem akce je, abychom návštěvníkům muzeí mohli nabídnout nějaký nevšední zážitek. Proto jsou doprovodné programy šité na míru jen pro Pražskou muzejní noc," řekla ČTK mluvčí Národního muzea Kristina Kvapilová. Část lidí podle ní jsou nejsou obvyklí návštěvníci muzeí, láká je hlavně to, že je vstup zdarma. Pořadatelé ale doufají, že do muzeí zamíří i jindy.

"Návštěvnost se poměrně standardně drží kolem 120.000. Loni to bylo bez historické budovy, ale i ta má omezené kapacity," dodala. O moc víc návštěvníků ani otevřená muzea podle ní za jeden večer pojmout nemohou.

V metropoli bylo dnes večer otevřeno kolem sedmi desítek objektů asi 45 institucí. Velkým lákadlem byla historická budova Národního muzea. Dnes na vstup lidé čekali asi hodinu ve dvou zástupech. "Fronty se začaly tvořit asi hodinu před otevřením. Ze začátku jsme to odhadli kolem 2000 lidí," doplnila mluvčí. Počty návštěvníků, kteří se do muzea dostali, musely být z bezpečnostních důvodů omezeny a uzavřená byla i kopule. Noví návštěvníci se dostávali dovnitř podle toho, jak jiní odcházeli.

V minulých ročnících Pražské muzejní noci bylo nejnavštěvovanějším Letecké muzeum Kbely. Dnes večer kromě běžné expozice návštěvníkům umožnilo také vstup na letištní plochu, nad hlavami jim na začátek programu proletěla vojenská letadla a seskočili parašutisté. Doprovodný program připravila i většina dalších objektů.

Mezi nejnavštěvovanějšími objekty podle pořadatelů tradičně bývá také Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum, Muzeum policie, Náprstkovo muzeum, Botanická zahrada nebo skleníky Přírodovědecké fakulty a další univerzitní objekty včetně Karolina. Před objekty Přírodovědecké fakulty na Albertově byla v podvečer chemická světelná show.

Před hlavní budovou Muzea hlavního města Prahy zahájil večerní program jazzový koncert. V Dětském muzeum malé návštěvníky čekají loutky čtyřlístku i pracovní listy.

Otevřené byly i prostory zapojené ho výstavního projektu Pražské Quadriennale na Výstavišti. Připojily se také některé galerie včetně Národní galerie nebo několika objektů Galerie Hlavního města Prahy. Do všech budov byl vstup zdarma s výjimkou národní kulturní památky Vyšehrad, kde návštěvníci platili za vstup symbolickou jednu korunu. Pražský dopravní podnik zajistil pro návštěvníky muzejní noci devět bezplatných speciálních autobusových linek a jednu linku tramvaje.

Festival muzejních nocí od roku 2005 organizuje Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem. Letos začal 18. května a vrcholí tento víkend, zapojilo se přes 500 měst.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

100. narozeniny Medy Mládkové slavily stovky lidí, ona sama ale dorazit…

08.09.2019 17:52 Jako o přísné a předvídavé správkyni sbírek, milovnici zvířat či mecenášce, která stála v druhé…

Namaloval Da Vinci obraz Mona Lisa dvakrát? Ve světě vrcholí spory

08.09.2019 12:33 Aktualizováno Starší sestra světoznámé malby Mony Lisy je nyní součástí sporů, které se týkají vlastnictví.…

U slavné galerie ukradli Banksyho krysu, někdo ji vyřízl z panelu

03.09.2019 16:31 Pařížská galerie Centre Pompidou dnes oznámila, že z informační tabule u vjezdu do jejího…

Veřejnost nedokáže ocenit malířství. Proto spousta umělců nabyla slávy po…

30.08.2019 16:05 ROZHOVOR - Podle českého malíře Jana Matějáka v současné době pro výtvarníka není snadné vydělat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama