Manévry v Brně: Věstonická venuše opustila muzeum pod přísným dohledem

Brno - Muži v kuklách a se samopaly dohlíželi dnes dopoledne na naložení jedenácticentimetrové sošky Věstonické venuše v Moravském zemském muzeu v Brně, odkud zamířila do Slezského zemského muzea v Opavě. Brno zapůjčí téměř 30.000 let starou sošku kolegům ze Slezska kvůli společné výstavě při příležitosti 200. výročí muzejnictví v zemi. Kromě brněnského a opavského muzea se na společné akci podílí i Národní muzeum v Praze.

Ilustrační foto

Muzea v rámci společného projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice připraví pro návštěvníky různé akce. První z nich je společná výstava největších skvostů, a to Věstonické venuše z Brna, hlavy Kelta z Prahy a vzácného meteoritu z Opavy. "V červenci bude výstava v Opavě. V srpnu se přesune do Prahy a v září bude u nás na Moravě," uvedla mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková. Letos slaví kulaté výročí opavské muzeum, Prahu a Brno to čeká v následujících pěti letech.

Kromě zdůraznění významu muzeí v oblasti tvorby a uchovávání sbírek se projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice zaměří na prezentaci muzeí jako moderních institucí, které drží krok s dobou a mají své stálé místo na poli kultury, vědy a vzdělávání, informuje 200letmuzejnictvi.cz.

„Název muzeum je značka, pod níž se na počátku 21. století skrývá vějíř aktivit, pohříchu pro romantiky žádné prachem pokryté dřímání rozpadajících se exponátů. Zemská muzea na teritoriu Česka zastřešují celý obor a jsou vysoce efektivními paměťovými institucemi, jež nejen shromažďují materiály jednotlivých disciplín a vystavují je, ale masivně se také podílejí na středo- a vysokoškolském vzdělávání a zásadním způsobem zajišťují vědecko-výzkumnou činnost státu. Dím, že na dvousetleté společnosti je to neobyčejná flexibilita a jsem si jist, že právě zemské paměťové instituce ve Slezsku, na Moravě a v Čechách jsou mezi evropskými pandány z těch nejefektivnějších," dodává Martin Reissner, ředitel Moravského zemského muzea.

V rámci pětiletých oslav připraví zapojená muzea pro své návštěvníky různé individuální i společné akce. Celorepublikovým počinem pro rok 2014 bude společná výstava tří unikátních předmětů světového významu – Věstonické venuše, hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteoritu z Opavy-Kylešovic. Výstava navštíví na své pouti od července do září Opavu, Prahu a Brno. "Výstava představí největší poklady ze sbírek zúčastněných muzeí. Poprvé tak návštěvníci uvidí tři jedinečné předměty, které jen zřídka opouštějí depozitáře, na jednom místě, v rámci putovní výstavy. Tyto tři vzácné předměty tak symbolicky veřejnosti připomenou i to, jaké další světově významné unikáty se nacházejí v českých, moravských i slezských muzeích, " říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Převoz Věstonické venuše, která má 11,5 centimetru na výšku, čtyři centimetry na šířku a necelé tři na tloušťku, se uskutečnil pod velkým bezpečnostním dohledem. Do muzea přijela čtyři auta plná ozbrojených mužů, kteří dávali pozor na to, aby se s pravěkým skvostem nic nestalo. "Sošku má na starosti kurátor muzea Martin Oliva. Musí s ní jet do Opavy a sošky se nesmí dotknout nikdo jiný než on, ani výstaváři," sdělila Pánková. Archeologové nalezli keramickou sošku nahé ženy v Dolních Věstonicích v roce 1925.

Cena Věstonické venuše je podle Pánkové nevyčíslitelná. "Někde v Americe ji snad ohodnotili na 30.000 dolarů, ale její cena je podstatně vyšší a svým významem se vlastně ani nedá určit," dodala Pánková.

Věstonická venuše je vystavována jen při velmi vzácných příležitostech. Naposledy to bylo v roce 2013 v Londýně u příležitosti výstavy Umění doby ledové: Zrození moderní mysli v Britském muzeu.

Témata: Brno | muzea | Policie ČR

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama