Dvě záhadné truhly v muzeu nesmí nikdo otevřít. Co odpoví veřejnost?

Praha - Rytíř Bohuslav Jiruš, významný farmakolog a botanik, odkázal v roce 1901 Národnímu muzeu dvě bedny s tajuplným obsahem. V závěti si vymínil, že se obrovské truhly otevřou až dvě století po jeho smrti - tedy 16. listopadu 2101, píše ve čtvrtečním vydání deník MF DNES.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie
doporučujeme

Víc než sto let od jeho úmrtí uplynulo a v muzeu si dál lámou hlavu, co ty dvě truhly ukrývají, uvádí MF DNES. Nějaký zázračný medikament? Silný jed nebo smrtící bakterie? Nebo spíš drobnosti, na kterých Jirušovi jen hodně záleželo?

V muzeu by rádi přišli záhadě na kloub, jenže jsou vázáni šlechticovým testamentem. "Napovědět by mohl tomografický průzkum," řekl MF DNES ředitel Národního muzea Michal Lukeš, jak na podmínky závěti vyzrát. Na etičnost takového postupu se chce muzeum zeptat veřejnosti. V anketě na webu muzea teď mohou lidé hlasovat, jestli má (a smí) muzeum tomograf použít, nebo ne.

Za respektování žádosti svého prapředka za svého života orodoval předloni zesnulý ombudsman Otakar Motejl, poznamenala MF DNES.

Témata: Národní muzeum
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Socha Věry Špinarové se prodávat nebude, autor nesouhlasí s přemístěním

24.04.2020 14:37 Kritizovaná socha zpěvačky Věry Špinarové od Davida Moješčíka, která od října 2018 stojí v Husově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy