Van Gogh byl zastřelen, tvrdí životopisci

Washington - Nová biografie Vincenta van Gogha, o které v pondělí informuje webový portál britské stanice BBC, tvrdí, že slavný malíř nespáchal sebevraždu. Píše se v ní, že ho nešťastnou náhodou zastřelili dva chlapci, s nimiž popíjel.

Ilustrační fotografie

Autoři životopisu "Van Gogh: The Life" Steven Naifeh a Gregory White Smith deset let zkoumali ve spolupráci s více než 20 překladateli a badateli 28 000 dokumentů včetně tisíců dosud nepřeložených van Goghových dopisů.

Na jejich základě dospěli k závěru, že sedmatřicetiletý van Gogh nespáchal v roce 1890 v Auvers-sur-Oise sebevraždu, jak se obecně soudí, ale nešťastnou náhodou ho zastřelili dva chlapci, s nimiž chodil pít alkohol do polí. Jeden z nich si hrál na kovboje a nosil u sebe selhávající pistoli.

"Nešel do polí s cílem zastřelit se," tvrdí Naifeh. "Obecně přijímaná verze událostí v Auvers mezi lidmi, kteří ho znali, je, že ho náhodou zastřelili dva jeho známí chlapci. Van Gogh se rozhodl je chránit a nic nehlásit."

Věhlasný kunsthistorik John Reward k teorii o zabití dospěl ve 30. letech 20. století, když Auvers navštívil. Podporují ji i další detaily. Například kulka vnikla do horní části van Goghova břicha pod tupým úhlem a ne přímo, jak by vyžadovala sebevražda.

"Vědělo se, že ti dva chlapci, z nichž jeden nosil kovbojský kostým a hrál si se špatně fungující zbraní, chodí v tu dobu s Vincentem popíjet do polí. Máte tedy párek teenagerů se zbraní, chlapce, co si hraje na kovboje, máte tři opilé lidi," popisuje novou verzi událostí Naifeh.

"Náhodné zabití je mnohem pravděpodobnější. Je těžké si představit, že kterýkoli z těch chlapců opravdu chtěl malíře zabít," dodal Naifeh.

Druhý autor knihy, Gregory White Smith přisvědčuje, že van Gogh "smrt aktivně nehledal, ale když pro něj přišla, když se ukázala jako možnost, přijal ji".

Van Gogh se rozhodl zemřít a nevyhledat pomoc lékaře "z lásky ke svému bratrovi, pro nějž byl břemenem". White Smith to dokládá tím, že Theo van Gogh svému bratrovi přispíval na živobytí, protože Vincentovy obrazy "se neprodávaly".

Vyvrácení teorie o sebevraždě van Gogha není jediným objevem, který nová biografie přináší. V knize vydané v pondělí například životopisci dokládají, že rodina chtěla van Gogha poslat do léčebny duševně nemocných dlouho předtím, než se tam sám uchýlil, nebo že Vincenta jeho příbuzní podezřívali, že zabil svého otce faráře, s nímž se zuřivě a často hádal. Van Gogh také prý trpěl formou epilepsie, což vysvětluje jeho depresivní stavy.

Biografie podle autorů poskytuje lepší pochopení "křehké osobnosti s vadami" a jeho umění se tak ukazuje jako "ještě větší úspěch".

Vincent van Gogh se narodil 30. března roku 1853 v Zundertu. Tento malíř a kreslíř patří k nejznámějším představitelům expresionismu. Vytvořil v relativně krátkém časovém rozmezí deseti let 900 maleb a 1100 kreseb. Během života se však nedočkal výraznějšího uznání. Posmrtně se ovšem stal jedním z nejrespektovanějších umělců a jeho obrazy patří k nejcennějším aukčním položkám.

White Smith a Naifeh získali v roce 2001 Pulitzerovu cenu za životopis amerického malíře a nejvýznamnějšího představitele abstraktního expresionismu Jacksona Pollocka s názvem "Jackson Pollock: An American Saga".

Témata: van gogh

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Mezi ploty tentokrát před ploty bohnické léčebny

25.09.2021 17:53 Mezi ploty před ploty a navíc v podzimních barvách. Letošní ročník unikátního festivalu se…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama