Unikátní výstava Šangri-la oslavuje Bhútánský týden

Olomouc - Jedinečná expozice Šangri-la, která láká návštěvníky na dobrodružné putování po asijských zemích, věnuje týden od 4. - do 10. listopadu zejména Bhútánu. Návštěvníci se mohou těšit na skvostné exponáty z Dračí říše nedotčené globalizací.

Exponáty lze vyzkoušet vlastním dotykem

Bhútán bývá nazýván Dračí zemí nebo také Zemí hřmícího draka. Není tedy náhodou, že nejpočetnějším etnikem této země jsou takzvaní Drukpové, neboli Draci, jak se sami hrdě nazývají. Tato Dračí říše je zemí zastaveného času, zemí, kam ještě nestihla dorazit globalizace. Mohl to být právě skromný život a malý význam tohoto státu na světové mapě moci, který zajistil Bhútánu uchování své podoby až do dnešních dní. Související skutečností může být i to, že v Bhútánu bylo oficiálně zrušeno otroctví až v roce 1956 a první silnice tu byly zprovozněny dokonce až v roce 1962.

Omezení možností turistického ruchu je také jedním z důvodů, proč Dračí země neztratila schopnost zachovat si svoji integritu. Bhútán totiž do svého království pustí jen několik tisíc cizinců ročně, přičemž individuální turistika není vůbec možná. Cizinci musí přijet v organizované skupině a předem uhradit zhruba 200 amerických dolarů na osobu. Hranice se zde pro vnější svět začaly otevírat dokonce až kolem roku 1974. Skromný a klidný venkovský život je tak často pro návštěvníky ze západní společnosti příjemnou změnou. Za národní vlastnost Bhútánu by se dala považovat tolerance, zejména ta náboženská. Bhútán je převážně buddhistický, ale je zde i početná skupina hinduistů. Další část obyvatelstva se hlásí také ke křesťanství a islámu. Cizinci si také pochvalují ochotu a zdvořilost, nevlídnost hor a drsné klima však většinou turisté ocení jen krátkodobě.

Co se památek týče, nejde pouze o nějaké mrtvé stavby s otiskem slávy dob minulých. Kláštery a svatyně v Bhútánu jsou plné života, zejména díky častým slavnostem a obřadům. Pozornosti neujdou ani častá zobrazení tantrických praktik v malbách a řezbách. Zejména hinduismus přikládá kultu plození velký význam. Starost o zachování rodu je považována za stejně důležitou jako prodlužování sexuální rozkoše pomocí tantrických praktik. Možná právě Bhútán představuje onu bájnou rajskou krajinu věčného štěstí Šangri-la.

Legendární putovní výstava Šangri-la poskytuje návštěvníkům opravdu jedinečnou možnost nahlédnout do tajů této nedotčené země. Výjimečná expozice nabízí návštěvníkům kromě Bhútánu také magické putování po Nepálu, Tibetu a Indii, v rámci kterého mohou navštívit buddhistický chrám, tropický les i nedostupné vrcholky Himalájí. Vše je doplněno autentickými předměty ze zmíněných zemí, mezi které patří například pestrobarevné fotografie, zvířata působící jako živá, nebo nábytek a šatstvo. Navíc exponáty lze vyzkoušet vlastním dotykem, kterému nebrání žádné skleněné ani jiné bariéry a každý se tak může otevřít svému osobnímu prožitku.

Zájemci mohou navštívit tuto jedinečnou expozici v prostorách bývalého autosalonu na Sokolské ulici č. 15. Otevírací doba je úterý - neděle, 11:00 - 18:00 hodin. Více informací o výstavě můžete nalézt na www.sangri-la.cz.

FestMichael: Odhalte vycházející hvězdy

03.07.2021 11:41 Důležitá kulturní událost pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a neotřelé nápady tvůrců…

Související:

Právě se děje