Ministryně kultury převzala Kupkovu tajnou korespondenci

Praha - Ministerstvo kultury v úterý přebralo archiv rodiny Waldesových včetně dosud nezveřejněné korespondence mezi Františkem Kupkou a jeho mecenášem Jindřichem Waldesem a dalšími umělci. Současně byla na ministerstvu odhalena malířova busta, kterou státu rodina věnovala.

Alena Hanáková

Archiv obsahuje 6 581 položek a ministerstvo jej získalo v aukci za 1,1 milionu korun. Kromě korespondence s Jindřichem Waldesem obsahuje Kupkovu korespondenci s dalšími předními českými umělci jako například s Alfonsem Muchou, Emilem Fillou, Antonínem Hudečkem nebo Maxem Švabinským. Celý soubor dokumentů bude předaný do správy Národní galerie.

Úterního předávání se zúčastnila ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09), a za rodinu Waldesových Vladimír Lekeš. Původně se měl zúčastnit i syn Jindřicha Waldese George, ten však kvůli zdravotnímu stavu z USA přijet nemohl.

"Vztah Františka Kupky a Jindřicha Waldese byl výjimečný a lze to vyčíst i z korespondence. Tu bychom rádi postupně zveřejňovali,“ řekla Hanáková s tím, že ideálním způsobem by bylo vydat knihu o Kupkovi se zmíněnou korespondencí.

Waldesovi ministerstvu předali i veřejnosti dosud neznámou bustu Františka Kupky, na které se slavný malíř autorsky sám podílel spolu se sochařem Janem Vlachem. Kupkův autoportrét odhalila ministryně kultury s tím, že by busta měla v budoucnu zdobit Kupkův hrob.

Právě z Kupkovy korespondence ministerstvo kultury vychází ve věci diskutovaného převozu malířových ostatků z pařížského hřbitova Pere Lachaise do Čech. "Ministerstvo kultury se kloní k názoru, že ostatky Františka Kupky by se převážet neměly. Sám František Kupka zmiňuje v korespondenci, kterou teď máme k dispozici, že se do České republiky nechtěl vrátit,“ řekla Hanáková s tím, že to by případně znamenalo, že by busta mohla zdobit Kupkův hrob v Paříži.

František Kupka byl český malíř a grafik světového významu, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Kupka je také jedním z mála českých umělců, kteří měli značný úspěch i na mezinárodní scéně. Převážnou část života strávil ve Francii, kde je i pohřben.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama