Muchova Slovanská epopej může skončit na hlavním nádraží v Praze

Praha - Slovanskou epopej od Alfonse Muchy by mohli návštěvníci metropole zhlédnout v prostorách hlavního nádraží, vyplývá to ze studie priorit rozvoje a vizí hlavního města. Vnuk slavného malíře John Mucha s takovou myšlenkou souhlasí, řekla v pondělí Mediafaxu Simona Krištofková z Muchovy nadace.

"My víme, že taková studie existuje a je to velmi zajímavá myšlenka. Pokud by došlo k dohodě všech stran, tak pan Mucha by souhlasil," sdělila Krištofková. Ze studie vyplývá, že je to jedna z možných variant, kde by slavné dílo mohli lidé obdivovat.

Společnost Grande Stazioni, která prostory nádraží opravuje, s takovým nápadem souhlasí. "Myšlenka umístění Slovanské epopeje na pražském hlavním nádraží je velmi zajímavá. Obrazy by bylo možné umístit v secesní Fantově budově, takže by došlo k setkání dvou secesních mistrů, architekta Fanty a malíře Muchy," uvedl mluvčí Grande Stazioni Martin Hamšík.

Firma se domnívá, že nádraží patří mezi atraktivní místo vzhledem k tomu, že se nachází uprostřed centra metropole a denně prostory projde téměř 100 tisíc lidí. "Jsme připraveni o takovéto myšlence jednat," dodal Hamšík.

Praha chtěla umístit epopej v prostorech Jízdárny Pražského hradu v Keplerově ulici. Jednání ale ztroskotala, oprava by stála příliš vysokou částku. Dalším důvodem záporného stanoviska Správy Pražského hradu je také to, že prostor slouží jako depozitář a Pražský hrad nemá náhradu. Hlavní město ale chce v budoucno o této variantě jednat i nadále.

"Je to zajímavá myšlenka. Budeme se i nadále snažit v budoucnu jednat s Hradem o umístění epopeje v Jízdárně. Je škoda, aby tam bylo skladiště," řekl předseda kulturního výboru pražského zastupitelstva a bývalý radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS).

Hlavnímu městu věnoval Alfons Mucha cyklus obrazů v roce 1928. Dílo, které malíř tvořil 18 let, zachycuje dějiny Slovanů a financoval ho průmyslník Charles R. Crane.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama