ROZHOVOR s malířem a grafikem Jiřím Votrubou nejen o globální lásce

Praha - Známý malíř a grafik Jiří Votruba uvedl v Galerii Budoart novou výstavu, která se nese v duchu globální lásky. Čím autora fascinuje konzumní společnost a její atributy nebo proč navštěvuje Japonsko, se dozvíte v našem rozhovoru.

Jiří Votruba, grafik, ilustrátor a malíř je předním českým představitelem stylu neopop
doporučujeme

Až do 30. června letošního roku potrvá v galerii Budoart v Praze na Vinohradech výstava GlobaLove Jiřího Votruby. Známý malíř a grafik na ní představuje průřez svojí tvorbou za poslední tři roky. K jeho nejnovějším dílům patří série pláten horských krajin, do nichž autor umístil značkové výrobky – obří tenisku či nafukovací srdce usazené na úpatí netečných horských velikánů tu uvidí návštěvníci poprvé. Autorovy hravé, pop-artově laděné obrazy jsou velmi populární zejména v Japonsku, kde milují jejich humor i komiksový nádech. Jiří Votruba, který je známý také svými vynikajícími ilustracemi knih pro děti i dospělé, už vystavoval ve více než padesáti zemích světa.

V Galerii Budoart byla nedávno uvedena Vaše nová výstava s názvem GlobaLove, na co se mohou návštěvníci těšit?

Řekl bych, že posláním výstavy je zamyšlení nad lidskými city v současné konzumní době. Návštěvníci se mohou těšit nejen na obrazy, ale i na objekty a na výřezy z plastu. Hlavním motivem výstavy je nafukovací srdce vznášející se nad pustými horami.

Jak se podle Vás konzumní společnost, která je ohrožena úpadkem duchovních hodnot, bude vyvíjet dál? A je Vám blízký názor, že by všudypřítomný materiální přebytek mohl vést k pádu této společnosti?

Duchovní hodnoty se nepochybně vytrácejí, více a více vládne povrchnost, svoboda je pro mnoho lidí už téměř zaručena. Přesto bych ohledně toho pádu nebyl tak pesimistický. Ale je třeba být na pozoru.

Prý jste byl nedávno opět v Japonsku, jezdíte tam za inspirací často?

Do Japonska jezdím pravidelně už deset let za prací, navrhuji tam design pro největší festival klasické hudby v Tokiu a dělám i další zakázky, například obálky pro časopis o klavírech a klávesách značky Yamaha. Cesty jsou to tedy hlavně pracovní, ale i tu inspiraci si odtamtud přivezu vždycky.

Fascinuje Vás víc tradiční nebo moderní tvář japonské kultury?

V Japonsku je fascinující současná i tradiční kultura. Japonsko je země, která je absolutně svá. Na ulicích tam třeba neuvidíte jediné graffiti, to je přeci zvláštní úkaz.

Oblíbil jste si manga?

Ano. Manga neboli specifické komiksové zobrazení je v Japonsku opravdu všudypřítomné, hltají je děti i dospělí. Ale i veškeré manuály, například ve vlaku, na krabičkách léků, ale i na toaletách, jsou pojaty jako krásné komiksy.

Co nejzajímavějšího jste během posledního květnového pobytu v Japonsku zažil?

Zajímavý zážitek byla určitě skvěle nainstalovaná výstava o rýži v krásném muzeu Design Sight od architekta Tadao Ando. Rýže je v Japonsku skutečně národní potravina, takže jí věnují velkou pozornost, mimo jiné všechna rýže konzumovaná v Japonsku je z domácí produkce. A také jsem tam poprvé na vlastní kůži zažil dosti silné zemětřesení.

V poslední době je komiksová tvorba, zejména díky filmovému zpracování, stále více populární i u nás. Proč podle Vás prožívá komiks takové obrození?

Myslím si, že komiksový jazyk velmi vyhovuje současné době. Je rychlý, zřetelný a nezdržuje. Proto je příznačné, že komiks nabývá na popularitě. A jistě to bude trend i v blízké budoucnosti, pakliže se současná spotřební společnost nezhroutí. Jak trefně napsal známý filosof a sociolog Gilles Lipovetsky: "Od požitku k úzkosti. "

A čemu se budete věnovat v nejbližší době? 

V nejbližší době budu pracovat na scénografii a doprovodných ilustracích ke scénickému seriálu Opera nás baví, který uvádí Národní divadlo v Praze. Seriál přibližuje operu, její autory a jejich dobu dětem i jejich rodičům. Navíc květnový díl bude věnován Antonínu Dvořákovi. Pro nakladatelství Albatros připravuji ilustrace pro dvě knížky. A už se těším, jak budu pokračovat v malbě v nekonečném seriálu Too Much Love, který je věnován různým podobám lásky v dnešním světě.

Děkujeme za rozhovor.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O víkendu lze ještě jít na výstavy, do muzeí, do divadel i do kin. V…

10.10.2020 13:46 Aktualizováno Necelý měsíc a půl od zahájení nové sezony divadla v ČR opět přestávají od pondělí hrát. Opatření…

Vláda zavře i muzea, snížila limit účastníků náboženských akcí

08.10.2020 19:37 Od pondělí jsou v Česku na 14 dní zakázány návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a…

Kvůli plánovaným opatřením se ruší kulturní akce, festival Signal nebude

07.10.2020 17:24 Organizátoři festivalu světla Signal, který měl v Praze začít 15. října, zrušili dnes jeho letošní…

Na německé hranici zadrželi pašeráka vzácného obrazu, měl namířeno do ČR

06.10.2020 13:20 Němečtí celníci při rutinní prohlídce na hranicích se Švýcarskem objevili v kufru auta s českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama