Radní v Praze jmenují novou šéfku Galerie hlavního města

Praha - Na post ředitelky příspěvkové organizace Galerie hlavního města Prahy (GHMP) jmenují v úterý pražští radní Magdalenu Juříkovou. Nová šéfka nahradí od listopadu ve funkci Milana Bufku.

ilustrační fotografie

Juříková je historičkou umění a kurátorkou, působí i jako publicistka nebo kritička. Až dosud se starala o sbírku bývalého ředitele Nova Vladimíra Železného v galerii Zlatá husa v Dlouhé ulici. Pracovala také jako kurátorka Sbírky moderního sochařství v Národní galerii.

Bývalý ředitel Milan Bufka odešel z čela Galerie hlavního města Prahy k poslednímu srpnu po čtyřech letech. Vedení metropole ho chtělo odvolat kvůli špatnému hospodaření galerie i předražené instalaci výstavy cyklu obrazů Slovanská epopej, Bufka ale dříve na svou funkci rezignoval sám.

Ve své rezignaci již dříve uvedl, že se s městem na ukončení spolupráce dohodl, podle něj má nová politická reprezentace jiné představy o tom, jak by se měla vést taková instituce, jako je Galerie hlavního města.

Právě výstavu Slovanská epopej ve Veletržním paláci považuje Bufka za velký úspěch. Vedení Prahy ji ale považuje za předraženou. Ačkoliv je podle radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09) skvěle udělaná, rozpočet na ni dramaticky vzrostl. Galerie utratila celkem 36 milionů korun, z toho 26 milionů korun šlo na klimatizaci, úpravu prostor Velké dvorany a přestěhování pláten z Moravského Krumlova. Dalších deset milionů korun putuje Národní galerii za výpůjčku prostor Veletržního paláce. Celkem se příprava výstavy prodražila o 21 milionů korun.

Galerie hlavního města Prahy je po Národní galerii druhá nejvýznamnější v České republice. Instituce vznikla 1. května 1963. Odborní pracovníci galerie mají od počátku za cíl budovat sbírkový fond českého umění 19., 20. a 21. století a odborně jej představovat veřejnosti. Galerie má ve správě například vilu Františka Bílka, barokní zámek Troja s francouzskou zahradou nebo barokní Coloredo-mansfeldský palác.

V současnosti vlastní galerie 14 522 uměleckých děl, ve své péči má fond více než 400 artefaktů, spojených s veřejnou plastikou, z čehož je dnes 208 instalovaných pražských veřejných plastik, jmenovitě zapsaných ve Zřizovací listině galerie. Praha v letošním roce uvolnila ze svého rozpočtu pro galerii přes sto milionů korun.

Témata: galerie Praha

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama