Invaze do Moskvy. Rusové nechápou: Proč se Češi zlobili?

Moskva - Do hlavního města Ruska doputovala výstava českého fotografa Josefa Koudelky, který se proslavil snímky ze srpnové okupace 1968 v Československu. Jeho fotografie slaví úspěch po celém světě, ale v Rusku jsou poprvé - a mnozí Moskvané se diví, co že se to v Praze dělo. Informuje o tom ČTK.

Ilustrační fotografie

Díky těmto snímkům se fotograf stal světově proslulým. Po jejich pořízení je tajně provezl do zahraničí, v Česku se poprvé vystavovaly až v roce 1990. Poté je shlédlo nepočítaně návštěvníků v mnoha zemích světa, včetně Japonska. V Rusku Koudelkovi zatím vyšla pouze fotografická kniha o vpádu sovětských vojsk do Československa.

Publikace nevzbudila přílišný rozruch. Ovšem zvětšené snímky pověšené na stěnách galerie bratří Lumiérů působí monumentálně a zasáhnou každého návštěvníka. "Na rozdíl od Prahy je to tu v daleko lepších prostorech a taky je to tu daleko útočnější. Žádný návštěvník nemůže odejít bez silného pocitu," cituje Koudelku ČTK.

Ředitelka galerie Natalja Grigorjevová si výstavu pochvaluje. Přesto naznačuje, že jde o jakousi autorovu invazi do Moskvy. Český diplomat Petr Kolář, který se zúčastnil vernisáže, zase podotkl, že by toto téma mohlo vylepšit česko-ruské vztahy.

Šťastný, že se dostal k Rusům, je i sám Koudelka. "Nikdy jsem nedoufal, že se dožiju výstavy v Moskvě. Ale neuvěřitelné se stalo skutkem," prohlásil podle ČTK na vernisáži.


Není to dokument, přesto lidé žasnou

Zahájení výstavy vzbudilo velký zájem mezi místními médii. Fotograf, který má na svém kontě řadu českých i mezinárodních ocenění, nestačil rozdávat rozhovory. Série s názvem Invaze zaujala i všechny návštěvníky, kteří Koudelkovi pokládali všemožné dotazy.

Přestože už nejde o ojedinělý dokument, ale spíš o velmi povedenou fotoreportáž, Rusové žasli. Nechápali, proč se Čechoslováci zlobili nebo proč Koudelka nezobrazil i "druhou stranu konfliktu, vojska NATO". Jiní zase nerozuměli, proč jsou součástí výstavy i protisovětská hesla, která se během okupace objevila na zdech Prahy.

"Není tam nenávist vůči vašemu národu, ani vůči těm mladým vojákům, kteří do Českoslovenka přišli. Cokoliv, co se jim stalo, se mohlo stát i mně. I já byl voják, taky mě mohli uprostřed noci probudit, posadit do letadla a dát do ruky zbraň. To je ta největší tragédie," trpělivě vysvětloval fotograf, který se k autorství snímků ze strachu o své blízké přihlásil až po 16 letech od jejich vzniku.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Mezi ploty tentokrát před ploty bohnické léčebny

25.09.2021 17:53 Mezi ploty před ploty a navíc v podzimních barvách. Letošní ročník unikátního festivalu se…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama