Galerie Budoart zve na výstavu Jiřího Votruby

Praha - Známý malíř a grafik Jiří Votruba představí od 30. dubna v Galerii Budoart novou výstavu nesoucí se v duchu globální lásky. Výstava GlobaLove Jiřího Votruby představí průřez tvorbou autora za poslední tři roky. Návštěvníci se mohou těšit na hravé, pop-artově laděné obrazy, ve kterých nechybí ani autorův typický humor.

Přidejte svůj názor

Vystaveny budou i obrazy ze série Too Much Love
doporučujeme

Jiří Votruba je grafik, ilustrátor, malíř a také přední český představitel stylu neopop. Klid, pohoda, jemný humor a perfektní cit pro detail, které z něj vyzařují, se přenášejí do jeho obrazů a ilustrací. Miluje jasné, radostné barvy, které nechává působit v plných plochách. Díky komiksové zkratce a vtipné nadsázce je jeho tvorba přístupná lidem bez ohledu na národnost či věk. Autor měl už přes padesát samostatných výstav po celém světě, včetně Japonska, Velké Británie, Německa, ale i exotických míst jako Káhira, Chartúm nebo Bejrút.

„Globální společnosti k nám mluví řečí lásky: tvrdí, jak moc nás milují, a že s námi chtějí trávit co nejvíc času, perou se o nás a slibují odměny za věrnost, ale všichni víme, že za tím vším stojí zcela přízemní obchod. Téhle účelové, masově nabízené lásky je dnes myslím po celé planetě až příliš – a přesto se znovu rádi necháme svést," říká Jiří Votruba. Ten jako ústřední motiv výstavy zvolil červený balónek ve tvaru srdce. Tradiční symbol nejsilnějšího citu, který „i hory přenáší", tu malíř zpodobnil jako prchavou pouťovou atrakci.

Láska v časech globalizace, pomíjivé konzumní modly a také napětí mezi krásou reklamy a přírody Jiří Votrubu fascinují už dlouho. V Galerii Budoart tak návštěvníci uvidí jeho vybraná plátna z kolekce Globální portrét, na nichž Votruba zachytil charismatické osobnosti od New Yorku až po Tokio. K vidění budou také malby z cyklu Japonská inspirace ovlivněné komiksem a japonskými dřevoryty, stejně jako prostorové objekty vyřezané z plastu, ke kterým patří například Che Guevara oblečený v růžovém maskovacím outfitu.

Vystaveny budou také obrazy ze série Too Much Love: veselé koláže drobného „smetí" nastříhaného z kosmetických kelímků a tub sesbíraných v autorově koupelně. Ty prostřídají plátna s divoce nastříkanou a nakapanou barvou, překrytou kresbami a razítky lákajícími na „akční slevy". A chybět nebude ani keramický odlitek kristovsky pojaté panenky Barbie, která je stále uctívanou ikonou mnoha dívčích pokojíčků. Nejednoznačně vyznívající obrazy jsou opět zářivě barevné a jejich zdánlivě neslučitelné motivy a techniky dovádí autor opět ke svému typickému optimismu a harmonii.

Výstava v krásném galerijním prostoru upraveném z měšťanského secesního bytu potrvá až do 30. června letošního roku. Otevírací doba je každou středu od 13 do 18 hodin a kdykoli jindy po telefonické domluvě, vstupné je zdarma. Více informací můžete nalézt také na www.budoart.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve zdi italské galerie byl ukrytý obraz. Jde o ukradené dílo slavného…

11.12.2019 07:57 Obraz slavného rakouského malíře Gustava Klimta, který byl více než dvě desítky let považován za…

Muž dostal vysokou pokutu. Z popelnice odnesl nepovedené skici slavného…

04.12.2019 09:45 Pokutou ve výši 1200 eur (asi 30.630 korun) potrestal soud v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem muže,…

Rekordní aukce: Obraz od Karla Gotta překonal vyvolávací cenu pětinásobně

01.12.2019 16:43 Obraz surrealistické malířky Toyen nazvaný Ráj černochů koupil zájemce na aukci v Praze za 31,68…

O Věstonickou venuši je v Olomouci obrovský zájem, lidé stojí ve frontě

30.11.2019 16:05 Několik desítek metrů dlouhou frontu musí dnes v mrazivém počasí vystát lidé, kteří si ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama