Národní muzeum poodhalí vášeň Antonína Dvořáka

Praha - Národní muzeum otevřelo v pátek 21. března 2014 v Muzeu Antonína Dvořáka menší výstavu pod názvem Antonín Dvořák a vlaky, která doplní zdejší stálou expozici.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Záliba Antonína Dvořáka ve vlacích je všeobecně známa a dokládá ji i jeho výrok: „Všechny svoje symfonie bych dal za to, kdybych vynalezl lokomotivu." Jako malý byl v Nelahozevsi svědkem stavby prvního železničního spojení mezi Prahou a Drážďany, v dospělosti pak často chodíval na pražská nádraží, diskutoval se strojvůdci nebo si stroje jen tak prohlížel. Během pobytu v New Yorku jeho zálibu ve vlacích vystřídal zájem o zaoceánské lodě a trajekty.

Prostřednictvím Dvořákova neobyčejného zájmu o vlaky přiblíží muzeum návštěvníkům skladatelovu osobnost i obecný vývoj železnice v Čechách. Nabízí se také otázka, zdali měl tento koníček vliv na skladatelovu hudební tvorbu. „Dvořák často tvořil během svých cest. Obecně se například traduje, že známá Humoreska č. 7 je inspirována rytmem jedoucího vlaku. Na stránkách partitury 7. symfonie d moll zase stojí skladatelova poznámka, že jej toto hlavní téma napadlo při vjezdu slavnostního vlaku z Pešti v roce 1884," říká Kateřina Nová, komisařka výstavy.

Témata: Národní muzeum
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy