Galerie Budoart zve na výstavu Jiřího Votruby

Praha - Známý malíř a grafik Jiří Votruba představí od 30. dubna v Galerii Budoart novou výstavu nesoucí se v duchu globální lásky. Výstava GlobaLove Jiřího Votruby představí průřez tvorbou autora za poslední tři roky. Návštěvníci se mohou těšit na hravé, pop-artově laděné obrazy, ve kterých nechybí ani autorův typický humor.

Přidejte svůj názor

Vystaveny budou i obrazy ze série Too Much Love
doporučujeme

Jiří Votruba je grafik, ilustrátor, malíř a také přední český představitel stylu neopop. Klid, pohoda, jemný humor a perfektní cit pro detail, které z něj vyzařují, se přenášejí do jeho obrazů a ilustrací. Miluje jasné, radostné barvy, které nechává působit v plných plochách. Díky komiksové zkratce a vtipné nadsázce je jeho tvorba přístupná lidem bez ohledu na národnost či věk. Autor měl už přes padesát samostatných výstav po celém světě, včetně Japonska, Velké Británie, Německa, ale i exotických míst jako Káhira, Chartúm nebo Bejrút.

„Globální společnosti k nám mluví řečí lásky: tvrdí, jak moc nás milují, a že s námi chtějí trávit co nejvíc času, perou se o nás a slibují odměny za věrnost, ale všichni víme, že za tím vším stojí zcela přízemní obchod. Téhle účelové, masově nabízené lásky je dnes myslím po celé planetě až příliš – a přesto se znovu rádi necháme svést," říká Jiří Votruba. Ten jako ústřední motiv výstavy zvolil červený balónek ve tvaru srdce. Tradiční symbol nejsilnějšího citu, který „i hory přenáší", tu malíř zpodobnil jako prchavou pouťovou atrakci.

Láska v časech globalizace, pomíjivé konzumní modly a také napětí mezi krásou reklamy a přírody Jiří Votrubu fascinují už dlouho. V Galerii Budoart tak návštěvníci uvidí jeho vybraná plátna z kolekce Globální portrét, na nichž Votruba zachytil charismatické osobnosti od New Yorku až po Tokio. K vidění budou také malby z cyklu Japonská inspirace ovlivněné komiksem a japonskými dřevoryty, stejně jako prostorové objekty vyřezané z plastu, ke kterým patří například Che Guevara oblečený v růžovém maskovacím outfitu.

Vystaveny budou také obrazy ze série Too Much Love: veselé koláže drobného „smetí" nastříhaného z kosmetických kelímků a tub sesbíraných v autorově koupelně. Ty prostřídají plátna s divoce nastříkanou a nakapanou barvou, překrytou kresbami a razítky lákajícími na „akční slevy". A chybět nebude ani keramický odlitek kristovsky pojaté panenky Barbie, která je stále uctívanou ikonou mnoha dívčích pokojíčků. Nejednoznačně vyznívající obrazy jsou opět zářivě barevné a jejich zdánlivě neslučitelné motivy a techniky dovádí autor opět ke svému typickému optimismu a harmonii.

Výstava v krásném galerijním prostoru upraveném z měšťanského secesního bytu potrvá až do 30. června letošního roku. Otevírací doba je každou středu od 13 do 18 hodin a kdykoli jindy po telefonické domluvě, vstupné je zdarma. Více informací můžete nalézt také na www.budoart.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde skončí Muchova epopej? V Praze se už chystají sály

07.05.2019 15:12 Vedení Prahy má vytipovány tři objekty v majetku hlavního města, kam by mohla být umístěna…

Leonardo da Vinci podle lékařů ke konci života nemohl malovat

06.05.2019 08:28 Renesanční umělec Leonardo da Vinci si mohl při pádu poranit nerv, což mu mohlo v pozdějším období…

V New Yorku vydražili kresbu Nelsona Mandely, částka překonala očekávání

03.05.2019 08:31 Pastelová kresba bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely se v New Yorku vydražila…

Rozruch kolem olomouckého muzea: Ministr Staněk se obul do odvolaného…

29.04.2019 11:22 Aktualizováno Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) vytýká bývalému řediteli Muzea umění Olomouc Michalu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama