Tajemství skrytá pod zemí budou odhalena v Arcidiecézním muzeu Olomouc

Olomouc - Již dnes v 18 hodin bude v Arcidiecézním muzeu Olomouc zahájena výstava s názvem Tajemství skrytá pod zemí, která představuje významné výsledky bádání odborníků na Dolním náměstí v Olomouci a Hlavním náměstí v Krakově. Archeologické nálezy a jejich fotodokumentaci návštěvníci najdou až do 28. září v adekvátních historických kulisách křížové chodby románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka. V červnu bude navíc Olomouc v souvislosti s touto výstavou hostit mezinárodní archeologickou konferenci.

Přidejte svůj názor

Základové zdivo dvou kostelů a kaple sv. Markéty odkryté na Dolním náměstí v Olomouci
doporučujeme

Prostřednictvím souboru fotografií se olomouckým divákům představí významný počin města Krakova, a to Podzemní muzeum, které sídlí na hlavním městském náměstí. Projekt nazvaný Podzemí rynku je jednou z největších archeologických expozic v Evropě vůbec. Soubor fotografií krakovského fotografa Wiesława Majky, přibližující tento výjimečný odborný počin, byl již představen v řadě evropských měst a vždy jej doprovázel mimořádný zájem veřejnosti. „V Olomouci vystavíme kromě fotografií i výběr z archeologických nálezů a jejich kopií, veskrze předmětů každodenní potřeby středověkého obyvatele města Krakova, které jsme si vypůjčili z Historického muzea města Krakova," uvedla kurátorka výstavy Martina Potůčková.

Archeologický výzkum na krakovském Rynku byl zahájen v srpnu roku 2005 a podle archeologa Cezary Buśka, který vedl výzkum lokality, se záhy ukázalo, že objevené pozůstatky kamenných staveb by se mohly stát unikátní turistickou atrakcí. „Podzemní prostory se tak kompletně změnily ve výstavní prostory. Expozice přitom namísto tradičních výstavních metod využívá moderní vyjadřovací prostředky. Její řešení navrhovali profesionální scénografové, fyzické modely a makety nahradily virtuální varianty a většina historických předmětů je prezentována na dotykových obrazovkách ve formě trojrozměrných obrazů," přiblížil Buśko. Expozici doplňují filmy o historii města a také bohatá sbírka středověké evropské ikonografie.

Výběrové prezentace se v ambitu Arcidiecézního muzea dočkají také výsledky archeologického výzkumu olomouckého Dolního náměstí, který v letech 2011–2013 uskutečnil tým z odboru archeologie Národního památkového ústavu územního odborného pracoviště v Olomouci pod vedením Richarda Zatloukala. Výsledky výzkumu přitom přinesly mnohá překvapivá zjištění, prokazující význam této lokality v kontextu středověké Olomouce a také vysokou úroveň péče o veřejná prostranství v této době. „Díky jílovitému podloží se dochovalo velké množství organických i kovových předmětů. Mezi vystavenými archeologickými exponáty se objevuje například unikátní kolekce poutnických odznaků, sada kupeckých závaží, fragment románské terakotové dlažby, šperky, drobné kovové předměty a další," řekl Zatloukal. Prostor náměstí byl podle zjištění archeologů osídlený již v pravěku a doloženy jsou také aktivity v raném středověku. „Nejstarší zjištěné nálezy pocházejí z mladší doby bronzové a přináleží kultuře lužických popelnicových polí. Podařilo se objevit asi deset žárových hrobů s kremacemi uloženými v keramických urnách," popisoval Zatloukal.

Nejvýznamnější archeologické nálezy však odborníci učinili v prostoru kolem Neptunovy kašny, kde nalezli předpokládané základy kaple sv. Markéty. „Postupně jsme odkryli půdorys malého jednolodního kostela zakončeného apsidou. Tento románský kostel z druhé poloviny 12. století byl vložen do již existujícího kostrového pohřebiště. Nepochybně nejunikátnějším nálezem je fragment románské terakotové dlažby dochované uvnitř lodi kostela," doplnil archeolog. Během archeologického výzkumu Dolního náměstí bylo dále nalezeno 8 poutních odznaků ze 13.–14. století. Z území České republiky je známo 13 poutních odznaků, přičemž jeden z nich pochází rovněž z Dolního náměstí, z výzkumu v roce 1997. Jde o zcela mimořádný soubor, který v České republice nemá obdoby.

Výstava Tajemství skrytá pod zemí bude návštěvníkům nabízet také bohatý doprovodný program, komentované prohlídky nebo odborné přednášky. V souvislosti s výstavou se navíc ve dnech 4. – 5. června 2014 v Arcidiecézním muzeu Olomouc uskuteční mezinárodní seminář nazvaný Veřejné prostory ve středověku, který se bude věnovat problematice výzkumů na náměstí významných středoevropských center. Informace můžete nalézt také na www.olmuart.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr Staněk odchází rázně, ještě stihl vypsat výběrové řízení na šéfa…

31.07.2019 13:50 Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes vypsal výběrové řízení na generálního ředitele Národní…

Kam se Slovanskou epopejí? Ve hře je několik lokalit, včetně zámku Zbraslav

13.07.2019 12:39 Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama