Muzeum umění Olomouc zapojí fanoušky do beatlemánie

Olomouc - Byli jste nebo stále jste příznivci Beatles a vlastníte fanouškovský předmět, který váš vztah k „broukům“ připomíná? Pokud ano, právě vám je určena výzva Muzea umění Olomouc, které chce fenomén Beatles a beatlemánii na Hané připomenout v únoru příštího roku výstavou v kavárně Café ´87. „Máme zájem o cokoliv dobového – plakáty, fotografie, kytary nebo oblečení inspirované Beatles,“ shrnul výzvu kurátor výstavy David Hrbek.

Do beatlemánie se můžete zapojit i vy

Padesát let uplyne 9. února příštího roku od chvíle, kdy Beatles dobyli Spojené státy v televizní show Eda Sullivana. Při této příležitosti by chtělo olomoucké muzeum fenomenální britskou kapelu a především její kulturně společenský vliv připomenout výstavou, na níž by se měli podílet obyvatelé Olomouce a okolí, kteří v 60. a v 70. letech kouzlu Beatles propadli za železnou oponou. „Kult Beatles ovlivnil milióny lidí po celém světě, Haná jistě nezůstala stranou. Chtěli bychom prostřednictvím předmětů, které jsou nějakým způsobem spojené s kapelou a které jsou snad ještě dnes k dispozici po domácnostech napříč Hanou, vytvořit malý vhled zpět do doby před půl stoletím a podívat se, jaký vliv Beatles měli na kulturní klima v regionu," vysvětlil Hrbek.

Výstava v kavárně Café ´87 bude zahájená v neděli 9. 2. 2014 v 18.30 hodin. Od 20 hodin na vernisáž naváže koncert olomouckých kapel, které zahrají cover verze Beatles v Jazz Tibet Clubu.

Muzeum proto prosí olomoucké fanoušky Beatles o pomoc. „Co nás zajímá? Jednoduše všechno, třeba oblečení, které si Hanáci nechali šít podle vzoru Beatles, kytary vyráběné podle jejich vzoru, dobové fotografie zachycující hanáckou beatlemánii a další předměty exkluzivní povahy. Budeme samozřejmě vděční i za tipy, které nás k těmto předmětům dovedou" řekl Hrbek s tím, že případní zájemci se mohou hlásit do 15. prosince na adrese [email protected] nebo na telefonech 585 514 213 či 724 334 314.

Související:

Právě se děje